Z-Axis Tasarımında Yardım

Arkadaşlar merhaba,

Tasarımına devam ettiğim "Cnc Router" için Z-Axis tasarımını sonlandırdım.

Tasarımda kullanılan malzemeler;

2 adet 20mm 150mmx30mm alüminyum blok.
1 adet 20mm 150mmx300mm alüminyum blok.
1 adet 10mm 150mmx160mm alüminyum blok.
2 adet 10mm 44mmx300mm alüminyum blok.
4 adet HGH20CC - araba
2 adet HGR20R 300mm - ray
1 adet 1605 ballscrew 350mm

Tasarımı yaptıktan sonra aklımda bazı sorular oluştu.

Z axis için sizce hareket mesafesi yeterli mi ?
Araba boyutları 77.5mm olduğu için 2 adet araba yağ giriş aparatları da dahil olunca 165mm yer kaplamakta dolayısı ile kalan mesafe kabaca 120mm desek bu mesafeyi aktif olarak işleme yaparken kullanabilir miyim yoksa uç takımları da işin içine girince kalan 120mm hareket alanı daha kısalır mı ?
Z-axis için hesap etmem gereken başka parametreler var mı ?

Tasarıma dair her türlü görüş ve önerilerinizi bekliyorum. İmalata geçmeden önce her detayın üzerinden 1-2 kez en azından teoride geçmek istiyorum. Çünkü şu ana kadar "Cnc Router" hakkında izlediğim yüzlerce video ve okuduğum blog/forum yazılarından başka tecrübem yok. Bu sebeple burdaki ölçüleri bire bir çizip imalata geçince hem işimi kolaylaştırmak hemde hatalı imalat yapma ihtimalimi en aza indirmiş olmayı hedefliyorum.

Şimdiden yardımcı olmak isteyen tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum.

Ekli dosyalar

• Perspective.JPG
    Perspective.JPG
    191.8 KB · Görüntüleme: 40
  • Front.JPG
    Front.JPG
    172.9 KB · Görüntüleme: 39
  • Left.JPG
    Left.JPG
    173.5 KB · Görüntüleme: 32
  • Back.JPG
    Back.JPG
    161.5 KB · Görüntüleme: 35
  • Right.JPG
    Right.JPG
    173.5 KB · Görüntüleme: 34
120 mm hareket ,sizin ihtiyacınızla doğru orantılı..Neyi nasıl işlemek istediğinize bağlı olarak bu mesafe artırılabilir de azalabilir de.Genel olarak çok biyük olmayan makinelerde bu mesafeler civarı bir kullanım söz konusu.Ben 40x25 cm bir işleme alanı için 13 mm biy yükseklik tasarladım örneğin ama bu yükseklik benim işleyeceğim malzemelerin boyutu ile alakalı nihayetinde.Gereksiz uzun yapıp rijitlikten taviz vermekle gereksiz alçak yapıp malzeme bağlayamamak arasındaki orta noktanın seçimi sizin ihtiyacınıza kalmış.

Birde tasarlarken Y eksenine monte edeceğiniz tablanın üst ölçüsünü baz alın.spindle motoru buradan 1-2 santim yükseğe kadar inerse yeterli olur.O mesafeyi de bağlayacağın uçla kapatacaksın zaten.Bu kabaca sana X ekseni köprüsünün yüksekliğini de verir.

Cevabınız için teşekkür ederim şimdilik bu boyutta tasarıma devam edeceğim modeli bitirince tekrar buraya resimlerini ekleyeceğim. Bitmiş hali üzerinden tartışmak belki daha doğru olur animasyonunun da yapıp hareket alanını göstermeye çalışacağım.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri