Vakum Tabla

dediğim şeye dikkat ederseniz yanmaz

Buzdolabı motoru yanar. Ayrıca sanırım sızdırma yapacaktır. Çünkü titreşim olacak. Belki o basıncı ölçüp eşitleyip filan açıp kapayacak sistem olsa olabilir ama tecrübemiz yokken mantıklı değil.
Tabla var mı elinizde? Sadece pompa mı yok?

Elimde tabla yok. Tabla zaten işimi görmüyor. Ben malzemei 0 noktasına kadar girerek işlemek istiyorum. Dolayısıyla aşağıdaki gibi pod'lar daha mantıklı benim için. Tabi bunda da ayar sıkıntısı var. Ama kafamda şu kayan podsların minisini yapmak gibi bir fikir var. Eğer bazı parçaları hazır bulabilirsem.

Şu görseldeki misket ve yuvasından hazır bulabilir miyiz? hazırı var mıdır? Misket varda içine girdiği o konik yuvadan çok sayıda ihtiyacım olacak. Altında da yay var. Vakumu kesiyor. Yayı aşağı bastırınca yol açılıyor. Konik olduğundan aşağıya inince misket havayı kenarlardan çekiyor. İsmi var mıdır acaba bunun?

2i0zvyf.png

v689d1.jpg

Linkteki gibi ama bu yük taşıma için. arkası kapalı bunun... https://tr.aliexpress.com/item/CY-2...lgo_pvid=9ccd4b38-2282-4e8f-905e-0330c258fbec

İşte ürünü buldum galiba fakat temin edebileceğim yerde değil. Arkası yaylı. Bunu direk hava geçirmez yaptığım sigma profilin yüzeyine gömeceğim. Buralarda veya aliexpresde bulabilir miyiz acaba?

400_GN614-Spring_Plunger__Press_on_Type__Blue_Plastic_Housing_with_Stainless_Steel_Ball.png

https://www.berger-tools.co.uk/Gn614_Spring_Plungers_Press_On_Type_Plastic_Stainless_Or_Brass/

Sonunda buldum galiba. Spring Plunger diye geçiyormuş adı. Bilmemek ayıp değil derler ama kötü bir şey gerçekten. Saatlerce aradım durdum. Fakat sormak istediğim şimdi şuna dönüştü. Vacum çalıştığı zaman oradaki topu çektirmemesi için yayın itme kuvvetinin maksimum vakum kuvvetinden fazla olması gerekli değil mi? Fakat yayın güçlerini vs vermemişler.

20-ADET-M6-7-Paslanmaz-elik-topu-bahar-piston.jpg_640x640.jpg

https://tr.aliexpress.com/item/20PC...lgo_pvid=3837ad70-e7f9-42b9-8da6-225a4ea55be9

Çizimdeki gibi aşğıdaki profie bu parçayı montaj edeceğim. Sigma profil için kapak bulacağım. Yayın kuvvetinin ne olması gerektiğini hesaplamam gereki. Fazla olursa nasıl çalışır? az olursa nasıl çalışır?
23ru9l1.png

cevdetfaik' Alıntı:
Çizimdeki gibi aşğıdaki profie bu parçayı montaj edeceğim. Sigma profil için kapak bulacağım. Yayın kuvvetinin ne olması gerektiğini hesaplamam gereki. Fazla olursa nasıl çalışır? az olursa nasıl çalışır?
23ru9l1.png
Takipteyim benimde tabla yada bu tip birşeye ihtiyacım var. Parçanın alanı küçüldükçe tutma kuvvetide küçülüyor.

Bir de Vakum ejector diye bir şey varmış. Sanırım bu kompresor ile vacum yapmaya yarıyor. Ayrıca bir pompa alıp sesini çekmek yerine, kompresoru sessize çevirip(zaten yapacağım) bu enjectoru kullanmak daha mantıklı olabilir. Ancak bizim kompresor ve bu ejector bu işte yeterli oluyor mu? Ne kadarlık bir vacum üretir?
https://www.piab.com/Products/vacuum-pumps/standard/ejector-300/

71288.jpg

[/QUOTE]

Cevdet iyiki bu linki verdin ; yapmayı düşündüğüm atc tool adapter için vakum pompası almakdan sıyırdık :) şu malzemeyi nerden bulurum bakiim bi... bnm kompresörle iyi gider bu parça

Bir de Vakum ejector diye bir şey varmış. Sanırım bu kompresor ile vacum yapmaya yarıyor. Ayrıca bir pompa alıp sesini çekmek yerine, kompresoru sessize çevirip(zaten yapacağım) bu enjectoru kullanmak daha mantıklı olabilir. Ancak bizim kompresor ve bu ejector bu işte yeterli oluyor mu? Ne kadarlık bir vacum üretir?
https://www.piab.com/Products/vacuum-pumps/standard/ejector-300/

71288.jpg

Bu ürün için epey hava debisi gerekir, sanırım forumda daha öncede tartışıldı.

Bu ürün için epey hava debisi gerekir, sanırım forumda daha öncede tartışıldı.

haklısın 200 psi gibi bişeyler gördüm sanki :) ama psi ve bar aynı şey değil aradaki çevirim ile kaç bar lazım olcak ögrenmem gerekecek... atc adapter için 8 bar min değerdi diye biliyorum. neyse konuyu dağıtmayım...

haklısın 200 psi gibi bişeyler gördüm sanki :) ama psi ve bar aynı şey değil aradaki çevirim ile kaç bar lazım olcak ögrenmem gerekecek... atc adapter için 8 bar min değerdi diye biliyorum. neyse konuyu dağıtmayım...
200psi 13bar a denk geliyor.:rolleyes:

Amaç şunun mini halini yapmak. Biz bu kadar büyük parçalar işlemiyoruz. Dolayısıyla bize daha ince ama daha sağlam profillerle bunun minisi gerekli. Atıyorum benim işleyeceğim parça zaten 15x15cm.
5x5cm'Lik pad'ler olsa;
1. rayda yarım pod (2.5cm)
2. rayda bir tam pod (5cm)
3. rayda yarım pod kullansam 2.5cm)

yani toplam 10 cm'lik bir alanda tabanda vacumlamış olacağım. İşe göre bu podların sayısı vs yakydırıp hızlıca değiştireceğim.

Eğer çok seri iş yapmıyorsanız 4 tane raya bağlanacak şu podlarlardan yaparsanız da iş çözülür. Fakat benim işleyeceğim parçalara ızgaralar pek uymuyor. Ayrıca her seferinde onların kaydırması sıkması filan derken seri üretimde sıkıntı benim için. Ama dileyen böyle kullanabilir.

bu videoda vakum pompasınıda gösteriyor 84 lt/dk kullanmış

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri