Yarım dalga doğrultma

24V DC güç kaynağının (-) çıkışı topraklanmış, nedersiniz?

Ekli dosyayı görüntüle 88911
Üstadım ben DC devrelerden - ucu hep toprak derdim ve hocalar anlatırken toprağa çekiyoruz gibi telafuz ederlerdi. Şimdi paylaştığınız devredeki toprak ile(dışarıdan geliyorsa yani gerçek topraklama) 24V DC gerilimin - ucunu topraklama bana göre yanlış.Sebep oradaki aynı topraklamaya sahip bir trafo kısa devre yapar ise DC güç kaynağına zarar verebilir. Tabi güç kaynağı çıkışı da korumalı olabilir.Şimdi farkettim motor gövde topraklamaları da bağlı 🤔😀

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Üstadım ben DC devrelerden - ucu hep toprak derdim ve hocalar anlatırken toprağa çekiyoruz gibi telafuz ederlerdi. Şimdi paylaştığınız devredeki toprak ile(dışarıdan geliyorsa yani gerçek topraklama) 24V DC gerilimin - ucunu topraklama bana göre yanlış.Sebep oradaki aynı topraklamaya sahip bir trafo kısa devre yapar ise DC güç kaynağına zarar verebilir. Tabi güç kaynağı çıkışı da korumalı olabilir
Yeraltındaki kumanda sistemlerinde de düşük gerilimlerin - ucu metal sase irtibatli olarak sisteme dağılıyor. Kablajda ve arıza aramakta büyük kolaylık ama bence güvenlik açısından keyfekeder bir sistem .

Yeraltındaki kumanda sistemlerinde de düşük gerilimlerin - ucu metal sase irtibatli olarak sisteme dağılıyor. Kablajda ve arıza aramakta büyük kolaylık ama bence güvenlik açısından keyfekeder bir sistem .
Üstadım evet katılıyorum fakat ac devre topraklamalarindan ayrı olmalı diye düşünüyorum, hatta haberleşme hattını bile bozabilir diyorum kişisel düşüncem yani ben asla bu şekilde yapamam, elim titrer😀

Üstadım evet katılıyorum fakat ac devre topraklamalarindan ayrı olmalı diye düşünüyorum, hatta haberleşme hattını bile bozabilir diyorum kişisel düşüncem yani ben asla bu şekilde yapamam, elim titrer😀
Sonunu düşünen kahraman olamaz derler. Elin titreyince bu gelsin aklına 😀

Kahraman olmak istemiyorum üstad 🤣Ama bazen feda edilebilecek eski malzemelerde denemek lazım 😁
Elimde baya cillop durumda 110 volt güç kaynakları var . Bir modifiye işine girip 220 voltla çevirebilirmiyim diye düşünüyorum. En son çatır patır sesleri ile mundar ettiğim karttan sonra bende baya tırsar oldum .

Üstadım ben DC devrelerden - ucu hep toprak derdim ve hocalar anlatırken toprağa çekiyoruz gibi telafuz ederlerdi. Şimdi paylaştığınız devredeki toprak ile(dışarıdan geliyorsa yani gerçek topraklama) 24V DC gerilimin - ucunu topraklama bana göre yanlış.Sebep oradaki aynı topraklamaya sahip bir trafo kısa devre yapar ise DC güç kaynağına zarar verebilir. Tabi güç kaynağı çıkışı da korumalı olabilir.Şimdi farkettim motor gövde topraklamaları da bağlı 🤔😀

dikkat ederseniz transformatorlerin sekonder çıkışlarından biri de topraklanmış ;)

dikkat ederseniz transformatorlerin sekonder çıkışlarından biri de topraklanmış ;)
Ustacım, kocamanustacım bizi sınama artık, benim aklıma yatmadı evde trafo da yok şimdi PLC güç kaynağı var da , yani almanların projesine de güvenirim,bir taraftan aklıma bütün sistem toprağa gömülüdür diyor🤔
Araya domates, salatalık , marul , mozzarella peyniri de lazım mı?
Üstad senin çalıştığın yerde topraklama yapmak zor olmuyordur herhalde?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,222
Kullanıcılar
450,010
Son üye
aliihsanari

Yeni konular

Geri