Zaman Rölesi ve Uygun Kontaktör Seçimi

A K T

Üye
Merhaba ,

Dalgakıran marka TIDY 20 Model 15 kW gücündeki Hava Kompresörüne zaman rölesi uygulamak istiyorum.
Zaman rölesi içinde kompresörün akım bilgilerine uygun kontaktör seçimi yapmam gerekli fakat cihazın çektiği akımı veya demeraj akımını bilmiyorum. Yaklaşık hesaba göre 35-40 A kompresör çekse 50 A lik kontaktör işimi görür mü ? Kaç Amperlik kontaktöre ihtiyacım var ?

Yardımcı olabilir misiniz ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
kompreser uzerinde toplam kw yazar etiketinde o kw degerinde bi tık ustu kontaktor kullanırsan işini cok rahat gorur

Normal şartlarda (Özel bir motor değil ise) Motor Gücünün 2 katı kadar akım çeker. Yıldız üçgen olacağı için (Akım 2 ye bölüneceği için) akımın yarısını alıp bir üst kontaktörü seçmeniz uygun olur.

Örneğin motor 15 kW normalde 30-32 Amper civarında çeker. Yarısı 15-16 Amper dir. Bir markanın kataloğunu açtık (Siemens olsun) katalog 3TF42 kontaktöre 7,5 kW 16 Amper diyor bir üst model 3FT43 11 kW - 22 Amper seçersek başımız ağrımaz. (TF42 dahi yeter, ben yıldız için TF42 diğerleri için TF43 kullanırdım)

Genel mantık budur. Siz zaman rolesi uygulaması derken eğer ana devreye kontaktör bağlayacak iseniz toplam akım üzerinden yola çıkmanız gerekir. Bu durumda 3TF45 kontaktör 18,5 kW 40 Amper yeterlidir. (Devrede motordan başka almaçlar yok ise)

Normal şartlarda (Özel bir motor değil ise) Motor Gücünün 2 katı kadar akım çeker. Yıldız üçgen olacağı için (Akım 2 ye bölüneceği için) akımın yarısını alıp bir üst kontaktörü seçmeniz uygun olur.

Örneğin motor 15 kW normalde 30-32 Amper civarında çeker. Yarısı 15-16 Amper dir. Bir markanın kataloğunu açtık (Siemens olsun) katalog 3TF42 kontaktöre 7,5 kW 16 Amper diyor bir üst model 3FT43 11 kW - 22 Amper seçersek başımız ağrımaz. (TF42 dahi yeter, ben yıldız için TF42 diğerleri için TF43 kullanırdım)

Genel mantık budur. Siz zaman rolesi uygulaması derken eğer ana devreye kontaktör bağlayacak iseniz toplam akım üzerinden yola çıkmanız gerekir. Bu durumda 3TF45 kontaktör 18,5 kW 40 Amper yeterlidir. (Devrede motordan başka almaçlar yok ise)
Edremit ustam saygılar 5.5 kw için nasıl seçim yaparız yıldız üçgen de. Teşekkürler

Motor üzerinde yazan etikete göre hareket etmeniz daha doğru olur.Genelde bağlantı tipi ve çekeceği akım orada yazar ama 5.5 kw için 12 Amper lik kontaktör işinizi fazlasıyla görür edremit usta partwinding sistemini anlatmış bu şekilde motorun maksimum akım değerini 2 ye bölüp kontaktör seçimini yaparsınız 2. kontaktörü zaman rölesi üzerinden geçirmeyi unutmayın.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri