Yetersiz elektrik

10 A olan otomati 32 yaparsan sorunun duzelir.
Tesısat kablosu sabıt kaldıgı sürece, siz sigortayı yukseltsenız sorunu nasıl çözersiniz. 15 senelık bına/tesısat denıyor. Kabloların TSE norm oldugu şüpheli.
Sigortayı büyütene kadar, kullandıgı cıhazlar değişik odalarda ıse, 16 A lık sıgortalaırn dağılımını yapmak daha iyi olur bence.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Her kafadan tesisat vs denmis watt hesabini yaptinizmi ? Da yok yuksek gelir vs diyorsunuz 2500 watt bir ufoyu 32 A legrand otomata bagladim sigorta atti ? Bunada bi cevap verelim ozaman.

ufo sougkken direnci azdır dolayısıyla fazla akım ceker, ısındıkça direnci yükselir, attırmıs olabilir. 100 watt akkor ampulun ilk acılışta 7-8 kat fazla akım cekmesi gibi.

ama sigortayı büyütmek yerine ufoyu kademe kadame acmak daha mantıklıdır o zaman atmayabilir.
Kablo kalınlığı, bağlı yüklerin hesabı falan yapılmadan kafaya göre sigorta yükseltilmez.

ufo sougkken direnci azdır dolayısıyla fazla akım ceker, ısındıkça direnci yükselir, attırmıs olabilir. 100 watt akkor ampulun ilk acılışta 7-8 kat fazla akım cekmesi gibi.

ama sigortayı büyütmek yerine ufoyu kademe kadame acmak daha mantıklıdır o zaman atmayabilir.
Kablo kalınlığı, bağlı yüklerin hesabı falan yapılmadan kafaya göre sigorta yükseltilmez.
Doğrudur ama 10A de gerçekden fazla düşük değilmi 16A denesem acaba hatlara bir zarar verirmiyim yanlışta birşey yapmak istemiyorum gelen kablolara hepsine tek tek bakmadım ama en düşük 1,5luk kablo bile olsa 16A sakıncalı olurmu?

Usta kim kademeli acarki sence gunumuz insani tak fisi devam mantigi ayrica arkadas demiski tum prizler tek otomattan besleniyor mantiksiz bence 1.5 mm kesit kabloda kaldirmazki mantik olarak yine tesisat ve sigortaya cikiyor tum yollar ben yerinde olsam imkanin varsa maddi anlamda tum tesisati ve sigortalari yenilerim kafam rahat eder

img_4937-jpg.35043

yapmış olmak için yapılmış bir tesisat sigortaya giren sarı kabloda yeşil çizgi var topraklama rengi ve 1,5mm kablo gibi gözüküyor 16A olabilir ama saat tarafı 32A'i geçmemeli ama en sağlıklısı soba için 3*2,5 kablo çektir ona tak sobayı.
sınırlı destek.

2.5 kablo ne oluyor?
2.5 mm mi yoksa 2.5 mm2 mi?

kabloyu satana 3x2,5 dersen anlar ...

Doğrudur ama 10A de gerçekden fazla düşük değilmi 16A denesem acaba hatlara bir zarar verirmiyim yanlışta birşey yapmak istemiyorum gelen kablolara hepsine tek tek bakmadım ama en düşük 1,5luk kablo bile olsa 16A sakıncalı olurmu?

Tesisatı ehliyetli bir elektrikçi görmeden kendi başınıza bir müdahale yapmayın, iyi bir elektrikçi sorunu çözecektir. Sigorta akımı ezbere yükseltilmez. Ek yerine, hangi cihazları beslediğine, neden attığına bakmadan ben yaptım oldu tarzında iş yapılmaz.

Sigortayı 32 Amper yap, 63 Amper yap diyenlere bakmayınız. Bunlar çok yüksek akımlar. Sakın böyle birşey yapmayın.

Saygılar.....

Tesisatı ehliyetli bir elektrikçi görmeden kendi başınıza bir müdahale yapmayın, iyi bir elektrikçi sorunu çözecektir. Sigorta akımı ezbere yükseltilmez. Ek yerine, hangi cihazları beslediğine, neden attığına bakmadan ben yaptım oldu tarzında iş yapılmaz.

Sigortayı 32 Amper yap, 63 Amper yap diyenlere bakmayınız. Bunlar çok yüksek akımlar. Sakın böyle birşey yapmayın.

Saygılar.....
Eyvallah ama 10A lik sigortayı 16A lik ile değiştirsem bir sorun olmas gibi geliyor öyle değilmi?

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri