Gemo Plc için yardım edebilir misiniz?

adige_ari

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Elimde 2010 yılı Çin üretimi Konveyor Bantlı bir Vakum Makinesi var. Mevcut kumanda sistemindeki birkaç arızadan dolayı sistemi PLC ile kumanda etmeye karar verdim, maliyet ve kolaylık bakımından 1 Adet GEMO AR2-A PLC satın aldım.

Kumanda programını basit elektriksel olarak aşağıda belirttiğim şekilde yazarak PLC içerisine yükledim ve sistemi çalıştırdım.

Makine üzerindeki mekanik aksama bağlı
1 Adet Konveyor Bant Moturu ve miline temaslı 1 Adet Limit Switch
1 Adet Kapak Motoru ve miline temaslı 2 Adet Limit Switch (kapak açık ve kapak kapalı) var ve motor bir ileri bir geri olarak çalışıyor.

Stop konumunda bant switch ve kapak açık switch temas halindedir.

Sistemin çalışma şekli aşağıdaki gibi:
  • Start’a basınca Bant motoru çalışır Bant Switch’ine temas edince durur.
  • Ardından Kapak Motoru (Kapak Kapat) çalışır ve Kapak Kapalı Sw’ine temas edince durur.
  • Ardından Vakum başlar t süre sonunda durur.
  • Ardından Yapıştırma Yastığı basar ve birlikte Yapıştırma Rezistansı çalışır t1 süre sonunda durur.
  • Ardından Tahliye başlar t2 süre sonunda durur.
  • Ardından Kapak Motoru (Kapak Aç) ters yönde çalışır Kapak Açık Sw’ine temas edince durur.
Ancak sıkıntı yaşadığım bir nokta var. Program son işlemini yaptıktan sonra ikinci işlemden devam ediyor. Bende uzun uğraşlar sonucu kapak açılma süresini baz alarak, son işlem sonrasına 0,9 sn ayarlı bir Zaman Rölesi bağlayarak mühürlemeyi keserek geçici bir çözüm buldum ve bu şekilde sistemi çalıştırdım. (Ekte GEMO'nun program dosyasını paylaştım.)

Burada sormak istediğim:

1. konu yukarıda belirttiğim sıkıntıyı Zaman Rölesi kullanmadan farklı şekilde nasıl çözebilirim?

2. konu bu sistemi 1-0-2 anahtar ile hem Manuel hem Otomatik çalıştırmak istiyorum. 1. Konuyu çözmeden de bunu gerçekleştiremiyorum.

Vakit ayırıp yardımcı olabilecek kimse var ise çok müteşekkir olurum.

Ekli dosyalar

• vakum makinesi deneme.rar
    625.6 KB · Görüntüleme: 22
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
@adige_ari merhaba ,devrendeki tmr 4 stop için koyduğun timerı atıp set reset ile çözdüm o kısmı,oto manuel kısmını da yapacaktım seneryo nasıl manuelde nasıl otomatik de hangi motorlar çalışacağını bilmediğim için o kısmı yapmadım.

Ekli dosyalar

• REVİZYON.rar
    99.7 KB · Görüntüleme: 12
@adige_ari merhaba ,devrendeki tmr 4 stop için koyduğun timerı atıp set reset ile çözdüm o kısmı,oto manuel kısmını da yapacaktım seneryo nasıl manuelde nasıl otomatik de hangi motorlar çalışacağını bilmediğim için o kısmı yapmadım.
İlgin ve yardımın için çok teşekkür ederim üstadım. Pazartesi işyerinde kontrol edeceğim inşallah.

Otomatikteki olay da aynı aslında. Manuel de her seferinde starta basmamız gerekiyor. Otomatikte start butonu devre dışı kalacak. Yukarıdaki döngü tamamlandıktan sonra tekrar bant motoru devreye girerek sistem çalışmaya devam edecek.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri