Yüksek Gerilim Kablosu Nedir?

ozoz1

Üye
Yüksek gerilim kabloları, elektrik enerjisini iletmek için kullanılan özel tasarımlı ve yalıtımlı kablardır. Bu kablolar, genellikle elektrik iletim hatlarında, trafo istasyonlarında ve büyük endüstriyel tesislerde kullanılır. Yüksek gerilim kabloları, yüksek voltajda elektrik iletimini sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır ve genellikle binlerce voltluk gerilim taşıyabilirler.

Yüksek gerilim kablolarının ana bileşenleri şunlardır:

1. İletken: Elektrik enerjisini taşıyan metal tel veya alaşımdan yapılmış bir iletkendir. Genellikle bakır veya alüminyum kullanılır.
  2. İzolasyon: İletkeni dış ortamdan ve diğer malzemelerden izole eden yalıtım malzemesidir. Yüksek gerilim kablolarında genellikle kauçuk, polietilen, çapraz bağlı polietilen (XLPE), polivinil klorür (PVC) gibi yüksek dayanımlı ve yalıtım sağlayan malzemeler kullanılır.
  3. Kılıf: İzolasyonun dışında bulunan ve kabloyu çevresel etkilere karşı koruyan dış kılıftır. Bu kılıf genellikle polietilen, polivinil klorür veya polipropilen gibi malzemelerden yapılır.
Yüksek gerilim kabloları, enerjinin uzun mesafelere iletilmesini sağlamak için genellikle hava hatları yerine yeraltına döşenir. Bu, çevresel etkilere karşı daha iyi koruma sağlar ve aynı zamanda manzara estetiği açısından da tercih edilebilir. Yüksek gerilim kablosu denilince akla pek çok marka gelmektedir. Markalar içinde Prysmian kablo bu konuda oldukça tecrübelidir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri