Villalarda akıllı sistemler ve otomasyon

arsel

Üye
forumu inceledim herkes dev binalarda otomasyon sistemleri hakkında yazmış.Birazda villa evlerde otomasyonu inceleyelim istedim.

VİLLALARDAKİ OTOMASYON NEDİR ?

Artık günümüzde insanlar yaşadığı alanlarda teknolojiyi kullanmaktadır.Günümüz teknolojisinin geldiği nokta artık sadece dev binalarda değil villalarda da otomasyon sistemlerini kullanılır hale getirmiştir.Bu teknoloji sayesinde villalar da akıllı sistemlerle donatılıyor.Akıllı sistemler insanlara hem konfor,hem güvenlik sunmaktadır.Tabi bu sistemler akıllı ve eğitimli ellerde projelendirilirse.
Villalardaki akıllı otomasyon sistemleri ne gibi faydalar sağlar bir göz atalım:
1-Güvenlik
a-çevre güvenliği
b-bina içi güvenlik
2-Konfor
3-Tasarruf
4-Önceden uyarı alma
5-Kontrollü aydınlatma
6-Kontrolü enerji
7-Yönetim, işletim ve kolaylığı
8-Uzaktan kontrol

Tripleks bir villada aklımıza gelen ilk akıllı sistemler neler olabilir bir bakalım:
Villamızın 3 katlı,bahçeli,havuzluve kapalı garajı olduğunu varsayalım.
Öncelikle elektrik sistemleri tek bir merkezden yönetiliyor olmalıki otomasyonda başarı elde edilsin.
Enerji tüketim (ısıtma-soğutma) analizleri yapılabilmeliyiz.Su tüketim analizleri yapabilmeliyiz.
Bina içi ısıtma sistemi klima santrali ile sağlanırken odalarda yerden ısıtma ile odalar istenilen sıcaklığa ulaştırılır.Oda içi havanın tazeliği ise fan coiller yardımı ile belli bir değerde tutulabilir.
Aydınlatmalar,priz enerjileri,perde - pancurlar ve isteğe bağlı elektrikli aletler uzaktan kumanda ile kontrol edilmelidir.
Kamera,hırsız alarm ve yangın algılama sistemi villa otomasyonunda önemli değerlerdir.Bu sistemler bina sahibine veya istenilen yere acil uyarı bilgisi verecek şekilde tasarlanmalıdır.
Bina su basma,pompalar , bahçe sulama sistemleri,su seviyesi kontrolü otomasyonda yer almalıdır.
Garaj kapıları otomatik ve uzaktan kumandalı yapılmalıdır.
Elektrik kesintilerinde jenaratör sistemde hazır bekletilmeli,ihtiyaç olan yerlerde kesintisiz güç kaynakları kullanılmalıdır.

Bu saydığımız sistemlerin en önemli özelliği ise hepsinin tek bir merkezde bilgisayar yolu ile kolayca kontrol edilmesi,ayarlanmasıdır.Ayrıca bütün bu sistemlerdeki arızalar bilgisayar sisteminde toplanarak raporlanabiliyor.Evden uzaklaşma durumlarında, geri dönüşten önce telefon aracılığı ile sistemler tekrar konforlu kullanıma hazırlan komutu verilebilir.

Çağımız teknoloji çağı ve bunun nimetlerinden faydalanmak gerek

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
hayatım villalara dedektör döşemekle gecti yangın soğutma sigara ısı vb..

peki bu program sizin elinizde mevcutsa upload verirmisin

LÜLEBIRGAZ da CANYAPIDEKOEASTON olarak hizmet vermekreyiz.
binaların dekorasyon işlerinin yanında kullanıcıya kolaylık sağlayacak değişiklikleri yapıyoruz.
şimdilik hırsız alarmı ve bu sisteme adapte olan duman dedektörlerinin montajını, uydu anten sistemlerini
dizayn ediyoruz.
daha fazlası için bizlere bilgi,malzeme ve teknik bilgi verecek arkadaşlar varsa memnun oluruz.
teşekkürler
*********@hotmail.com

Moderatör tarafında düzenlendi:
LÜLEBIRGAZ da CANYAPIDEKOEASTON olarak hizmet vermekreyiz.
binaların dekorasyon işlerinin yanında kullanıcıya kolaylık sağlayacak değişiklikleri yapıyoruz.
şimdilik hırsız alarmı ve bu sisteme adapte olan duman dedektörlerinin montajını, uydu anten sistemlerini
dizayn ediyoruz.
daha fazlası için bizlere bilgi,malzeme ve teknik bilgi verecek arkadaşlar varsa memnun oluruz.
teşekkürler
********@hotmail.com
mrb arkadasım e-posta adresiniz eklendi gerekli detaylı bilgiyi mail veyahut msn yoluyla iletişime gecip alabilirsiniz
SAYGILARIMIZLA

Moderatör tarafında düzenlendi:
ben de görev almak isterdim böle projelerde bilgisayar müh. okuyorum inşallah o günleri de görürüm..:D

Merhaba arkadaşlar. Bu ve bu gibi projelerde kullanılan x10 sistemini bende araştırdım. Şöyle bi baktımda; x10 ile çalışan büütün cihazları yurt dışı kaynaklı. Çoğunlukla cin ithal ediyor. Benim mantığım böyle sistemlerin türkiyede üretilip yerli kaynaklı olması. Kazanan türkiye olsun. Belki bilgi olarak şahıs olarak gerideyiz. Ama kafa kafaya verirsek böle bir sistemi türkiyede imal etmek içten bile değil. belki ilk aşama olarak biraz pahalıya imal edecez ama bunu geliştirip türkiyede yerli sermaye ile yaygınlaştırmak bizim elimizde. Düşünün böle bir sistemi ekonomik seviye olarak sınırlandırmak istenemez. Ben ve benim gibi insanların her zaman yanında olurum. Yeni bir konu açsak, mantık ve teori her kim ne koyarsa; birleştirip bir ürün elde etsek, Bunu yerli sermaye ile yapsak, Ne kadar güzel olur. inanıyorum ki şu anda yapılan ve kullanılan bir çok sistemin daha gelişmişini yapabilecek kapaside deyiz. Benim gibi düşünen insanlar la her zaman çalışmak isterim.

Merhaba arkadaşlar. Bu ve bu gibi projelerde kullanılan x10 sistemini bende araştırdım. Şöyle bi baktımda; x10 ile çalışan büütün cihazları yurt dışı kaynaklı. Çoğunlukla cin ithal ediyor. Benim mantığım böyle sistemlerin türkiyede üretilip yerli kaynaklı olması. Kazanan türkiye olsun. Belki bilgi olarak şahıs olarak gerideyiz. Ama kafa kafaya verirsek böle bir sistemi türkiyede imal etmek içten bile değil. belki ilk aşama olarak biraz pahalıya imal edecez ama bunu geliştirip türkiyede yerli sermaye ile yaygınlaştırmak bizim elimizde. Düşünün böle bir sistemi ekonomik seviye olarak sınırlandırmak istenemez. Ben ve benim gibi insanların her zaman yanında olurum. Yeni bir konu açsak, mantık ve teori her kim ne koyarsa; birleştirip bir ürün elde etsek, Bunu yerli sermaye ile yapsak, Ne kadar güzel olur. inanıyorum ki şu anda yapılan ve kullanılan bir çok sistemin daha gelişmişini yapabilecek kapaside deyiz. Benim gibi düşünen insanlar la her zaman çalışmak isterim.

Aynı mesajı tek bir yere atarsan ulaşacaktır:)
Akıllı ev sistemleri için modül üretmek yerine şuanda hali hazırsa sanayi tipi olarak ülkemizde üretilen otomasyon modullerinide kullanabiliriz.. Sade biraz yaratıcılık lazım.. Bunları üreten firmalar modülleri ona göre deiştirebilirler.. Tek bir sorun kalıyor geriye.. Çinden gelen sensörün veya dokunmatik panelik satış fiyatından yüksek fiyata ürettiğiniz bir modulü müşteriye nasıl satacaksınız..

Aynı mesajı tek bir yere atarsan ulaşacaktır:)
Akıllı ev sistemleri için modül üretmek yerine şuanda hali hazırsa sanayi tipi olarak ülkemizde üretilen otomasyon modullerinide kullanabiliriz.. Sade biraz yaratıcılık lazım.. Bunları üreten firmalar modülleri ona göre deiştirebilirler.. Tek bir sorun kalıyor geriye.. Çinden gelen sensörün veya dokunmatik panelik satış fiyatından yüksek fiyata ürettiğiniz bir modulü müşteriye nasıl satacaksınız..

Biz Türkiye'de bu tarz donanım ve yazılımlar üretmekteyiz, özellikle endüstriyel haberleşme ve yönetim cihazları konusunda uzmanız, Bu konuda ar-ge faaliyetleri yapanlar devlet desteği alabiliyor ve Çinlilerle rekabet edebilecek duruma gelebiliyor.

Biz ürettiğimiz endüstriyel haberleşme cihazlarına + değerler katıyoruz ar-ge si bizde olduğu için gelen taleplere göre cihazda değişiklikler yapabiliyoruz bu tarz bir hizmet sizi ithal ürünlerden bir adım öne atıyor.

Şu anda analizör ve sensörlerden bilgi alan ve yöneten web-tabanlı bir yazılım ürettik. Marka bağımsız yapısı olduğu için ister ithal ister yerli istediğin cihazı tek sistemden yönetebiliyorsunuz, bu yazılımı biz geliştirdiğimiz için ister sera otomasyonuna, istersek akıllı ev sistemine veya balık çiftliği otomasyonuna adapte edebiliriz. Bizlerde teknoloji üretebiliriz yeterki Türk firmalara ön yargıyla yaklaşmayın ve güvenin.

Saygılar.

Retima Bilişim
Taylan Özkök

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri