x5 kombi sayaç yardım

anutkase

Üye
arkadaşlar kombi sayacın nötr girişini yaptık çıkışı nasıl olacak

birde faz girişleri 1-4-7 çıkışlar ise 3-6-9 şeklinde olacaksa 2-5-8 çıkışları ne iş görüyor
yardımlarınızı bekliyorum

nötr girişi yaptığınız klemensle hemen bitişik olan klemens'ten nötr çıkışı yapabilirsiniz zaten bu iki klemens içeriden birbirine köprülüdür..

Sayin anutkase, bu sayaç, akım trafoları üzerinden baglanacak değil mi, yani direkt bağlanmayacak ?
Çünkü klemens numaralandırmanızı okuyunca direkt bağlantı şüphesi oluştu.
Direkt bağlantıda klemens numaraları verdiğiniz şekilde olup, 2,5,8 ve 11 uçları hiç kullanılmaz.
Akım trafolu bağlantıda ise ; 2,5,8 uçları fazlara, 11 ucu nötre diger uclar da akım trafo çıkışlarına verilir.
Aşağıdaki linkte bağlantı şemalarına bakabilirsiniz. İyi bayramlar

http://www.kohlersayac.com.tr/Download/KullanimKlavuzu/trifaze.pdf

hicbirsey arkadaşım verdiğin döküman beni çok aydınlattı teşekkür ederim

anlamadığım birşey daha

şekil 1 4 telli sistem direkt bağlı sayac ( 10 nötr giriş) (12 ise nötr çıkış) olarak gösterilmiş
çizime bakarsak nötr çıkışı var
fakat sayaç üzerinde uygulamaya çalışırsak nötr çıkış klamensi eksik yani çıkış yapamıyoruz:

umarım sorunumu anlatabilmişimdir

Sayin anutkase, benim de netlestirmek istedigim nokta buydu. Sanirim sayaciniz direkt baglanti sayaci degil, akim trafo baglantili sayac.Akim trafosu uzerinden baglanan sayaclarda guc akisi sayac uzerinden olmadigi olmadigi icin notr cikisindan bahsedilemez. Direkt bagli sayaclarda devrenin tum guc akisi , sayac uzerinden saglandigi halde x5 dediginiz sayaclarda sayac, gerilim bilgisini fazlardan alir, akim bilgisini de akim trafolarindan..Bu yuzden devreye giren ve cikan bir notr den bahsedilemez. Umarim dogru anlamisimdir.Kolay gelsin

anladığım kadarıyla direkt baglantılı sayaçlar farklı

akım trafosu ile çalışan sayaçlar farklı

bunumu ima etmeye çalışıyorsunuz

x5 olan sayaçlarda mutlaka akım trafosu kullanılmalı mı?

akım trafosu kullanılınca da çarpan olayı olur tedaşa bilgi verilmeli doğrumu anlıyorum ?

x5 kombi sayaclar (akm trafolu olmak mecburiyetinde) carpanlarıda akım trafosuna gore değişir .akım trafoları takılmadan önce elk idaresi tarafından test'e gonderilir daha sonra sayaca bağlanır

merhabalar x5 kombi sayaçlarda nötr girişi yeter çıkış zaten baradan yani o nötr girişi sayacın okuması için gerekli

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri