Uzaktan Kumanda ile Dc Motor Kontrolü Hakkında Yardım

eeris43

Üye
sevgili arkadaşlar almış olduğum ödev için bir uzaktan kumanda ile dc motoru ileri geri çalıştırıp durdurabilmem lazım.. araştırma yaparken tubitakın kendimiz yapalım adlı sayfasında uzaktan kumanda alıcı ve verici devresini benim kendi hazırlamış olduğum sürücü devresine yansıtmak istiyorum pıc16f84 kullandım allıcıdan gelen sinyallere göre sürücü pıcden çıkış vermesini istedim.sizden resimlerini paylaşcağım devrenin çalışıp çalışmıcağını sormak istiyorum
Verici Devresi
verici.jpg

Alıcı Devresi:
alici.jpg

burdaki sinyalleri ise tuş takımın 1-2-4 nolu tuşlarını kullanacam 1 numaralı tuş stop 2 numaralı tuş ileri 4 numaralı tuş geri..

yazmış olduğum kod:(kodu kendim yazdım hatalar ve eksikler olabilir burdada yardımcı olursanız sevinirim)
Kod:
::eren eriş -- uzaktan kumanda ileri geri kodları::
       LIST P=16F84
       INCLUDE "P16F84.INC"

CLRF PORTB
       BSF STATUS,5
       CLRF TRISB
       MOVLW H'FF'
       MOVWF TRISA
       BCF STATUS,5
;BUTONLAR................................
STOP   BTFSS PORTA,1
       GOTO  BİLERİ
       GOTO  STOP
BİLERİ BTFSS PORTA,2
       GOTO BGERİ
       GOTO İLERİ
BGERİ  BTFSS PORTA,3
       GOTO STOP 
       GOTO GERİ
BSTOPİ BTFSS PORTA,1
       GOTO İLERİ
       GOTO STOP
BSTOPG BTFSS PORTA,1
       GOTO GERİ
       GOTO STOP
;MOTOR ÇALIŞTIRMA........................
İLERİ 
       MOVLW H'09'
       MOVWF PORTB
       CLRF PORTB
       GOTO BSTOPİ
GERİ
       MOVLW H'06'
       MOVWF PORTB
       CLRF PORTB
       GOTO BSTOPG
END
yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.şimdiden teşekkürler.. bu devreyi tamamen kendi kafamdan uydurduum için çalışıp çalışmıcaını bilemedim

Merhaba
İlk başta belirtmek isterim ki yazılımda kullanılan ( i İ ı I )harflerinden mümkün olduğu kadar kaçınınız.İkinci önerim ise proteus çizimlerinizi sanki protobortda kuruyormuşsunuz gibi tüm elemanları ilave ediniz(kristal kondansatör vs...)Son önerim ise PIC'in hiçbir bacağını boşta bırakmayın yazılım esasına göre uygun direnç ile ya pozitife veya şaseye çekiniz.Ayrıca 16F84 oldukça eski bir PIC modelidir ve de bildiğim kadarı ile pahalıdır.Yerine 16F628A hem ucuz hem de daha çok datayı saklayabilir.Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri