DC motor kontrolü

Tolga0506

Üye
Herkese iyi günler ben elektroniğe yeni başlayan birisiyim temelden az çok şuan bir bilgi birikimim var sayılır. 4 5 gündür yapmaya başladığım elektrikli rc arabama şuan için 2 tane 3-6V Dc motorum var birini arkadaki iki tekerleği döndürmek için ve diğerini de ön tekerlekleri sağ sola döndürmek için kullanacağım fakat yardımınıza ihtiyacım var elimde eski bir rc arabadan kalan devre kartı ve dişliler var kartın görüntüsünü aşağıda görebilirsiniz 2 tane röle var DC motorları da resime ekledim fakat nasıl yapacağım bir fikrim yok kartın hangi kablolarını motorun hangi kutbuna yerleştireceğim? İnternette bayağı bir araştırdım ama benim öğrendiğim bilgi şuan yetmiyor 2 gün içinde yeni bir havya alacağım onla birlikte arabamın devresini tamamlamaya çalışacağım fakat sizce bu kart işime yarar mı ayrıca infrared kumanda ile alıcı verici şeklinde uzaktan kumanda da takacağım yaklaşık 50 metre menzil olursa süper olacak o konuda da profesyonel arkadaşlarımdan yardım bekliyorum :)

NDAAQL.jpg

zM55NO.jpg

lZjjmB.jpg

8zZZBk.jpg

Kart bu hali ile tek motor çalıştırır röle ve diyot yerleri mevcut elemanları eklersen kontrol ediyor ise devamı gelir

Motor sürücü kartı kullanın.

Nereden bulabilirim?

Kart bu hali ile tek motor çalıştırır röle ve diyot yerleri mevcut elemanları eklersen kontrol ediyor ise devamı gelir
Karttaki rölenin ve diyot aynısı mı olması gerekir yani herhangi bir devreden aldığım eleman da olur mu elemanların özelliklerini öğrendim de nereye nasıl takılacağını tam öğrenemedim :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kart üzerinden devre yollarını takip edin devre üzerinde malzeme lerin muadili de olur

Kart üzerinden devre yollarını takip edin devre üzerinde malzeme lerin muadili de olur
Genelde öyle sanırım ama gördüğünüz gibi devre kartında diyotlar için sadece D1 ve D2 yazısını yazmışlar sadece. Diyotun boyutuna göre eş olmadığını sanıyorum bunu nasıl öğrenebilirim resimleri net olarak çektim. Mesela dirençler için değerler yazılmış

Diyot un kılıfı üzerine örnek olarak 1n4007 1n4001 gibi yazı yazar

Merhaba,

Anlattiklarinizdan elektronik bilginizin henuz baslangic seviyesinde oldugunu anliyorum. Eger amaciniz kumandali araba tarzi birsey yapmaksa asagidaki linkteki gibi (veya benzeri) hazir bir modul ile daha kolay yapabilirsiniz. Eger amaciniz elektronik konusunda kendinizi gelistirmekse daha basit transistorlu devreler ile ugrasmanizi tavsiye ederim. Boyle bir deneyim kazanirsaniz bu konu basliginda sormus takilmis oldugunuz noktalari kendiniz asarsiniz. Onun disinda resim uzerinden vs. tam olarak yardim alamayabilirsiniz...

http://www.denizelektronik.com/uz_kumanda_4ch.htm

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri