Zaman Saati/ Kontaktör seçimi ?

Ar-kur-Tek

Profesyonel Üye
Sayın arkadaşlar.

İş yerinde 2 adet 3000 Wattlık rezistansa sahip bir çay kazanımız var ( Tesisat 230volt monofaz). Kazanın büyüklüğünden dolayı suyu ısıtmaya erken başlaması gerekiyor ve bunun için daha önce bir adet 3000 watlık bir zaman saati alıp bağlanmış sisteme. Hali ile tesisat 6000 watt yükü kaldıramadığı için zayın yerlerden ısınarak erimeye ve yanmaya yol açmış. (Bunu kim niye böyle yapmış kısmını ne siz sorun ne ben söyleyin)

Piyasayı ürün gamını bilmediğim için sormak istediğim bir iki soru var:

1: Böyle bir sistemi yine bir zaman saati + 2 adet 16A kontaktörle yönetmek mantıklı mı ?

2: İki adet 16 amper yerine 30 amperlik bir kontaktör kullanılabilir mi? (Böyle bir ürün var mı bilmiyorum)

3: 25-30 A zaman saati piyasada mevcut mu mevcutsa hiç kontaktöre bulaşmadan bununla sistem yönetilebilir mi? (Yine böyle bir ürün var mı bilmiyorum)

Bu tür bir sistem için öneriniz ve hangi model hangi marka ürün olur?

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kusuruma bakmayın yazmayı unutmuşum hemen editleyeyim.Tesisat monofaz.
Sigorta Panosu'nun Besleme Kablosu 6mm2 ise dediğim yine olabilir. Kontaktör'e girmeden önce 2adet B20A sigorta ile süper bir tasarım olur.
Cihazların Sigorta Panosu içine veya yanına ek bir Pano kullanılarak takılacağını varsayıyorum.

Merhabalar.
2 adet yüksek akım çekilebilen kontaktöre o kadar para vermeden,
Güzel soğutma yapmak koşulu ile 2 adet ssr röle kullanılsa,
Bu rölelere istenilen komutu verecek DC bir röle kullanılsa nasıl olur.
İlk aklima gelen bu oldu.
Ssr röleler 40 amper civarı akıma dayanır diye biliyorum iyi soğutma yapılırsa.

Sayın arkadaşlar.

İş yerinde 2 adet 3000 Wattlık rezistansa sahip bir çay kazanımız var ( Tesisat 230volt monofaz). Kazanın büyüklüğünden dolayı suyu ısıtmaya erken başlaması gerekiyor ve bunun için daha önce bir adet 3000 watlık bir zaman saati alıp bağlanmış sisteme. Hali ile tesisat 6000 watt yükü kaldıramadığı için zayın yerlerden ısınarak erimeye ve yanmaya yol açmış. (Bunu kim niye böyle yapmış kısmını ne siz sorun ne ben söyleyin)

Piyasayı ürün gamını bilmediğim için sormak istediğim bir iki soru var:

1: Böyle bir sistemi yine bir zaman saati + 2 adet 16A kontaktörle yönetmek mantıklı mı ?

2: İki adet 16 amper yerine 30 amperlik bir kontaktör kullanılabilir mi? (Böyle bir ürün var mı bilmiyorum)

3: 25-30 A zaman saati piyasada mevcut mu mevcutsa hiç kontaktöre bulaşmadan bununla sistem yönetilebilir mi? (Yine böyle bir ürün var mı bilmiyorum)

Bu tür bir sistem için öneriniz ve hangi model hangi marka ürün olur?
Ayrıca susuz çalışmasını engelleyen şamandıra yada sıvı seviye tespit rölesi kullanmanızı tavsiye ederim .Haftalık programlama yapılan dolayısı ile çalışılmayan günlerde çay kazanının boşuna çalışmasını önleyen bir sistem önerilir.Kontaktör seçiminde rezistans devreye alınması kaliteli tercihen 40 amper dayanımı olan kontaktör seçimi sistemin dayanımını arttıracaktır.Kolay gelsin.

Herkese çok teşekkür ederim. Zaman saati + kontaktör ile yeni bir pano yapmaya karar verdim ,verilen bilgiler ışığında.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri