Yangın dumanı bosaltmasi için devreye giren fan?

synyalsal

Üye
220V ile calisan bir duman fanimiz var bu fan normalde "off". Calismiyor. Yangin durumunda ortamdaki dumani bosaltmasi icin devreye girmesi isteniyor. Herhangi bir elektronik devre yapmadan, en pratik, en ekonomik, en hizli sekilde nasil elektriksel kontrolu yapilir? Not: Cihaz uzerinde herhangi bir input/output yok, sadece besleme giris klemensleri var...

Cevaplarinizi bekliyorum, daha sonra ben kendi uyguladigim cozumu anlaticam...Cok pratik bir cozum var.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Herhangi bir sensör vs. kullanmadan mı bir çözüm üretmemizden mi bahsediyorsun? Pek anlayamadım ama yine bi cvp yazayım. Neyse vazgeçtim hayal gücümü zorlamıyayım olayı biraz daha açıklarsan iyi olacak

Herhangi bir sensör vs. kullanmadan mı bir çözüm üretmemizden mi bahsediyorsun? Pek anlayamadım ama yine bi cvp yazayım. Neyse vazgeçtim hayal gücümü zorlamıyayım olayı biraz daha açıklarsan iyi olacak

Sensore gerek yok, cunku yangin panosundan fana bir kontak geliyor, istersek NC, istersek NO. Yani yangin durumunu bize bildirecek olan bir kontaga sahibiz.

220V ile calisan bir duman fanimiz var bu fan normalde "off". Calismiyor. Yangin durumunda ortamdaki dumani bosaltmasi icin devreye girmesi isteniyor. Herhangi bir elektronik devre yapmadan, en pratik, en ekonomik, en hizli sekilde nasil elektriksel kontrolu yapilir? Not: Cihaz uzerinde herhangi bir input/output yok, sadece besleme giris klemensleri var...

Cevaplarinizi bekliyorum, daha sonra ben kendi uyguladigim cozumu anlaticam...Cok pratik bir cozum var.

Yangın damperi hareketinden yola çıkılabilir basit bir switch konulabilir. Damper açmadan fanın çalışması zaten bir işe yaramayacaktır.

Bana bilgi geliyorsa fanı bir kontaktöre bağlarım. Yangın durumunda gelen sinyal ile kontaktörü çektiririm fanım çalışır.

Evet en kestirme çözüm budur.

Adam bilgiyi nasıl alıp kumanda edebilirim diye soruyor :D switch akımı yetmezse röle oda yetmezse kontaktör bu işin basit kısmı arkadaşlar.
Yangın anında devreye nasıl sokarım fanı diyor bende çözümümü söyledim.

Adam bilgiyi nasıl alıp kumanda edebilirim diye soruyor :D switch akımı yetmezse röle oda yetmezse kontaktör bu işin basit kısmı arkadaşlar.
Yangın anında devreye nasıl sokarım fanı diyor bende çözümümü söyledim.

Arkadaslar, biraz daha dikkat!!!
1. Yangin panelinden gelen bilgi kuru kontak, yani NC veya NO.
2. Eger siz bu kuru kontakla switch veya kontaktor surmek isterseniz yangin panelini aglatirsiniz.
3. Cunku bilgi hatti ustunden 220V AC dolastirmis olursunuzki, tum yangin sistemleri maksimum 12-24V DC arasi calisir.

Haydi biraz daha jimnastik...

arkadasım bunun neresi muhendislik soru ben onu anlamadım 12 - 24 ac dc roleler var sinyalle bu role enerjilenir guc kontaklarıyla no veya nc 220 v kontaktorumu kumada eder kontaktorumde motoru calıstırır herhalde

arkadasım bunun neresi muhendislik soru ben onu anlamadım 12 - 24 ac dc roleler var sinyalle bu role enerjilenir guc kontaklarıyla no veya nc 220 v kontaktorumu kumada eder kontaktorumde motoru calıstırır herhalde

Malzeme listesini yazma sansin varmi, bakalim ne kadar maliyet?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri