Zaman Diyagramı Verilen Sistemin Kumanda Devresi Çizimi

anlte

Üye
Merhabalar, aşağıdaki devrede zaman diyagramı verilmiş. Bu devreye bakarak kumanda devresi çizimini çizmem gerekiyor yalnız şekli anlayamadım. Bana çizimini gönderecek olan var mı? Onun üzerinden gidip konuyu anlamaya çalışacağım. Yardımcı olur musunuz?

1657438334933.png

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhabalar, aşağıdaki devrenin kumanda devresi çizimini anlayamadım. Bana çizimini gönderecek olan var mı? Onun üzerinden gidip konuyu anlamaya çalışacağım. Yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyayı görüntüle 88943
Diyagramda eksiklik var sanki . Zaman roleleri gözükmüyor. Ama ters zaman rölesi kullanıldığı belli .
Edit : Düz zaman rölesi de lazım.

Son düzenleme:
Şekildeki zaman diyagramına bakarak kumanda devresi çizmemiz isteniyor. Yani zaman rölesini vs kumanda devresinde göstereceğiz

zaman diagramını mı anlamadınız?

zaman diagramını mı anlamadınız?
1. motor çalışmaya başlayıp 5 sn sonra duruyor, 1. motor durduktan 5 sn(Yani starta basıldıktan 10. saniyede)sonra 2. motor çalışıyor, 2 motor 10 sn çalışıp duruyor ve 2. motor durur durmaz 3 motor çalışıyor taki stopa basana kadar. Yorumu bu şekilde yaptım ama emin değilim

kumanda devresi olarak çizim nasıl olacak peki bilen varsa yardım bekliyorumm

M
Merhabalar, aşağıdaki devrede zaman diyagramı verilmiş. Bu devreye bakarak kumanda devresi çizimini çizmem gerekiyor yalnız şekli anlayamadım. Bana çizimini gönderecek olan var mı? Onun üzerinden gidip konuyu anlamaya çalışacağım. Yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyayı görüntüle 88943
Merhaba,öncelikle hayırlı bayramlar,
-Anladiğım kadarı ile ;
1-Start sinyali sinyali 0 dan 1 geldiğinde S Stop sinyali 0 dan 1 e gelene kadar çıkış verecek (setlenecek denebilir)
2-Start sinyali 0 dan 1 e geldiğinde M1 5 birim zaman boyunca çıkış verecek ve sonra M1 kesilecek(resetlenecek denebilir)
3-Start sinyali 0 dan 1 e geldikten 10 birim zaman sonra M2 çıkış verecek (setlenecek denebilir) ve M2 çıkış vermeye başladığında 10 birim zaman çıkış verdikten sonra çıkış kesilecek
4-Start sinyali 0 dan 1 e geldikten 20 birim zaman sonra M3 çıkış verecek ve M3 stop sinyali 0 dan 1 e yükseldiğinde M3 çıkışı kesilecek.

Not: M2 M1 'ın enerjiliyken enerjisi kesildiği andan itibaren 5 birim zaman sonra diye düşünülebilir ve aynı durum M3 M2'nin enerjiliyken enerjisi kesildiği andan itibaren devreye girecek gibi düşünülebilir. Mühürleme, setleme , resetleme, yükselen kenar,düşen kenar kavramlarını biliyorsanız daha farklı da anlatılabilir. Burada M1 M2 M3 arasında ilişki olup olmadığı belli olmadığından start sinyalinden sonra devreye giren 3 adet zamanlayıcı gibi düşünülebilir, grafiklerde voltaj seviyesi ve tipi, zaman eksenindeki değerlerin birimi belli olmadığı için bu şekilde ifade etmeye çalıştım.

Sana çizimi kimse göndermez sanırım , neden zamanından feragat edip senin işini yapsın ki ?
Burada bildiklerimizi acizane paylaşıyoruz fakat kimsenin işçisi değiliz😁

Son düzenleme:
M

Merhaba,öncelikle hayırlı bayramlar,
-Anladiğım kadarı ile ;
1-Start sinyali sinyali 0 dan 1 geldiğinde S Stop sinyali 0 dan 1 e gelene kadar çıkış verecek (setlenecek denebilir)
2-Start sinyali 0 dan 1 e geldiğinde M1 5 birim zaman boyunca çıkış verecek ve sonra M1 kesilecek(resetlenecek denebilir)
3-Start sinyali 0 dan 1 e geldikten 10 birim zaman sonra M2 çıkış verecek (setlenecek denebilir) ve M2 çıkış vermeye başladığında 10 birim zaman çıkış verdikten sonra çıkış kesilecek
4-Start sinyali 0 dan 1 e geldikten 20 birim zaman sonra M3 çıkış verecek ve M3 stop sinyali 0 dan 1 e yükseldiğinde M3 çıkışı kesilecek.

Not: M2 M1 'ın enerjiliyken enerjisi kesildiği andan itibaren 5 birim zaman sonra diye düşünülebilir ve aynı durum M3 M2'nin enerjiliyken enerjisi kesildiği andan itibaren devreye girecek gibi düşünülebilir. Mühürleme, setleme , resetleme, yükselen kenar,düşen kenar kavramlarını biliyorsanız daha farklı da anlatılabilir. Burada M1 M2 M3 arasında ilişki olup olmadığı belli olmadığından start sinyalinden sonra devreye giren 3 adet zamanlayıcı gibi düşünülebilir, grafiklerde voltaj seviyesi ve tipi, zaman eksenindeki değerlerin birimi belli olmadığı için bu şekilde ifade etmeye çalıştım.

Sana çizimi kimse göndermez sanırım , neden zamanından feragat edip senin işini yapsın ki ?
Burada bildiklerimizi acizane paylaşıyoruz fakat kimsenin işçisi değiliz😁
Otomasyon forum da mesut pürmüslü kardeşimiz var . Zevkle çizer. Modifiye bile eder .
https://otomasyonforum.com/index.php

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri