Yetkili Servis Komedisi

Under Ground

Profesyonel Üye
Kızıma karne hediyesi internetten bisiklet aldım. Bugün kargo ile geldi . Kurulum için yetkili servise bıraktım. Yoksa garanti dışı kalıyormuş. Akşam üzeri teslim almak için servise gittim . Servis dediğim de tek başına merdiven altından hallice bir mekana ufak bir tamirhane açmış yaşlı bir amca . Bana ürünün hatalı olduğunu, kadrosunun komple değişmesi gerektiğini, bunun için yenisinin talep edilmesi gerektiğini söyledi. Ustam bakayım kusuru neymiş dedim . Vites tellerini tutan metal yüksük lerden biri yerinde yok . Tel boşta duruyor. Ustam senin tavsiyen nedir ne yapalım dedim . Böyle kullanabilirsin , sadece ön vitesleri kullanmazsın dedi . Dumur oldum tabi . Yahu dedim ustam ne diyorsun , para verip sıfır mal alacağım sonra onu ikinci el mal gibi mi kullanacağım dedim . Kadronun yenisini isteyebilirim ama gelmesi bir hafta sürer dedi . Ben dedim haftaya tatile gideceğim o kadar bekleyemem dedim . Bunu geriye göndermekle de uğraşacak halim yok . At şu zıkkıma bir punta madem alıp götüreyim bari dedim . Ben tamirciyim kaynak yapmıyorum demesin mi ? Yahu dedim tamam onu da yapma paketle benim ürünü götürüp iade edeceğim kargo ile . Esas bomba şimdi geliyor . Ben paketi açınca kutuyu dükkandan dışarı attım yerim olmadığı için. Sonra da çok şiddetli yağmur bastırınca kutu pert olmuş. Ben bir dumur daha . Eeee peki sevgili ustam ben nasıl elimdeki malı iade edeceğim dedim . Pazartesi yeni sıfır ürünler elime geçecek. Onlardan ben sana bir kutu ayarlarım dedi . İyice kan beynime sıçradı. La havle okuya okuya servisten ayrıldım. İnternetten aldığım ve kaçıncı sorun çıkaran ürün sayısı unuttum kendi adıma . Beş kuruş fazla verip gözümün gördüğü mali alacağım bundan sonra .

Her yer dolandirici her yerde iş bilmez insanlar tutturmuş gidiyor. Ne işini düzgün yapan var nede dürüst esnaf.

Bu ülke nereye gidiyor allah aşkına?

Bu tür olaylar duydukça deliriyorum. Aklıma hakim olamıyorum. Yazıklar olsun halimize.

Bende bundan bir kaç yıl önce senin dediğin misal bisiklet baktım. Dediğin gibi gittim mağazadan aldım. Kurulumu ve garantiyi servis baslatiyormus. Bisikleti yuklendim servis buldum götürdüm. Adam iki fren sıktı pedalı çevirdi. Bir kağıt hazırladı. Bisiklet hazır dedi. İyide birsey yapmadın. Hadi neyse dedim. Tam çıkıyorum dedi ki bisikleti 6 ayda bir getireceksiniz kontrol edeceklermiş. Yoksa Garanti dışı kalıyormuş. Al buradan yak. Araba muayenesi gibi bisikleti 2 yıl 4 kere muayene ye götüreceksiniz.

Her yer dolandirici her yerde iş bilmez insanlar tutturmuş gidiyor. Ne işini düzgün yapan var nede dürüst esnaf.

Bu ülke nereye gidiyor allah aşkına?

Bu tür olaylar duydukça deliriyorum. Aklıma hakim olamıyorum. Yazıklar olsun halimize.

Bende bundan bir kaç yıl önce senin dediğin misal bisiklet baktım. Dediğin gibi gittim mağazadan aldım. Kurulumu ve garantiyi servis baslatiyormus. Bisikleti yuklendim servis buldum götürdüm. Adam iki fren sıktı pedalı çevirdi. Bir kağıt hazırladı. Bisiklet hazır dedi. İyide birsey yapmadın. Hadi neyse dedim. Tam çıkıyorum dedi ki bisikleti 6 ayda bir getireceksiniz kontrol edeceklermiş. Yoksa Garanti dışı kalıyormuş. Al buradan yak. Araba muayenesi gibi bisikleti 2 yıl 4 kere muayene ye götüreceksiniz.
Bizim memlekette bu işlerin sonu gelmez. Geçenlerde yazlık kışlık lastik değişimi için aracımı lastikciye bıraktım. Tekrar alırken işyerinin sahibi olan yaşlı amca bana kendi ustasını öve öve bitiremedi , şehirde bir numara olduğunu söyledi. Tamam amcam ellerinize sağlık dedim . Eve geldim . Daha önce de başıma geldiği için biliyorum hemen bagajdan istavroz bijon anahtarını çıkardım. Bijonlari komple kol gücü ile yokladım. Bir çoğunu neredeyse çeyrek tur çevirebildim. Bu da başka bir komedi .

Geçmiş olsun. Bu tür olaylar yüzünden birçok işi kendin yapar oldum. Lastiğimi kendim değişirim, bakımımı kendin yaparım. Şöyle kapalı bir garajım olsa ağır bakımımı da kendim yapacağımda yok işte. Birşey alacaksamda genellikle gider mağazasından göre göre alırım. İnternet alış verişinde biraz reklama kaçacak ama gider amazondan alırım. Adamlar iade konusunda hiç ikiletmiyorlar. Beğenmedim de gönder sorun yok.Geçen motor yağı alacaktım sahtesi çok olduğundan internet ortamına güvenemedim gittim iki kat fazla verip istasyondan aldım. Keşke sadece ürünler sahteleşseydi insanlarda sahteleşti, sonumuz hiç iyiye gitmiyor. Genç olsam herhalde başka biryerlere göçerdim.

Türkiye’ye döndüğünde dostları derler ki : “Akif Bey, yediğin içtiğin senin olsun ; ne gördün ne ettin oraları bize bir anlat bakalım.” Akif Bey der ki : “Uzun söze hacet yok , işleri var dinimiz gibi, dinleri var işimiz gibi” der.

Su an bir kiralik arac kullanıyorum. Bakim zamanı geldiğinde firmasını arıyorum. Beni zorla özel servise yönlendirmek istiyor. Aracı aldığımdan beri 4 yada 5 kere hep özel servise gittim. Onlarda sadece yag filtresini değiştiriyor. İki bakımda bir yakıt filtresine değiştiriyor. Geri kalan aksama bakmıyor. Bizim merkez çalışanlarla konuştum kimse özel servise götürmüyor yetkili servise götürüyorlar aracı.

Bende bakim zamanı geldi ve firmayı arayıp yetkili servise gideceğimi söyledim. Sonuçta gittim. Servis 1 gün uğraştı bakımları yaptı akşam 16:30 gibi teslim ettiler aracı. Bende mesayi bitimi diye aracı alıp eve gittim. İçime sinmedi şu kaputu açıp bakayim dedim kabaca yaptığım kontrollerde motor hava filtresinin kapağını hiç sikmamislar. Boşta duruyor. Sinirlerim bozuldu. Bu saatte gitsem kimse yok. Sinirlerim bozulduğu ile kaldım.

Su an bir kiralik arac kullanıyorum. Bakim zamanı geldiğinde firmasını arıyorum. Beni zorla özel servise yönlendirmek istiyor. Aracı aldığımdan beri 4 yada 5 kere hep özel servise gittim. Onlarda sadece yag filtresini değiştiriyor. İki bakımda bir yakıt filtresine değiştiriyor. Geri kalan aksama bakmıyor. Bizim merkez çalışanlarla konuştum kimse özel servise götürmüyor yetkili servise götürüyorlar aracı.

Bende bakim zamanı geldi ve firmayı arayıp yetkili servise gideceğimi söyledim. Sonuçta gittim. Servis 1 gün uğraştı bakımları yaptı akşam 16:30 gibi teslim ettiler aracı. Bende mesayi bitimi diye aracı alıp eve gittim. İçime sinmedi şu kaputu açıp bakayim dedim kabaca yaptığım kontrollerde motor hava filtresinin kapağını hiç sikmamislar. Boşta duruyor. Sinirlerim bozuldu. Bu saatte gitsem kimse yok. Sinirlerim bozulduğu ile kaldım.
Aracı servise versem başında duramadığım için acaba yine hangi parçasını çaldılar/değiştirdiler diye içime dert oluyor. Başıma birkaç sefer geldi çünkü.

Yaptığı işi güzel yapmak gibi bir derdi olan, yaptığı işten zevk alan , kendisine söylenmese de gördüğü bir eksikliğe ya da yanlışa müdahale eden çok az insan gördüm. Bunun sebepleri kocaman bir sosyolojik analiz . Ama sonucları malesef artı değer üreten değil sürekli günü kurtaran insanlar topluluğu ve ülke.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri