Kumanda ile motor kontrolü- Yardım!

Merhaba
Elimde Shun PA-800 model mini vinç motoru var. Kendi kumandası ile birlikte satılıyor. Benden bunun kumanda devresini yapmam istendi. Devreyi yaptım ileri-geri kontektör koydum sorun yok. Pano tarafı çalışıyor. Fakat motor kutusunda kondansatör ve switch var. İleri-geri çalışmasını buradan yapıyormuş. Ayrıca motor tek fazlı olmasına rağmen toprak hariç 3 adet giriş pini var. Ben bu bağlantıyı nasıl yapabilirim? İleri-geri çalışmasını nasıl düzeltebilirim?
Not: Şu anda panodan enerji sıkıntısız gidiyor. Fakat motor bağlantısı yanlış olduğu için motor freni tutmuyor. İleri-geri doğru şekilde çalışmıyor.
Yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• motor.jpeg
    motor.jpeg
    270.7 KB · Görüntüleme: 46
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bunu tarifle anlatamayız eski kumandası nasıldı senin yaptığın pano nasıl birşey oldu?Şimdi sen panoyu yaptın ama motor çalışmıyor yani panoyu yapamadın panoyu yapabilseydin motor çalışırdı her makinenin çalışma mantığına göre panosu farklıdır çizimleri olsa belki yorum yapabiliriz

Merhaba
Elimde Shun PA-800 model mini vinç motoru var. Kendi kumandası ile birlikte satılıyor. Benden bunun kumanda devresini yapmam istendi. Devreyi yaptım ileri-geri kontektör koydum sorun yok. Pano tarafı çalışıyor. Fakat motor kutusunda kondansatör ve switch var. İleri-geri çalışmasını buradan yapıyormuş. Ayrıca motor tek fazlı olmasına rağmen toprak hariç 3 adet giriş pini var. Ben bu bağlantıyı nasıl yapabilirim? İleri-geri çalışmasını nasıl düzeltebilirim?
Not: Şu anda panodan enerji sıkıntısız gidiyor. Fakat motor bağlantısı yanlış olduğu için motor freni tutmuyor. İleri-geri doğru şekilde çalışmıyor.
Yardımlarınızı bekliyorum.
Hazir calisan bir sisteme neden pano yapmak istenir bilemedim. Velev ki yaptiniz. Yaptiginiz panonun maliyeti vinc,in maliyetiyle ayni yada daha fazla olur. Her neyse

Ekli dosyalar

• 3 uç vinç_motoru aşağı-yukarı.jpg
    3 uç vinç_motoru aşağı-yukarı.jpg
    54.6 KB · Görüntüleme: 35
Ekli resimde, monofaze iki adet tavan vıncı kumandası vardır. Siz bir tanesini takıp ederek bakınız.

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (13).png
    Ekran Görüntüsü (13).png
    58.2 KB · Görüntüleme: 30
Ekli resimde, monofaze iki adet tavan vıncı kumandası vardır. Siz bir tanesini takıp ederek bakınız.
Hazir calisan bir sisteme neden pano yapmak istenir bilemedim. Velev ki yaptiniz. Yaptiginiz panonun maliyeti vinc,in maliyetiyle ayni yada daha fazla olur. Her neyse
Çok teşekkür ederim. Ana sargı ve yardımcı sargıyı deneyerek buldum. Şu an kumanda panosu doğru şekilde çalışıyor. Asansör ileri geri gidiyor. Fakat aşağı inerken yolun yarısında durduğunda fren kendini aşağıya salıyor. Motorun gücünün yetersiz geldiğini düşünüyorum. Motorum 2.2 kw monofaze. Bu konuda öneriniz var mıdır?
Firma emniyet sw ve sınır anahtarları istedi. O yüzden kumanda yapmak zorunda kaldık. Yoksa zahmetli bir iş.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri