Windows 7 sata hdd sorunu lütfen yardım

blade44

Üye
Arkadaşalar windows 7 ile format atmayı deniyorum ama harddisklerimi görmediği için atamıyorum bu sorun xp de de vardı xp sata driveları elimde olduğu için o sorunu gideriyordum şimdi windows 7 için sata driveları bulamadım anakartım P5RD1-VM bu sorunu nasıl hallederim cevaplarınızı bekliyorum

bilgisaarın ilk önce boot ayarlarını yapın orada hdd yi göremiyorsan hdd yi sök başka bir bilgisayara bağla orada verilerini al ve biçimlendir komple flaş bellek biçimlendiriyor gibi sonrasında dene olması gerekiyor win7 cd in güzelse driverların hepsini zaten win7 otomatik yüklüyor disk yönetiminden biçimlendirip ayarlayabilirsin

BİOS kısmında kurulumdan sonra BOOT ayarını da HDD kısmına getirmeniz ve SAVE edebilmeniz,HDD'in ilk önce zaman kaybedilmeden(Diğer türlü CD' kısmını ilk önce kontrol eder ve zaman kaybı olur)işl.sisteminin daha hızlı açılması açısından önemlidir.Win 7 için ayrıca SATA driverları aramanıza gerek yoktur,win 7'de SATA'lı hdd'in işlevini kullanabilmeniz için gerekli "SATA AHCI" sistem dosyaları,win7 işletim sisteminde,kurulumda otomatik olarak yüklenir,win xp'de ise dediğiniz gibi bu amaç için "SATA AHCI" dosyalarının cd içinde yer aldığı,özel bir kurulum cd'sinin hazırlanması gerekir.Ancak win 7'deki bu otomatik yüklenme durumu,ancak BİOS'tan "IDE" ve "SATA AHCI" seçeneklerinden "SATA AHCI" seçeneğini, win 7 kurulumunun başlangıcında seçebilmenizle mümkündür.Eğer ilk başta bu seçim yapılmadıysa,win 7 işletim sistemi,anakartın donanımlarından biri olan ve HDD'in bağlanacağı "SATA" portlarını otomatik olarak algılayıp(Ayni durum windows kurulumunda,CD/DVD-ROM sürücülerinin,aygıt yöneticisinde görülebilen sistem dosyalarının, windows xp, 7 işletim sistemi tarafından otomatik olarak yüklenilmesine,sonradan bu sürücü için özel sistem dosyası arayıp yüklemek durumunda olmamamıza da benzetilebilir.),"SATA AHCI" sistem dosyalarını bu şekilde,yani otomatik olarak da yüklemesi mümkün olmaz,ilk baştan bu seçimin yapılması şartı vardır.Bu konuda daha önce yazılmış bulunan forum mesajları da bulunmaktadır.Kolay gelsin.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/pc-hardware-donanim/69479-o-eski-harddiskler-harddisk-harici-harddisk.html#post417669

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri