Yeni Mezun Mühendisin Hayattan Soğuması

Yetiştirilmek üzere işe girmek eskidendi. Özel sektörün şu anki acımasız rekabet şartlarında, yetiştirmek için adam alan firma bulmak çok zor. Düşünsenize, firma adamı 3 sene yetiştirdi, sonra da adam çekti gitti başka bir firmada çalışmaya başladı. Firma 3 sene haybeye maaş ödemiş ve hiçbir karşılığını alamamış oluyor. Şimdi istenen, hemen, işe başladığı anda faydalı olan eleman.

İşte o faydaya ulaşmak için portfolio gerekli..

kardeşim kendini hiçbir zaman iktisat işletme muhasebe okuyan adamlrala bir tutma yada kıyaslama şu an günümüzde 10 kişinden 8 i o bölümü okuyor zaten. belki braz kilişe olacak ama senin biraz pişman işi öğrenmen lazım...

Paket program diye birşey de yok. Kim neyi kastediyor piyasada böyle diyerek açıkçası anlayamıyorum.

Ben konuyu açan arkadaşa yönelik söylemiyorum yanlış anlaşılma olmasın.
Esasen temelden beri yapılan bir yanlış var veya Türkiye şartları bizi o uçuruma sürüklüyor.
Şu şekilde izah edeyim. Ben bir öğretmenlikte bir branş seçiyorum. Ama o branşı sevdiğim için değil de atanma sayısı, iş bulma sahası açısından bakıp seçiyorum. Daha sonra o mesleği sevmiyorum ısınamıyorum sonuç olarak sevmediğim bir branşa değişik faktörlerden dolayı atanıyorum. Daha başka bir örnek puanım hiç bir yere tutmuyor 1 veya 2 yıl beklemiyorum ataması olmayan bir branşı seçiyorum. Sonuç okul bittiğinde hüsran veya uzun zaman geçiyor atanıyorum o branşı sevmiyorum. Halbuki biraz daha sabretsek istediğimiz bölüme gitme şansımız daha yüksek.
Bu her alan için geçerli. Ben neyi seviyorum, hangi alanda yeteneğim var, nerelerde başarılı olabilirim sorularını sorgulamak yerine daha değişik faktörler bizi değişik bölümleri tercih etmemize sebebiyet veriyor.
Burada öğrencilerin de haklılık payı var haksız oldugu yönler de var.
Ben şunu her zaman savunurum. Hangi bölüme gidiyorsun o bölümün iş sahasını iyice analiz ederek öğrencilik hayatımızda kendimizi çok iyi yetiştirmemiz lazım. Böyle olursanız sizi zaten onlar bulurlar.
Sadece genel konuştum lütfen yanlış anlaşılma olmasın.

Yazınızı okudum bir gerçek var bu meslek en nankör meslektir neden mi:İnşaata gidersin tesisat çekmeye su tesisatçısı boru döşer kablo bağlar,sıvacı elektrik işi yapar fabrikaya gidersin kaynakçı motor bağlar birde şu yanı vardır bir fabrikaya gidersin sana elektrik işi yapacaksın yanında mekanik arızaya da bakacaksın derler veya bir kaç sefer başıma geldiği gibi boş zamanlarında üretime yardım edeceksin derler
Ama bunların sebebi mesleğimiz kötü olduğundan değil mesleğimizin değeri bilinmediğinden ve ne yazık ki ülkemizde mesleklere değer verilip mesleklerin yapması gerektiği işlerin meslek sahipleri tarafından yapıldığının belgelenmesi olmadığından!
Bir elektrikçi ülkemizde yaptığı iş yüzünden bir yangın çıkarsa aranır birde Allah göstermesin birinin canı yandığında bizim sanayii ve imar bakanlıklarımız bir işte yapılması gereken elektrik ve otomasyon işçiliğinin kimin yaptığına bakmaz!
AMA BİR KAZA OLURSA BİR YANGIN ÇIKARSA VEYA BİRİ ÖLÜRSE BUNUN ELEKTRİK İŞLERİNİ KİM YAPTI DİYE ARAŞTIRMAYA BAŞLARLAR NEDEN CEZALANDIRMAK İÇİN!
Geçenlerde bir konu vardı:Adam trifaze ani su ısıtıcısını bağlatmak için elektrikçi çağırmış elektrikçi 100 tl.istemiş 4 tane klemens için 100 tl verilir mi diyor!Ama o 4 klemesi bağlamak için gerekli tecrübe bunu diyende yok!
Ne yapalım işi bırakalım kimizi polis olsun kimimiz asker veya masa başı memur!Peki makineleri kim yapacak?Makine revizyon işlerini de yurtdışından teknik ekip getirip onlara yaptırırız olur biter!Bu doğru mu?Elbetteki meslekte pişmek lazım kablo çekmeyi bir mühendisin bilmesi lazım bir makinenin kendi branşıyla olan kısmını bilmesi ve çizebilmesi lazım.Ben okulu bitirdim mühendisim masa başında akşama kadar oturup teknisyenlerin istediği malzemelerin siparişlerini girerim maaşımı alırım bu mühendislik değil!
Bence çok şanslısınız askerden sonra hemen iş bulmuşsunuz ve fabrikanın teknik ekibinde çalışıyorsunuz amacınız ne?Bu mesleği öğrenmek burada öğrenemiyormusunuz?Olabilir her yerde mutlu olup her yerde herşey öğrenilmez plc seti almışsınız kendiniz pratik yapıyorsunuz çok güzel o plc setini isteyip alamayanlar çok var bunu yazacak bilgisayarınız da var demek ki buda çok güzel.Burada çalışırken iş arama sitelerinde ve hatta işkur da(artık internetten de iş ilanlarını takip edip iş başvurusu yapabiliyorsunuz işkur'a) iş arayın mutlaka bulursunuz otomasyon firmalarında yetişmiş eleman çok yok çünkü herkes sizin gibi düşünüyor otomasyon firmalarında çalışmak o kadar da zevkli değil işi almış patron 1 ayda yetişecek ama malzeme gelmemiş veya hata yapılmış son bir hafta gece yarılarına ve hatta bir-iki gün sabahlamaya kalınıp iş bitirilmeye çalışılır niye yapılan makine planlanan üretime yetişsin diye yetişmezse otomasyon firması ceza öder.Gece iki de üçde eve geldiğim oldu hatta bir fabrikada üç gün hiç çıkmadım duruş zamanı!Bayram olur fabrika kapanır ama otomasyoncu Bakım yapacak ya bir gün tatil yapar yada hiç yapmaz akrabalarınız komşularınız bayrama gider siz fabrikaya ama bu iş yapılmayacak mı?o makineler revizyon olmalı ki fabrika üretsin o makine kurulmalı ki işçiler çalışıp evine ekmek götürsün ülke kazansın işimiz çok zor
Allah'ıma çok şükür anne ve babam sağ bana deseler ki:Birgün çalışmana 1000 tl verelim mi istersin yoksa bayramın birinci günü anne babanın yanında olmayı mı deseler ben ailemin yanında olmayı isterim ama kimse bir gün için 1000 tl vermez ve kimsede otomasyoncu bayram da mesaiye kalmak istermisin diye sormaz mesai ye bırakır ama o bayram da çalışmak gerekiyorsa çalışılmalı ve o makineler o fabrikalar çalışmalı ki insanlar ve ülkemiz kazansın

madem bu ülkede bizim mesleğin kıymeti bilinmiyor gelin toplu olarak iltica edelim başka ülkeye gidip sığınma taep edelim.... avrupada bizim mesleğe çok önem veriyorlar. ...orda el üstünde tutuluruz...:D

bence bu kardeşim kendini erken anlamış.yaşı genç < bence eğer gerçekten kariyerini yüksek tutmak istiyor ise istediği farklı bir dalı okumalı .Mesela ben öğrenci iken (27 yıl önce) :Ünevirsite sınavlarında öğretmenlik kazanmıştım .Fakat mühendislik aşkıyla öğretmenliği tercih etmedim.Mühendisliği de kazanamıyınca teknisyen olabildim.Kendi işyerimde iyi bir tamirci ustası oldum.Aradan 27 yıl geçti şimdi akranlarımdan öğretmen veya memur olanları görünce keşke öğretmenliği tercih etseymişim diyorum şimdi.

Arkadaşım senin ne demek istediğini anladım, pek çok mühendislik mezununun yaşadığı durumu yaşıyorsun. Sosyal bölümleri okuyan insanların çalışma şartları bakımından çok daha iyi durumda olmaları ve ücret olarak ta çok büyük farklar olmamasını bir nevi kabul edemiyorsun, sonuna kadar haklısın.

Sen sanayi şartlarında kir, pas ve gürültü içerisinde çalışırken, onlar temiz kıyafetlerle rahat şartlarda çalışacak. Lise döneminde öğrencinin bunu fark etmesi çok zor. Bizde beyaz baretli kravatlı 32 dişi sırıtan sırrım gibi mühendis adamların fotolarıyla süslü kariyer sitelerine kanarak bir meslek hayal ediyoruz. Sonuç hüsran. Üniversite okurken gezi klüpleri, dağcılık, tiyatro kolu ile uğraşırsın, sonra bir metal konteynerde , Türkçeyi konuşurken bile zorlanan adamlarla günde 15 saat yaşamını isterler. İşte ülkede ki mühendislik budur.

Mühendislere verilen bir kalıp var ona uymalısın. Orkestra şefi ruhu taşıyan adamdan da, anadolunun bağrından çıkan gelen adamdan da aynı şeyi isterler. Bu sebeple mühendislik gitgide statüsü düşmeye başlayan birer meslek olmuştur.

Statü olması için bir kere meslek olarak arkanda devlet olması lazım. Bir avukatın, bir doktorum, bir öğretmenin statüsü mühendisin yada genel anlamda teknik elemandan çok daha üsttedir.

Ben stajda durumu gördüm, bunun için mi okuyorum dedim ve yönümü değiştirdim. Şu an kamudayım, torpilsiz girilen son zamanlarda girmiştim. Özelde yaşadığım o şartlara kıyaslanamaz bile.

Senin yapmam gereken sisteme alışmak yerine, bu yapıdan kurtulmaktır. İster kpss ister meslek değişikliği veya farklı sektöre gir ama haftada 6-7 gün çalıştıran sanayi şartlarında durma. Durursan sonuç: Alışırsın (bu kazanım değil, sonuçtur).

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri