Yangın dumanı bosaltmasi için devreye giren fan?

milletin zekasınımı deniyorsun. alttarafı bir tane fan yangın anında çalışacak ve havayı boşaltıcak. istesen ellede olur istersen binlerce değişik yöntemle. sen kendini ne zannediyorsun. bizi aptal yerine koyup forumu bu saçma ve gereksiz safsatarla kirletip durma .

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
220V ile calisan bir duman fanimiz var bu fan normalde "off". Calismiyor. Yangin durumunda ortamdaki dumani bosaltmasi icin devreye girmesi isteniyor. Herhangi bir elektronik devre yapmadan, en pratik, en ekonomik, en hizli sekilde nasil elektriksel kontrolu yapilir? Not: Cihaz uzerinde herhangi bir input/output yok, sadece besleme giris klemensleri var...

Cevaplarinizi bekliyorum, daha sonra ben kendi uyguladigim cozumu anlaticam...Cok pratik bir cozum var.

bir adet duman sensörü kullanrak kontaktör kumandalı fanı calıştırabilirsiniz bence kolay gelsin

:))yıllar önce gece mutfakta elektrik kontağından bır cihaz yandı duman yatak odasına gırınce uyandım mutfakta goz gozu gormuyor ilk aklima gelen elektrık supurgesının toz torbasını sokup mutfak penceresınden içerdekı dumanı boşaltmak için içerden dumanı emıp dışarı bastım 5 dk da duman fılan kalmadı mutfakta bızlere bulmaca gıbı soru soran arkadaşa cevaptır bu :))türk her zaman yapacağı işin kolayını bulur merak etme zeka ölçmeye kalkmışsın ama yuzune gozune bulaştırmışsın:)

Son düzenleme:
:))yıllar önce gece mutfakta elektrik kontağından bır cihaz yandı duman yatak odasına gırınce uyandım mutfakta goz gozu gormuyor ilk aklima gelen elektrık supurgesının toz torbasını sokup mutfak penceresınden içerdekı dumanı boşaltmak için içerden dumanı emıp dışarı bastım 5 dk da duman fılan kalmadı mutfakta bızlere bulmaca gıbı soru soran arkadaşa cevaptır bu :))türk her zaman yapacağı işin kolayını bulur merak etme zeka ölçmeye kalkmışsın ama yuzune gozune bulaştırmışsın:)
hocam bu işte en güzel çözüm olmuş tebrikler

Bir fikir,
Acaba fanın önünde damper varsa ve fan çalıştığında bu durum bir problem yaratır mı?.
yaratırsa bu damper için mekanik yada electriksel bir geri besleme yapılabilir mi?
örneğin; duman bilgisi yangın panosuna geldi ve ilgili kontak kapandı, fan çalıştı; mekanik bir düzenekle önündeki damper açılmalıdır.
(yada onu kontrol eden motora çalış sinyali gidecek)
kuru kontaklar pano için herhangi bir etkisi olacağını düşünmüyorum.

Arkadaşım , sana göre bu konular basit gereksiz gelebilir. uzaktan koyacağın butonla herşeyin çözüleceğini de düşünebilirsin. Fakat Senin şunu görmeni isterdim: Bu forumdan faydalanacak arkadaşlar ilerde daha farklı ve zor bir yangın sistemi ile karşlaşabilir;burada öğrendiği küçükte olsa bu bilgileri o sistemde uygulayabilirler. Ayrıca burada basit gibi görünen konulardan bile ilgili arkadaşlardan farklı fikirler çıkmakta bu Senin hoşuna gitmiyor mu? "Bilgi, bilgidir arkadaş at cebine bir gün lazım olur bu kadar cömert olma derim"
-Başarılar-

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri