Visual Basic 6.0 ile Pic Kontrol RS-232

Visual basic 6.0 ile pic kontrolü yapmak istiyorum rs-232 yolu ile ama bir türlü haberleşme yapamadım yardımcı olabilir misiniz.

sited bunla ilgili konular var pic programlama bölümünde incele bolca örnek bulabilirsin yapmak istediğin projeyi açıklarsan daha iyi olur yardımcı olabilirim hangi dili kullanıyorsun

ben pic basic dilini kullanıyorum bilisayardan bir odanın tamamını kontrol etmek istiyorum örnek sıcaklını bilgisayardan kontrol etmek istiyorum veya bilgisayardan lambayı açıp kapamak istiyorum

evet ben bu programı tamamen değiştirerek 20 program hafızalı zaman saati ve termometre devresi haline getirdim program hafızası yetmediği için seri haberleşme kısmı yok yani yeniden yapmama gerek pic le seri haberleşme yaptınmı yani hyper terminal ile pic e veri gönderip aldınmı bu veri ile mesala led yakıp söndürdünmü

anladm peki pic e nasıl girip çikarta bilirim dataları örnek yazabilirmisiniz

include "modedefs.bas"DEFINE HSER_RCSTA 90h ' Enable serial port & continuous receive
DEFINE HSER_TXSTA 24h ' Enable transmit, BRGH = 1
DEFINE HSER_SPBRG 25 ' 9600 Baud @ 0,16%
DEFINE HSER_CLROERR 1 ' Clear overflow automatically

SYMBOL GIE =INTCON.7 'genel interruptları açıyor
SYMBOL PEIE =INTCON.6 'peripheralinterruptları açıyor
SYMBOL RCIE =PIE1.5 'USART Recive interrupt enable bit
SYMBOL RCIF =PIR1.5 'USART Receive interrupt flag bit

RCIE=1
PEIE=1
GIE=1

'9600 baun ayarları

ON INTERRUPT GOTO INT 'seri porttan veri gelerse INT etiketine git

'buradan sonra normal program kodların yer alacakartık seri porttan veri gelirse kesme gerçekleşir ve 'INT etiketine gider

basla: 'seri haberleşme kesmesini yakalaması için program içinde pause komutlarını 'olabildiğince az kullan
pause 5

goto basla

DISABLE
INT:
GIE=0

HSERIN [geldi]
pause 10
hserout [geldi]
if geldi = "1" then high portb.0 ' 1 tuşuna basılırsa portb.0 1 olur
if geldi = "0" then lowportb.0 ' 0 tuşuna basarsan portb = 0 olur

RCIF=0
GIE=1
Resume
enable

Son düzenleme:
sen kodları pbp ya yükle sadece şunlarıda ekle

trisa = 0
trisb = %00000010
porta = 0
portb = 2

geldi var byte
geldi = 0

basla:
...

mesala pic 16f628a ile bu devreyi isisde kur ve pic in seri terminaline ( portb.1 rx , portb.2 tx pinleri) pic rx pinini isis içinde ki virtual terminal in tx, pic in tx pinini de virtual terminalin rx pinine bağla ve devreyi çalıştır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri