Vaviyen anahtarı akıllı wifi anahtar'a bağlama hakkında yardım

Öncelikle Merhabalar,

Evimdeki aydınlatma prizlerimi aliexpress'den aldığım zigbee kablosuz prizler ile değiştirmeye çalışıyorum.
1 gang-1 way denilen nötrsüz çift kablolu prizlerimi sorunsuz değiştirebildim. Ancak evimde 2 anahtarım vaviyen sistem.
Anahtar içerisinde resimde paylaştığım 3 kablo bulunuyor. Anahtar Kutusu Bunların 1i faz diğerleri 2 anahtarın kendi arasındaki bağlantılar olduğunu izlediğim videodan anladım. Sorum ise şu;

Ürün Linki

Ürün Bağlantı Diyagramı
ezgif-4-c2b04add77.jpg

Buradan satın alacağım 1gang-2way anahtarlarda 4 pin bulunuyor. Ben bu kutuyu vaviyen sisteme nasıl bağlarım ya da nasıl bir sistem kullanmalıyım bu prizimi akıllı hale getirmek için.

Herkese sevdikleriyle sağlıklı huzurlu güzel bir yıl dilerim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
vavien tesisatinda lambaya giden hatti lamba ucuna faz ve notru faz ve notre girişine anahtardan lambaya giden ucu soktugunuz yerden yeni bir ucu aldiginiz anahtar girisine baglayiniz
sizede iyi yillar
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Biraz kafam karıştı. Anahtarlarda nötr yok diye biliyordum. İzlediğim eğitim videolarında şu şekilde anladım;

Kaynak da Faz ve Nötr
Anahtar 1 de Faz (L1) ve S1,S2 bağlantısı
Anahtar 2 de Faz (L2) ve S1,S2 bağlantısı
Ampül de Faz ve Nötr girişleri var diye biliyorum.

Ayrıca;
Anahtar 1'deki L1, Kaynağa.
Anahtar 2'deki L2, Ampüle.
Her iki anahtarlar kendi aralarında S1,S2'e
Kaynaktan çıkan Nötr direk Ampül'e bağlı.
Satılan cihazlarda ise L,L1,Com,S1 girişleri var.

Adi anahtarın arkasına bu ürünü takarken buat'dan çıkan fazı L'e, Diğer kabloyu L1'e bağladım ardından ise Com ile Anahtar arasına ve S1 ile anahtar arasına birer bakır kablo koydum ve sistem çalıştı.

Şimdi vavien'de benim Anahtar 2'de S1,S2 ve L2 kablolarım var buat'dan gelen ve anahtara bağlı konumda olan. S1 ve S2 e elektrik sistemlerinde ne deniyor tam bilmiyorum ama anladığım bunlar basit paralel bağlantılar.

Biraz karıştı sanırım anlatırken kısaca;
Buatda S1,S2,L2 kabloları
Anahtarda S1,S2, L2 girişleri
Akıllı Modülde L,L1,Com,S1 girişleri var.
Şimdi ben hangi harfi nereye bağlarsam sistemim çalışabilir? Dökümanda bu akıllı modülün 2 yollu desteklediği yazıyor. Aynı cihazın nötrlü diye satılan versiyonunda L,L1,Com,S1 yerine L,L1,N,S1 yazıyor girişlerde. (Şimdi farkettim ilk mesajımdaki diyagramı satıcı yanlış koymuş olmalı nötrsüz modülde N diye bahsedilen yerde Com yazıyor)

Karışıklık için şimdiden özür dilerim. Elektrik develerinde yeniyim ve anlamaya çalışıyorum.

Düzenleme: Bir kaç kez okudum yazdığınızı ve sanırım nötr faz kavramlarına yeterince hakim olmadığım için anlayamamış olabilirim. Sanıyorum S1 ve S2 de kendi içinde bir faz ve nötr oluşturuyor. Bu yüzden bu şekilde ifade ettiniz ama emin değilim. Yani sonuç itibariyle buatdan gelen S1 ve S2 modülün L ve L1'ine. Com ve S1 den alacağım çıktı ise Anahtarın S1 ve S2lerine. Buat'dan geriye kalan faz (L2) ise modülü hiç karıştırmadan direk Anahtar'a mı bağlanmalı?

Son düzenleme:
Merhabalar.
Sizin bağlantı şeması resimdeki gibi olmalıdır.

Ekli dosyalar

• SAVE_20220102_244901.jpg
    SAVE_20220102_244901.jpg
    88.1 KB · Görüntüleme: 99
Merhabalar.
Sizin bağlantı şeması resimdeki gibi olmalıdır.
Eğer böyle ise benim bunu uygulama şansım kalmıyor çünkü ampüle giden nötr hattın değişmesi gerekir anlıyorum bu resimde. Çünkü benim hattımda anahtardan sadece faz gidiyor ampüle çoğu evdeki gibi.

Nötr ü unutun dikkat ederseniz nötr sadece lambaya gidiyor ve nereden gittiğinin önemi yok sonuçta sizin lambanızda şuan nötr var ve mevcut durumda yanıyor zaten.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Biraz kafam karıştı. Anahtarlarda nötr yok diye biliyordum. İzlediğim eğitim videolarında şu şekilde anladım;

Kaynak da Faz ve Nötr
Anahtar 1 de Faz (L1) ve S1,S2 bağlantısı
Anahtar 2 de Faz (L2) ve S1,S2 bağlantısı
Ampül de Faz ve Nötr girişleri var diye biliyorum.

Ayrıca;
Anahtar 1'deki L1, Kaynağa.
Anahtar 2'deki L2, Ampüle.
Her iki anahtarlar kendi aralarında S1,S2'e
Kaynaktan çıkan Nötr direk Ampül'e bağlı.
Satılan cihazlarda ise L,L1,Com,S1 girişleri var.

Adi anahtarın arkasına bu ürünü takarken buat'dan çıkan fazı L'e, Diğer kabloyu L1'e bağladım ardından ise Com ile Anahtar arasına ve S1 ile anahtar arasına birer bakır kablo koydum ve sistem çalıştı.

Şimdi vavien'de benim Anahtar 2'de S1,S2 ve L2 kablolarım var buat'dan gelen ve anahtara bağlı konumda olan. S1 ve S2 e elektrik sistemlerinde ne deniyor tam bilmiyorum ama anladığım bunlar basit paralel bağlantılar.

Biraz karıştı sanırım anlatırken kısaca;
Buatda S1,S2,L2 kabloları
Anahtarda S1,S2, L2 girişleri
Akıllı Modülde L,L1,Com,S1 girişleri var.
Şimdi ben hangi harfi nereye bağlarsam sistemim çalışabilir? Dökümanda bu akıllı modülün 2 yollu desteklediği yazıyor. Aynı cihazın nötrlü diye satılan versiyonunda L,L1,Com,S1 yerine L,L1,N,S1 yazıyor girişlerde. (Şimdi farkettim ilk mesajımdaki diyagramı satıcı yanlış koymuş olmalı nötrsüz modülde N diye bahsedilen yerde Com yazıyor)

Karışıklık için şimdiden özür dilerim. Elektrik develerinde yeniyim ve anlamaya çalışıyorum.

Düzenleme: Bir kaç kez okudum yazdığınızı ve sanırım nötr faz kavramlarına yeterince hakim olmadığım için anlayamamış olabilirim. Sanıyorum S1 ve S2 de kendi içinde bir faz ve nötr oluşturuyor. Bu yüzden bu şekilde ifade ettiniz ama emin değilim. Yani sonuç itibariyle buatdan gelen S1 ve S2 modülün L ve L1'ine. Com ve S1 den alacağım çıktı ise Anahtarın S1 ve S2lerine. Buat'dan geriye kalan faz (L2) ise modülü hiç karıştırmadan direk Anahtar'a mı bağlanmalı?
yeterince açık yazdım vavien tesisatinda anahtarlarin ortak uclarindan birisi faz diger anahtarin ortak ucu lambadir inverter kontak ucları ise karsilikli baglanir bu uclari tespit edebilmeniz gerekir ortak uclarda kablo renk olarak genelde farklidir anlayabilmeniz gerek anladigim kadari ile elektrikten anlamiyorsunuz (aydinlatma prizi ifadesini kullandiğiniza gore🙂) vavien biraz karisiktir bilmeyene anahtar tesisati gibi basit degildir bir elektrik ustasindan yardim aliniz forumlardan veya youtube dan yardim ile cozemezsiniz aldiginiz anahtarlara zarar verebilirsiniz kusura bakmayin en basit sekilde anlattim daha basit anlatimi yok

Nötr ü unutun dikkat ederseniz nötr sadece lambaya gidiyor ve nereden gittiğinin önemi yok sonuçta sizin lambanızda şuan nötr var ve mevcut durumda yanıyor zaten.

yeterince açık yazdım vavien tesisatinda anahtarlarin ortak uclarindan birisi faz diger anahtarin ortak ucu lambadir inverter kontak ucları ise karsilikli baglanir bu uclari tespit edebilmeniz gerekir ortak uclarda kablo renk olarak genelde farklidir anlayabilmeniz gerek anladigim kadari ile elektrikten anlamiyorsunuz (aydinlatma prizi ifadesini kullandiğiniza gore🙂) vavien biraz karisiktir bilmeyene anahtar tesisati gibi basit degildir bir elektrik ustasindan yardim aliniz forumlardan veya youtube dan yardim ile cozemezsiniz aldiginiz anahtarlara zarar verebilirsiniz kusura bakmayin en basit sekilde anlattim daha basit anlatimi yok
Mustafa Bey ve Orhan Bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. İnverter uçları yan yana bağlandıkları için ve renklerinden tespit ettim. Ve evet kesinlikle elektrik işleri konusunda yeterli bilgisi olmayan bir mühendisim. En son elektrikle ilgim 10 yıl önceki elektriğe giriş dersinden ibaretti ancak kendin yap (diy) ev sistemlerini hobi edindim ve şu an her ihtiyaç duyduğumda elektrik ustasından yardım almaya kalkarsam bu hobime ekonomik olarak veda etmek zorundayım. Bu sebeple ne yapıp edip anlayacağım bir şekilde sistemleri en azından kendi ihtiyaçlarımı giderecek kadar. Kaldı ki şu an bile oldukça keyifli ve geliştirici bu karşılaştığım problemler.

Benim sizden ricam eğer yapabilirseniz harfler üzerinden devre kurgusunda bana yardımcı olabilmenizdir.

Buatda S1,S2 (inverter kontak uçları), L (faz)
Anahtarda S1,S2 (inverter kontak uçları), L (faz)
Akıllı Modülde L,L1,Com,S1

Teşekkür ederim.

Mustafa Bey ve Orhan Bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. İnverter uçları yan yana bağlandıkları için ve renklerinden tespit ettim. Ve evet kesinlikle elektrik işleri konusunda yeterli bilgisi olmayan bir mühendisim. En son elektrikle ilgim 10 yıl önceki elektriğe giriş dersinden ibaretti ancak kendin yap (diy) ev sistemlerini hobi edindim ve şu an her ihtiyaç duyduğumda elektrik ustasından yardım almaya kalkarsam bu hobime ekonomik olarak veda etmek zorundayım. Bu sebeple ne yapıp edip anlayacağım bir şekilde sistemleri en azından kendi ihtiyaçlarımı giderecek kadar. Kaldı ki şu an bile oldukça keyifli ve geliştirici bu karşılaştığım problemler.

Benim sizden ricam eğer yapabilirseniz harfler üzerinden devre kurgusunda bana yardımcı olabilmenizdir.

Buatda S1,S2 (inverter kontak uçları), L (faz)
Anahtarda S1,S2 (inverter kontak uçları), L (faz)
Akıllı Modülde L,L1,Com,S1

Teşekkür ederim.
yarin bir cizim yaparim sizin icin

İlgili modülün tanımıyorum ancak diyagram üzerinden anladığım kadarıyla sizin iki anahtar arasına iki adet daha kablo çekmeniz gerekecek.

Vavien tesisatında faz bir anahtarda olurken retour (lambadan gelen) kablo diğer anahtarda olur.

Ancak siz modülü tek bir anahtara takacaksınız bu durumda gereken iki bağlantı öbür anahtarda kalmış oluyor.

Bu durumda retour (lambadan gelen) kablosu olan anahtara modülü takacaksınız. Ayrıca iki anahtar arasına iki kablo daha çekeceksiniz birisi faz için diğeri anahtarın L hattı için.

Aşağıda kabaca çizdiğim diagrama göre:

IMG_20220102_000122.jpg

Kırmızı: Faz (Faz olan anahtardan modün olduğu anahtars çekilecek yeni kablo ve doğrudan modülün L girişine bağlanacak.

Yeşil: Faz olan anahtarın L girinşinden yeni bir kablo çekilecek ve modülün Si girişine bağlanacak. ( çünkü oraya takılı olan fazı aldık modüle götürdük)

Mor: Lambadan gelen uç modulün L1 girişine bağlanacak.

Sarı: modülün olduğu anahtarın L girişinden modülün COM girişine.

Yanlış anlamadıysam böyle. Ancak takıldığım nokta Manuel kullanımda ikinci anahtardaki fazı iptal ettiğimiz için vavien tesisatı işlevini yerine getirecek mi hiç bir fikrim yok. Modül kendisi manuel kullanımda Si hattından besleme vermezse ikinci anahtar çalışmaz gibime geliyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri