PIC ve HC-05 ile rc araç kontrolü

ali.clay

Üye
Merhabalar
Bitirme projem olan bluetooth ile araç kontrolü projemi buradan paylaşmak istedim. Ben yaparken ufak tefek hatalar yüzünden çok vakit kaybettim. Bu projeyi yapacak arkadaşlar için kaynak olması temennisiyle..
Aracın kumanda panelini Visual studio'dan C# ile yazdım. Ayrıca haberleşme string türünde olduğu için arduino için yapılmış herhangi bir android program ile de kontrol edilebiliyor.
PIC programını CCS C ile yazdım.
Proje aslında internette arduino ile yapılan bir sürü projenin PIC ile yapılmış halidir. Ve tabi ek özellikleride vardır.

Proje özellikleri
-ileri, geri, sağ, sol komutlarını yerine getirir.
-Encoder-Decoder yardımı ile 1metre veya 2metre ileri geri sağa sola komutları vardır. Hata payı momentumdan dolayı 1 metrede 2cm civarıdır. İstenirse motor sürücüye ani duruş emri verilip hata payı çok düşük yapılabilir ancak sürücünün ömrünü kısaltacağı için tercih edilmemiştir.
-PWM ile 5 farklı hız ayarı.

*Projeye kızılötesi sensör eklenip aracın herhangi bir yere çarpması engellenebilir.
*Yazılımda yapacağınız bir kaç timer eklentisiyle aracın hızını ölçebilirsiniz.

Motor sürücü olarak L293b kullanılmıştır.
RB4-7 değişim kesmesi ve seri haberleşme portu olan herhangi bir pic kullanılabilir. Ben pic16f877a kullandım.
Decoder için google da kızılötesi hız sensörü diye aratırsanız karşınıza çıkar. Arduino için yazıyor ama pic içinde olur.
Araçta hazır şase kullanılmıştır. Şasede ön teker için sağa sola dönüş yoktur.
Dönüşler örnekle açıklamak gerekirse şöyle sağlanmıştır;
Aracımızı sağa döndürmek istiyorsak sağdaki iki tekeri geriye doğru hareket ettirip soldaki iki tekeride ileri hareket ettirirsek aracımız kendi ekseni etrafında dönmeye başlayacaktır. Ta ki biz dur diyene kadar.
PIC beslemesi 4 adet AA pil seri bağlanarak sağlanmıştır. Motorlar 2 adet 18650 pil seri bağlanarak sağlanmıştır. 9v pil de kullanılabilir ancak nerede biteceği belli değil :) Ben ölmüş laptop bataryasından sökmüştüm 18650' leri.
20190121_222126.jpg

c#.png

sonsımule1.png

Kodlar ekte verilmiştir.
Kodların açıklaması bilerek verilmemiştir. Yapacak arkadaşlar biraz olsun kendilerini geliştirebilsinler diye.. :)

Ekli dosyalar

• hc05arackontrolu-ccsc.rar
    80.4 KB · Görüntüleme: 128
  • hc05arackontrolusimulasyon.rar
    52.3 KB · Görüntüleme: 85
  • hc05kontrol-c#.rar
    57.6 KB · Görüntüleme: 87
Merhaba öncelikle bitirme projenizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim benim de bitirme projemle ortak noktaları var hc05 ve pic16f877a.bitirme projem de ppg devresini pic16f877a dac pinine bağladım ama kod kısmında zorluk çekiyorum yardım eder misiniz?

ADC modülü olmasın? Hangi pine bağladınız?
Kodlarınızı ve şemanızı da paylaşırsanız daha
fazla yardım alırsınız.

Merhabalar, dosyaları indirdim.
Fakat, yön tuşlarının olduğu görsel açılmıyor. Onu bulamadım. Sadece kodlar geliyor. Yardımcı olur musunuz
Merhabalar
Bitirme projem olan bluetooth ile araç kontrolü projemi buradan paylaşmak istedim. Ben yaparken ufak tefek hatalar yüzünden çok vakit kaybettim. Bu projeyi yapacak arkadaşlar için kaynak olması temennisiyle..
Aracın kumanda panelini Visual studio'dan C# ile yazdım. Ayrıca haberleşme string türünde olduğu için arduino için yapılmış herhangi bir android program ile de kontrol edilebiliyor.
PIC programını CCS C ile yazdım.
Proje aslında internette arduino ile yapılan bir sürü projenin PIC ile yapılmış halidir. Ve tabi ek özellikleride vardır.

Proje özellikleri
-ileri, geri, sağ, sol komutlarını yerine getirir.
-Encoder-Decoder yardımı ile 1metre veya 2metre ileri geri sağa sola komutları vardır. Hata payı momentumdan dolayı 1 metrede 2cm civarıdır. İstenirse motor sürücüye ani duruş emri verilip hata payı çok düşük yapılabilir ancak sürücünün ömrünü kısaltacağı için tercih edilmemiştir.
-PWM ile 5 farklı hız ayarı.

*Projeye kızılötesi sensör eklenip aracın herhangi bir yere çarpması engellenebilir.
*Yazılımda yapacağınız bir kaç timer eklentisiyle aracın hızını ölçebilirsiniz.

Motor sürücü olarak L293b kullanılmıştır.
RB4-7 değişim kesmesi ve seri haberleşme portu olan herhangi bir pic kullanılabilir. Ben pic16f877a kullandım.
Decoder için google da kızılötesi hız sensörü diye aratırsanız karşınıza çıkar. Arduino için yazıyor ama pic içinde olur.
Araçta hazır şase kullanılmıştır. Şasede ön teker için sağa sola dönüş yoktur.
Dönüşler örnekle açıklamak gerekirse şöyle sağlanmıştır;
Aracımızı sağa döndürmek istiyorsak sağdaki iki tekeri geriye doğru hareket ettirip soldaki iki tekeride ileri hareket ettirirsek aracımız kendi ekseni etrafında dönmeye başlayacaktır. Ta ki biz dur diyene kadar.
PIC beslemesi 4 adet AA pil seri bağlanarak sağlanmıştır. Motorlar 2 adet 18650 pil seri bağlanarak sağlanmıştır. 9v pil de kullanılabilir ancak nerede biteceği belli değil :) Ben ölmüş laptop bataryasından sökmüştüm 18650' leri.Ekli dosyayı görüntüle 51541
Ekli dosyayı görüntüle 51542
Ekli dosyayı görüntüle 51543
Kodlar ekte verilmiştir.
Kodların açıklaması bilerek verilmemiştir. Yapacak arkadaşlar biraz olsun kendilerini geliştirebilsinler diye.. :)
Merhabalar, dosyaları indirdim.
Fakat, yön tuşlarının olduğu görsel açılmıyor. Onu bulamadım. Sadece kodlar geliyor. Yardımcı olur musunuz

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri