Yüksek gerilim direkleri...

Arkadaşların yukarıda bahsettiği gibi 1000 v. için 1 cm. boşluk bırakılması doğru bir uygulamadır. Pano imalatında çalışırken yüksek gerilim hücrelerinin bara montajını ben yapıyordum. Kullanılan izolatörler kv. cinsinden 1 ile çarpılarak kullanılırdı.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşımbir hocamın verdiği bilgiyi sana aktarıyorum

direklerde kullanılan cam izolatörlerden eğer 11 tane +/-1 ise burda 154kv var

kullanılan izolatörler eğer 22 tane +/-1 ise burda 380 kv var demişti.

şimdiye kadar hiç incelemedim sen sorunca aklıma geldi. en kısa zmanda bakıcam

darma ' Alıntı:
Sayın genç arkadaş galiba beni yanlış anladınız veya ben yanlış anlattım.

Hayır yanlış anlama, anlaşılma yok aynı fikirdeyiz bu konuda.
Bir uygulama örneği de ben anlatayım: 34,5kV şebekede trafo ark boynuzları aralığını 22cm'e ayarlarız (Ne 21 ne de 23) ki bir şekilde primer gerilimi yükselirse trofo korunsun.
(Geç cevap yazmamın sebebi şu: 2 gündür internete giremiyordum telefon hattındaki bir arıza sebebiyle)

İzolatörler hakkında MEGEP dökümanı Ek'tedir.

Ekli dosyalar

• izolatorler.zip
    690.1 KB · Görüntüleme: 133
bu 1 cm olayı yalnız atlama mesafesi değildir arkadaşlar sistemdeki malzemenin güvenli çalışma mesafesidir.

Arkadaşlar o zaman şöyle bir sonuca varabilirmiyiz?
1000v 1cm den atlarsa, 220v 2,2mm den atlar?

Ama ben hiç bu mesafeden (2,2mm) atlayan 220v görmedim bunun izahı nedir?

1000 V.için 1 cm. emniyet mesafesidir.ATLAMA MESAFESİ DEĞİLDİR.Örneğin 34,5 KV.eklatör izolatörlerde ark boynuzu mesafesi 16 cm.dir.

1000v a bir santim şuralarda kullanılır
1- ayırıcıların kontaltarının açık hali en az 30 cm olmalıdır
2-baraların birbirine olan uzaklığı en az 35cm olmalıdır
3-baralar ile metal duvarlar arası 30cm olmalıdır
4-kesici montajlarında flexy bara kullanılıyorsa fazlar arası mesafe daha fazla olmalıdır(1-2cm kadar)darbe anında esner

yani tekrar söylüyorum bu ne emniyet mesafesi nede atlama mesafesidir bu çalışma mesafesidir. sizsiz olun enerjili bir 34.5 sisteme 90 cn den fazla yaklaşmayın (emniyet mesafesi 90cm dir).

ayrıca enerjili ayırıcıyada açıkken yağlama ve ayar yapılmaz
genç arkadaş ' Alıntı:
Roboelektronik ' Alıntı:
atlama mesafesini her 1000 volt için 1 cm olarak söylemişsiniz. O zaman 31,5 kV için 31,5 cm eder, atlama mesafesi için çok az değil mi?

1.) 1cm olayını bir yerde okumadım. Ustalardan duydum sadece. Ama bazen (çok zorunlu anlarda, ayırıcının üstünde enerji varken!) ayırıcı bıçakları tam kapanmadığında, bıçaklara ince ayar yapıldığını, bıçakların ucuna gres yağı sürüldüğünü gördüm. Tabi bu elektriğin her zaman atlamayacağını ispatlamaz.

2.) 34,5kV şebekelere VHD35 izolatör ve C35 izolatör demiri kullanırız. Bu izolatörün yüksekliği 270mm. Altına C35 izolatör demiri takınca, demiri de direğe sabitleyince, İzolatörün demir direk konsolundan yüksekliği 33-34cm oluyor. Direk tamamen topraklı olduğuna göre, atlasaydı oraya atlardı gibi.

hsnuys ' Alıntı:
...ayrıca enerjili ayırıcıyada açıkken yağlama ve ayar yapılmaz...

Bence de yapılmamalı. Hemfikiriz. Ama maalesef, can güvenliğini hiçe sayarak yapanı gördüm.

Bu resimde ok ile gösterilen şeyler nedir açıklayacak olan varmı?

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Forum istatistikleri

Konular
128,299
Kullanıcılar
450,131
Son üye
mrtblkl

Yeni konular

Geri