vavien anahtar sorunu

aslında bozuk olan vavien anahtarını enerjinin geldiği tarafta ise( o tarafta değil diğer tarafta ise diğer tarafa alınarak) orta uç ile enerji gelmesi gereken uca (1. veya 3. uca )köprü yapsak anahtarı kurtaramaz mıyız? hiç denemedim...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
vaviyende renk yanıltır kablo çekilirken renk sıkıntısından aynı renklerin kullanıldığı oluyor veya bağlantı hatasıda olabilir devreleri bulmak öyle bağlantı yapmak daha iyidir buatı açmadan devreleri ölçü aleti ile bulabilirsin

arkadaşlar 2 vavien anahtar düşünelim. 1. sine bastıgımzda lamba yanıyor 2. sine gittiğimizde anahtara bastıgımızda sönüyor. söndürdükten sonra tekrar 1. anahtara gittiğimizde 1. anahtar lambayı açmıyor. yani nereden kapattıysak ordan açmamız lazım. burda sorun vavien anahtar bozulmuştur diye düşünüyorum. anahtarları açtım bağlantılar doğru fakat buata bakmadım. yardımlarınız için saolun.
Üstat aynı sorun bende de var. ALLAH aşkına çözdü isen bana da açıkla. Nasıl düzelecek bu sorun. Bağlantılardan eminim ya. Hiçbir sorun yok. Ama ne hikmetse en son nerden kapattıysam ordan açmak zorunda kalıyorum. Böyle bir saçmalık olamaz

Daha önce çalışır durumdayken birden mi arızalandı yoksa ilk kez mi kullanılıyor ve çalışmıyor

Üstat aynı sorun bende de var. ALLAH aşkına çözdü isen bana da açıkla. Nasıl düzelecek bu sorun. Bağlantılardan eminim ya. Hiçbir sorun yok. Ama ne hikmetse en son nerden kapattıysam ordan açmak zorunda kalıyorum. Böyle bir saçmalık olamaz
Bağlantınızda hata olmalı, anahtarları seri bağlamışsınız.

ya sen hayatında vaviyen anahtar devre şeması görmedin mi hiç, görmediysen de internete gir, bir kağıt-kalem al çiz o devreyi, çizmezsen zaten kafan iyice karışır, bir bak incele, nerede hata yaptığını kısa sürede görürsün zaten, hatan kesinlikle vardır. ortak uçların birisine faz gelir, diğerinden lambaya gider; diğer uçlar birbiri arasında bağlanır.

Çözdüm arkadaşlar sağolun. Elektrikçi çözemedi gitti yeni iki anahtar aldı. Ben de inat ettim eski anahtarları takıp çözdüm. Yan yana duran ikili bağlantı diğer anahtara giden paralel bağlantı değilmiş. Biri fazmış. Alttaki tekli bağlantı paralelden biriymiş. Bilmem anlatabildim mi

sorun çözülmedi ise söyle yapabilirsin:
1: iki anahtarı da sök arkasında 3 klamens olması lazım elinde yoksa 1ini normal anahtar takmıs olabilir. bu durum varsa 1 adet vavien anahtar al sorun çözülür.
2: ikiside vavien ise anahtarların yerinde 3 er kablo olması lazım eger yoksa kablolar eksik çekilmiştir. elektrikçiye beddua et
3:3 er kablo varsa (arada deviyatör varsa 4 kablo olur) 2 anahtar yerinde kontrol kalemi ile bak 6 kabloadan sadece 1 tanesinde elektrik var bunu bul
4: elektrik olan kabloyu vavien in faz firişine gir 3 girişten sadece 1 tanesi faz girişidir yanlış yapmamak için deneyeceksin faz ı girdikten sonra diğer iki cıkısı kontrol kalemi ile kontrol et birinde elektrik vardır biri de senin girdiğin elektrik 3. de yok olması gerekir. anahtar konumunu ters cevir(düğmeye bas ) elektrik cıkan yerde kesilip olmayan yerde oluyorsa vaiven saglandır bu şekilde 2 vavienide kontrol et
5: 2 vavien de doğru çalışıyorsa elektrik olan kısmı bagla sonra diger vavien tarafına geç kontrol kalemi ile kontrol et elektrik 1 kabloya gelir bunu işaretle
sonra git dügmeye bas tekrar takılı olmayan yere git başka bir kabloda elektik vardır onuda isaretle
işaretsiz tek kablo kaldı bu da lamba devren
6: böşta olan vavien i al isaretsiz kabloyu ortak ayaga bagla elektrik gördügün diger iki kabloyuda kalan 2 uca birer adat bagla çalışması lazım çalışmaz ise
7: 2. maddenin son satırını tekrar et

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri