Yıldız Üçgen

arkadaşlar merhaba.benim bi devreye ihtiyacım var.motor hem sağ hem sol çalışacak.yalnız mesela sağa doğru çalışrkenyıldız üçgen çalışacak otomatik olarak röle yardımıyla sola geçtiğinde yine yıldız üçgen devir alacak.not:malzmeleri biliyorum,yıldız üçgen kumanda devresini biliyorum,sağ sol kumanda devresinide biliyorum yalnız iki devreyi bi türlü bi araya getiremedim :(

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Çalıştırma dosyası ektedir.

Ekli dosyalar

• yıldız üçgen.rar
    6.8 KB · Görüntüleme: 395
teşekkür ederim cevap için .benim düşünceme göre burda iki tane yanlış gördüm.birde ben otomatik olarak sağ sol yapmasını istemiştim.yani sağ sol zaman rölesi kullanarak.sağ sol buton istemedim değildi benim istediğim :( .ama tekrar çok teşekkür ederim.ilgileneceğinizi umuyorum

bu konuyu şöyle paylaşabilirim.zaman rölesi enerjilenemez...........ayrıca yıldız kontaktörünün bobinine zaman rölesinin açık kontağını bağlamak gerekmezmi

Her zaman demişimdir, bir şeye yanlış denilecekse doğrusunu göstererek yanlış demek lazım. Arkadaşım yanlış biliyorsun, dene uygula ve eksiklerini gör.

Tek start'lı otomatik devir yönü değişebilen yıldız / üçgen kumanda devre şeması.
Çalışma İleri -geri 60 sn zaman aralıklıdır. Net görünüm için farklı kaydediniz. Çalıştırma dosyası ektedir.

Ekli dosyalar

• mesutpümüslü.rar
    9.2 KB · Görüntüleme: 133
teşekkür ederim.yardımın için.yalnız benim yanlış göçrdüğüm devrede açık ve kapalı kontakların durumuydu.devrenin tamamını bilsem yapardım.ben devrenin çalışma şeklini biliyorum.tabiki zaman kaybetmeyin
.tekrar teşekkür ederim

SELAMLAR.ustam yaptığın devre gerçekten harika olmuş güzel düşünüp arkadaşımızın istediği gibi yapmışsın ellerine sağlık.ama merak ettiğim şu arkadaş bu devreyi çalıştıracak programı kullanıyormu acaba?

Arkadaşlar ben bu işlerde daha yemiyim kusuruma bakmayın ama şekildeki resmi anlayamadım yan yana 2 şemada bir birine nasıl bağlantı kuruluyor anlamadım yardımcı olursanız sevinirim

once enversor (sag sol ) devrenı işle
sonrada yıldız ucgen devrenı işle enversor devrenın kuvvet cıkısını yıldız ucgenın ana guc gırısıne bagla

gelelım kumanda devresıne sag ve sol kontaktorlerının normalde acık yardımcı kontak uclarından alacagın kumanda fazı ıle yıldız ucgenın kumanda fazını besle

dıkkat edecegın nokta su olsun sag kontaktorunun kumanda fazı sol kontaktorun normalde kapalı ucundan sol kontaktorun kumanda fazı ıse sag kontaktorun mumanda fazından gecmesını mutlaka sagla

kolay gelsın

pardon eksık yazdım
sag kontaktorun kumanda fazını sol kontaktorun normalde kapalı ucundan gecırdıkten sonra sag kontaktorun a1 ucuna bagla

sol kontaktorun kumanda fazını ıse de sagın normalde kapalı ucundan gecırdıkten sonra sol kontaktorun a1 ucuna bagla

emnıyet acısından aynı anda ıkı kontaktorun bırden calısmasını engellemesı ıcın

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri