Yeni Mezun Elektrik Mühendisi

tabu68

Üye
Merhaba arkadaşlar, Ben 2011 yılında, eskişehir osmangazi üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği bölümünden mezun oldum. Ardından askere gittim ve askerliğimi bitirdikten sonra Kazakistan'da bir demir çelik fabrikasının yapımında işe başladım. İlk başta mesleğine yıllarını vermiş bir Elektrik mühendisi abim vardı yanımda fakat 2 hafta sonra sağlık nedenleri dolayısıyla işi bıraktı. Şu an bu endüstriyel tesiste tek Elektrik mühendisiyim.Yeni mezun olduğumdan dolayı mesleki tecrübem yok, daha elektrik projesini okumayı dahi bilmiyorum. Saha da ki formenlerim ve teknikerlerim benden çok daha fazlasını biliyorlar fakat ben onların altında ezilmek istemiyorum. Sizlerden öğrenmek istediğim konu ; kendimi kısa sürede nasıl geliştirebilirim, kendimi insanlara nasıl ispatlayabilirim? Yani kısacası işimde nasıl başarılı olabilirim , nerden başlamam gerekiyor, herhangi bir okuyacağım kaynak yada görsel eğitim setleri var mı ?

Bu işe kabul edilmemin en büyük nedeni; çok iyi ingilizce ve orta derecede rusça konuşabilmem. Ama benim istediğim şey sadece dil bildiğim için değil mesleki olarakda yetkin olduğum için insanların bana saygı duymasını istiyorum. Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Kendi adıma sana verebileceğim tavsiye sanırım ben olsam diye başlardı.O zaman başlasın :)
Ben olsam ilk olarak sorumlusu olduğum işin basit akış diagramını oluşturur araştırma yapacağım konuların sınırlarını belirlerdim.
Çünkü şimdilik sınırlama yapmazsan çok ayrıntılar içinde boğulabilirsin.
Daha sonra yapılacak işin amacı , koşulları v.b. ne? neden? nasıl? sorularına cevaplar bularak iyice irdelerdim.
Bu süreçte sahada çalışan teknik elemanların yaptıkları işi aynı soru cümleleriyle gözlemlemekte çok önemlidir.
Arkadaşların önerdiği kitap ve/veya kitapların yanı sıra bu tip forumlarda da bilgi birikimini arttırabilirsin.
Bütün bunların sonucunda zaten farketmeden kendini işin içinde ve işlere fikir yürütür durumda bulacaksın.
Kolay gelsin.
İyi çalışmalar.

zafer ürgüplü nün elektrobank isimli kitabınını öneririm.

O kitabı 75 lira verip aldım. Ama hiç bir işime yaramadı. 1 yıldır kitabın yüzünü bile açmıyorum. O yüzden paranı çöpe atma. Sana MEGEB kitaplarını tavsiye ediyorum gerçekten çok faydalı....

Saygılar....

Bence kendini hiç sıkma, orada mesleki olarak ne isen o 'sun,kısa sürede değişim bekleme..
kendini ispatlamak zorunda da değilsin..ingilizce ve orta rusça biliyormuşsun...tamam işte bunlar kendini göstermek için yeterli..
senden fazla bilmeleri birşey değiştirmez, seni atlayıp da iş çevirmeye kalkarlarsa o zaman onları uyar,onun haricinde
kendi kendilerini idare etsinler yeter..
.sen aslında 3 kişisin ,unutma..:cool:

Merhaba arkadaşlar, Ben 2011 yılında, eskişehir osmangazi üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği bölümünden mezun oldum. Ardından askere gittim ve askerliğimi bitirdikten sonra Kazakistan'da bir demir çelik fabrikasının yapımında işe başladım. İlk başta mesleğine yıllarını vermiş bir Elektrik mühendisi abim vardı yanımda fakat 2 hafta sonra sağlık nedenleri dolayısıyla işi bıraktı. Şu an bu endüstriyel tesiste tek Elektrik mühendisiyim.Yeni mezun olduğumdan dolayı mesleki tecrübem yok, daha elektrik projesini okumayı dahi bilmiyorum. Saha da ki formenlerim ve teknikerlerim benden çok daha fazlasını biliyorlar fakat ben onların altında ezilmek istemiyorum. Sizlerden öğrenmek istediğim konu ; kendimi kısa sürede nasıl geliştirebilirim, kendimi insanlara nasıl ispatlayabilirim? Yani kısacası işimde nasıl başarılı olabilirim , nerden başlamam gerekiyor, herhangi bir okuyacağım kaynak yada görsel eğitim setleri var mı ?

Bu işe kabul edilmemin en büyük nedeni; çok iyi ingilizce ve orta derecede rusça konuşabilmem. Ama benim istediğim şey sadece dil bildiğim için değil mesleki olarakda yetkin olduğum için insanların bana saygı duymasını istiyorum. Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Direk uygulamaya yönelik kitap olacağını sanmam, arıza gördükçe tecrübe kazanırsınız. Arızaya yönelik okuyarak bir şeyler kazanmak istiyorsanız forumdan epey faydalanabilirsiniz, tabi kafanızda biraz canlandırmanız lazım. Bu konuda buradan epey faydalandığımı kendi adıma söyleyebilirim. Newnes'in Elektrik Cep Kitabı var ama pek faydalı değil.

Mühendislik arazide yani işin başında yapılır. Duymak insana 1 kazandırırsa, görmek 10, yapmakta 100 kazandırır. Mühendislikte teorik bilgi (plan, proje, etüd, rapor, keşif vb. ) işin sadece % 10'unu oluşturur. Mühendisin sahayıda iyi bilmesi gerekir. Kullanılan malzemenin kalitesi, çalışma prensibi, çalıştırılan personelin kişisel becerileri ve nasıl değerlendirilebileceği, kişilerarası ilişkiler, kurumlar arası diyalog, yatay ve dikey organizasyon uyumu, yürürlükteki mevzuatın gözönüne alınması önemli parametrelerdir. Tabii bütün bunlar bir süreç işidir. Allah kolaylık versin ama işiniz gerçekten çok zor.

her şey zamana ve tecrübeye bağlı. slm

sorunlar varsa çözümler vardır. araştırarak üstesinden gelirsin.tesiste yer alan makinaların kullanma klavuzlarını okuyarak nasıl çalıştığını anlayabilirsin. daha sonra firmadaki arızaların çözüm yollarını araştırabilirsin.formenlerin senden üstün olması doğal. bu 2 seneye kadar devam edebilir. şimdi sana formenler işi öğretecektir.2 sene sonra ise sen onlara işi öğreteceksin.zamanla.acele etmeden.

herkeze düşünceleri için teşekkür ederim. Şu anda elektrik grubu birim amiri olarak görev yapıyorum ve yaptığım işlerin nerdeyse tamamı yöneticilik, mühendislik bilgisine fazla gerek duyulmuyor fakat bunun yanında sahaya da çıkıyorum ve sahada problemler oluyor. Problemlere çözüm bulmak için internetten araştırıyorum ve bunu sahada paylaşıyorum.Umarım çoğunuzun dediği gibi yaşadıkça görükçe öğrenebilirim ben bu işi. Umarım bu süreç hızlı olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri