Eca proteus plus blue kombi bar yükseliyor

calderon61

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Arızamı değil mi bilmiyorum. ( 5 yıllık kombi hiç Bakım yapılmadı ) Problem şu. Bu yıl kombiyi ilk kez çalıştıştırdığımda basınç değeri düşük F7 hatası veriyordu. Kombiye su verdim basınç 1.6 ya kadar. Kombi çalıştı. Bir problem yok. 50 derecede çalıştırdığımda bar değeri 2.8 e lere kadar çıkıyor. Kombi rolantiye geçip devir daim yapınca bar 2.4 lere falan iniyor. Tekrar ateşlediğinde yükseliyor. Petekten biraz su boşalttım bar değerini düşürdüm biraz bu sefer 1.8 -2 arasında çalıştı. Kombi petekeler iyice soğuduğunda bakıyorum bar değeri 0.8 e düşmüş. Sabah kalktığımızda f 7 hatası verdiğini de gördüm. Tekrar su verdim bu sefer 42-45 derecede kullanıyorum. Bu sefer 1.4 bar su doldurdum. Bu şekilde 42-45 derece aralığında çalıştığında bar 1.8- ile 2.4 arasında gözüküyor. Hiç su kaçağı yok ve bardan dolayı suyuda hiç tahliye etme olmadı. Kısaca derece arttımı bar değeri de çok yükseliyor. Daha önce böyle değildi. 1 yıldır petekleri kullanmadığımız için havası mı eksildi bu konuda yardım Rica ediyorum.

Son düzenleme:
Geçmiş olsun.

Genleşme tankı havası azalmış.
Genleşme tankına aşırı su dolmuş.

Son düzenleme:
Teşekkürler kombi bile aynı problemde aynı

Bu arada bu hava basma işlemi sırasında suyu boşaltımışken kombinin pislik tutucularınıda temizletmeyi veya temizlemeyi unutmayınız .
Kombi pompa motoru çalışması kontrolu hava alma ve peteklerinin havasının alınmasınıda unutmayınız .
ve diğer bakımları .

Kolay gelsin Sağlıcakla kalın .

Bu arada bu hava basma işlemi sırasında suyu boşaltımışken kombinin pislik tutucularınıda temizletmeyi veya temizlemeyi unutmayınız .
Kombi pompa motoru çalışması kontrolu hava alma ve peteklerinin havasının alınmasınıda unutmayınız .
ve diğer bakımları .

Kolay gelsin Sağlıcakla kalın .
Kombi pompa motoru çalışması kontrolü nasıl yapıcam ?
Bu arada bisiklet pompası ile :) videodaki işlemleri yaprtım. Yalnız hava çok mu azmı verdim bilmiyorum. Sonuç kombiye suyu verdim 1.5 bara kadar. Sonra kombiyi çakıştırdım foşur foşur bi su sesi geldi ilk etapta sonra gitti ses. Bar değeri kombi ateşleyince 1.8 e kadar çıktı orda kalıyor. Artık önceki gibi 2- 2.8 lere gelmiyor sabit kalıyor. Kombiyi kapatıyorum bar düşiyor hemen 1.5 e. Çalıştırınca 1.8 de çalışıyor. Yani +0.3 bar oda çalışınca. Sonuç olarak şimdi havayı azmı çokmu verdim ? Yada 0.3 bar normal mi ilk çalıştırmada

Son düzenleme:
Kombi pompa motoru çalışması kontrolü nasıl yapıcam ?

Kombi motorunda sorun yoktur ama su akacağından altına bez koyup vidayı söküp vida yerine serçe parmağını sokup dönüyormu diye kontrolu ve bu sıradada pompanin da havası alınmış olur.
Vidayı tekrar yerine takılması ile işlem tamamlanmış olur.
Vida sıkışık olabilir.
Çokta önemli değil.
Zaten çalışyor diyorsunuz.
Pompa hava yaptı ise purjörden atabilir. Veya purjör kendisi atar.
2023-10-21 18.50.22.png

Kombi motorunda sorun yoktur ama su akacağından altına bez koyup vidayı söküp vida yerine serçe parmağını sokup dönüyormu diye kontrolu ve bu sıradada pompanin da havası alınmış olur.
Vidayı tekrar yerine takılması ile işlem tamamlanmış olur.
Vida sıkışık olabilir.
Çokta önemli değil.
Zaten çalışyor diyorsunuz.
Pompa hava yaptı ise purjörden atabilir. Veya purjör kendisi atar.
Ekli dosyayı görüntüle 102269
+0.3 bar nomal mi?

Ilave yazı.

Genleşme tankı bar derecesini ölçüm yapılması.
0.3 bar fark durumu
Kombi sıcak suyu yüksekse o kadar genleşme fazla olur.
Belkide hava az basıldı.
Fazla havada basmak iyi değil.

Isıtmada ve su akitmiyorsa sorun yoksa
yola devam .
0.3 bar fark pek sorun olmaz.
Kaç derecede kombi su sıcaklığında bu fark oluştu .

Hava basma işleminde sıcak su muslugunu açıp genleşme tankının içindeki su boşaltıldımı.
Hava basarken sıcak su muslugundan su akması işlemi. ( video )

Foto ürün veya benzeri cihazlarla ölçümü

indir.jpeg

Son düzenleme:
Ilave yazı.

Genleşme tankı bar derecesini ölçüm yapılması.
0.3 bar fark durumu
Kombi sıcak suyu yüksekse o kadar genleşme fazla olur.
Belkide hava az basıldı.
Fazla havada basmak iyi değil.

Isıtmada ve su akitmiyorsa sorun yoksa
yola devam .
0.3 bar fark pek sorun olmaz.
Kaç derecede kombi su sıcaklığında bu fark oluştu

Foto ürün veya benzeri cihazlarla ölçümü

Ekli dosyayı görüntüle 102272

İlk açtığımda yani ilk çalıştırmada. Derecesi 23 falan. Ama 45-40 dereceye çıkınca bile artmıyor 1.8 sabit kalıyor hiç olmazsa

Ara sıra bar kontrolu yapılarak yola devam.

Kolay gelsin sağlıcakla

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri