Yıldız üçgen bağlantı şeması

yıldız ucgen rolesi nin iki kontagıda acık kontak normal zaman rolesi gibi degil semasını paylasırsanız sevinirim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
yıldız üçgen bağlantının plc de çalışması lazım bana arkadaşlar bilen varmı ?

Selam arkadaşlar, Konkasör
şantiyelerinde çalışan motorlar 160-200-250 KW gibi güçlü motorlar olduğundan
sürekli karşılaştığım arızalardan biriside kontaktör kontaklarının yapışık
kalması. şimdi yıldız yapışıkken üçgen devreye girmiyor tamam ama kontak
yapışık kalmışsa sürekli yıldızda çalışıyor veya enson üçgen yapışık kalmış ise
sistemi yeniden çalıştırınca direk üçgende kalkış yapıyor, yada ana kontaklar yapışık
kalmış ise sürekli motor uçlarına elektrik veriyor gibi sorunlar... bende
standart yıldız üçgen bağlantısında kendimce değişiklikler yaptım ve kontaklar
yapışık kalmış ise sistem çalıştırılamıyor. ana kontaktör yapışık kalmış ise
sinyallambası kontrol edilerek anlaşılabiliyor. çok karşılaştığım kontak
yapışmasına bir nevi çözüm olarak düşünüyorum inceleyip bilgilerinizi
paylaşırsanız sevinirim.

devreyı once kucuk kontaktorlerle tasarlayıp motor baglamadan prototıp tarzında denemenı tavsıye ederım .
once start stop yap bır dene calısıyormu yanı acma kapama yapabılıyormusun ...
sonrada elınle kontaktorun herhangıbırını yapısmıs koonumda tut ve tekrar calıstırmayı dene ( arıza varmıs gıbı )
en ıyı arastırma ve gelıstırme yontemı
kolay gelsın

konkasor santıyelerınde en ıyı yontem y/ü yerıne surucu yada motorun calısma gereksınımlerıne gore soft starter kullanmak olabılır
kontaktorlu devrelere nazaran dahaıyı verım alınmakta

y/ü rolesının kontaklarının ıkısınınde acık olması kafanı karıstırmasın
baglantı seması genelde aynı sıraya tekabul etmekte
zaten rolenın uzerınde cııkıslarda hangı kontaktorun a1 ucunun beslenecegı isaretle belırtılmıstır

devreyı once kucuk kontaktorlerle tasarlayıp motor baglamadan prototıp tarzında denemenı tavsıye ederım .
once start stop yap bır dene calısıyormu yanı acma kapama yapabılıyormusun ...
sonrada elınle kontaktorun herhangıbırını yapısmıs koonumda tut ve tekrar calıstırmayı dene ( arıza varmıs gıbı )
en ıyı arastırma ve gelıstırme yontemı
kolay gelsın

devreyi siemens 3tf58 kontaktör kullanarak denedim , kontaklar yapışmış gibi çeşitli şekillerde de denedim herhangi bir sorun yok zaten bir kaç denemeden sonra bu son şekli ile şemayı hazırlamıştım.. ayrıca şekli exel de çizdim biraz uğraştırdı ama y/ü rölenin kontak resimlerini bilinçli olarak çizmedim bağlantı yaparken onu göz önüne alarak rölenin çalışacağı şekle göre bağlantı yaptım..

ayrıca konkasör şantiyeleri sürekli yerdeğiştiren şantiyeler olduğu için standart ve basit elemanlar la yapılmış kumanda sistemleri kullanmaktalar, en azından benim çevremdekiler öyle o yüzden sürücü yada soft starter kulanana rastlamadım:)

napçan yıldız ucgen bağla plc inverter yap ayarkarını tamamdır

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri