Yıldız - Üçgen Çalışmadaki Sorun

asoos

Üye
mrb bende yıldız ücgen calışan bir motor var bu motorun kumanda devresi yıldızdan üçgene gecerken güc devresinin ana trifaze sigortasını atırıyo ama kumanda devresi yıldızdan ücgene geciyo sadece sorun güc devreinin sigortasının atması zaman rolesini deiştirdim yine atı yanındaki yedek motorun zaman rolesini ona taktımda atmıyo sorun yıldızdan ücgene gecerkenzaman kısa kalıyo ne yapa bilirim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşım zaman rölesi kaç saniye ayarlı, zamanı yükseltemiyormusun ?

zaman ayarının hepsıni denedim ama onla alakası yok sadece yıldızdan üçgene gecme anında trifaze sigorta atıyor ama kumanda devresi yıldızdan üçgene gecmiş oluyor fazlar cakışıyor

Sayın asoos !
Bu durumda benim söyleyeceğim arızayı sen farketmişsin. Faz çakışması oluyor. Motor klemenslerinde her faz karşısına aynı faz gelmeli. Ana kontaktörden çıkıp, motor klemensine bağladığın faz sıralamasını, üçgen kontaktörden çıkışta da aynı sıralamayı uygula. Kolay gelsin

arkadaşım senin sorununun cözümünü sen yazında belirtiyosun,zaman rölesi yerine yıldız ücgen rölesi ve kontak koruması yapman gerekiyor

sef arkadaşım motorun her sargısına iki faz gelmek zorunda,

Enezli arkadaşım !
Aslında ikimizde aynı şeyi söylüyoruz. Arada fark yok. Motor klemensinde U V W bağlantıları ve karşısında ise Z X Y bağlantıları vardır. Birinci bobin uçları U,X arasında, ikinci bobin V,Y arasında, üçüncü bobin ise W,Z arasında bağlıdır. Yani motor klemensinde çapraz şekilde bağlıdır. Onun için diyorumki U ayağına hangi faz girmişse Z ayağına da aynı faz girmelidir. Her faz için aynı faz karşısına bağlanmalı. Benim yazdığım şekilde de her bobine iki faz geliyor zaten. Daha açıklayıcı olması için direk çalışan üçgen motor klemensini hatırlatırım. Bakır köprülerin bağlantısını hatırlayın. HOŞÇAKAL

Sn: ŞEF

İzninizle bir kaç şey ilave yapmak istiyorum .

asoos ' Alıntı:
mrb bende yıldız ücgen calışan bir motor var bu motorun kumanda devresi yıldızdan üçgene gecerken güc devresinin ana trifaze sigortasını atırıyo ama kumanda devresi yıldızdan ücgene geciyo sadece sorun güc devreinin sigortasının atması zaman rolesini deiştirdim yine atı yanındaki yedek motorun zaman rolesini ona taktımda atmıyo sorun yıldızdan ücgene gecerkenzaman kısa kalıyo ne yapa bilirim

Sn : asoos

Yıldız ve Üçgen kontaktörleri arasında elektriksel kilitleme yapılmamış ise zamanın kısalığı uzunluğu pek farketmez Yıldız çalışmadan > Üçgen çalışmaya geçişte kısa devre sorunu yaratır. Ancak elektriksel kilitlemede Üçgen kontaktörüne ait kilitleme kontağı hem Yıldız kontaktörünü hemde Zaman Rölesini devreden çıkaracak şekilde bağlanmalıdır. Elektriksel kilitlemenin yapılmadığı devrelerde bu sorunlar görülmektedir. Zaman rölesinin süresinin az oluşu ; Motor Yıldız çalışmadan Üçgen çalışmaya daha kısa sürede geçeceği için ve dolayısı ile aşırı akım çekerek termiğin atmasına neden olacaktır .

Aşağıdaki şemaya göre düzenleme getirirseniz, ayrıca belirttiğim vede belirtilen açıklamarı dikkate alırsanız sorun ortadan kalkacaktır. ( Çalıştırma Dosyası Ektedir. Net görünüm için farklı kaydediniz.)

yildiz-ucgen-baglanti.jpg

Ayrıca Motor klemens'inde faz'ların doğru veya yanlış bağlanması kısa devreye sebebiyet vermez. Üçgen bağlantıda sargı uçlarına 380 volt gerilim uygulanması gerekmektedir,Üçgen çalışma esnası motor sargı uçlarına yine aynı fazlar denk geliyor ise motor çalışmaz.Motor klemensinin bağlanacağı esna mutlaka multimetre yardımı ile uçlar testpit edilmeli ve her sargıya 380 volt yani 2 faz gelecek şekilde bağlanmalıdır.

eğer üçgen bağlantıda fazlardan birini değiştirrmiş olsanız bile, resimde görüldüğü gibi S fazının Bağlı olduğu sargı ucunun diğer ucunada S fazı geliyor ise motor 2 fazda çalışmaya maruz kalacak ve oldukça sakıncalıdır, bu durumda sigorta değilde termiğin atmasına neden olur.Bu yüzden sargı uçlarına 380 voltluk gerilim uyguladığınızdan emin olunuz.

Eğer sargı uçlarının tümüne aynı fazlar bağlanmış ise motor bu defa hiç çalışmayacaktır.

Ekli dosyalar

• mesut.rar
    22.5 KB · Görüntüleme: 212
Sayın MeSut !

Değerli bilgileriniz ve katkılarınız için bir kez daha teşekkür ediyorum.
Benim yukarda bahsettiğim " motor klemensinde her faz karşısına aynı faz gelmeli " ifadem galiba yanlış anlaşıldı. Her bobine aynı faz bağlanmalı gibi anlaşıldı sanıyorum. Şayet her bobine aynı faz verseydik, sizinde çizimlerle gösterdiğiniz gibi motor hiç çalışmazdı.

Aşağıda üçgen motorla ilgili bazı çizimler yaptım.

Birinci resimde direk çalışan üçgen motorun klemens bağlantısı ve yanında da bağlantının üçgen şekil aldığını çizdim.

İkinci resimde yıldız - üçgen çalışırken klemens bağlantısını çizdim. Görüldüğü gibi R fazının bağlı olduğu U ayağının karşısındaki Z ayağına da R fazı gelmektedir. Bu kesinlikle bir bobinin iki ucuna aynı faz verilir anlamına gelmez.

Üçüncü resimde ise klemensin alt tarafında 2 fazın yer değiştirilmiş halinin ve bobinin ne şekile geldiğini çizdim. Görüldüğü gibi üçgen olmuyor.

Buraya kadar aynı şeyleri anlattık. Ben 2 fazın yer değişmesi faz çakışmasına neden olur demiştim. Sizin yazınızdan sonra üçüncü şemayı çizdim ve dediğiniz gibi faz çakışması olmayacağını daha iyi anladım.

Bundan yıllar önce hazır gelen bir yıldız - üçgen panosunu motora bağladığımda asoos arkadaşımızın bahsettiği gibi yıldızdan üçgene geçişte sigorta attırıyordu. Panoyu açıp, bağlantıları takip ettiğimde fazların yer değiştirdiğini görmüştüm. Düzelttikten sonra çalışmıştı. Sizin bu yazınızdan sonra üçüncü şemada da olduğu gibi, sigorta değilde, aşırı akım çekeceği için termik atması gerektiğini daha iyi anladım. O zaman sigorta değilde termik attı, benim aklımda sigorta diyemi kaldı acaba ? Herhalde öyle oldu.HOŞÇAKALIN

Ekli dosyalar

• üçgen bağlantı.jpg
    üçgen bağlantı.jpg
    87.7 KB · Görüntüleme: 167
Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15