UPS Sorunsali

BostonBun

Üye
Merhaba , elimde uzun suredir kullanmadigim PowerComm 600Va bir UPS var, yaklasik bir haftadir bulundugumuz bolgede elektrik kesinti ve dalgalanmasi yasadigimiz icin bir UPS ihtiyaci dogdu, bizim emektar UPS e yeni 12V 7AMp. T.tec bir kuru aku alip taktim ve 12 saat sebekeye bagli sarj ettim , aku daha 6 ay once uretilmis yani taze yaklasik 40TL gibi bir fiyata aldim , az once bir kesinti oldu cihaza bagli olan TV ve PS4 Pro ve STB bulunmakta PS4 kapali idi sadece TV acikti elktrik gidince TV kapanip acildi STB calismaya devam etti.
Esasinda TV nin ki yaklasik 100W gibi bir guc cekiyor kesintisiz calismaya devam etmesi gerekmiyor mu? Daha once kasali PC me bagli iken UPS kesintisiz calistirmaya devam ederdi. Bu durum TV nin guc kaynaginin kucuk olmasi ile mi alakali yoksa UPS in devreye girme suresi biraz uzun mu kaliyor. Asil korkum TV ve PS4 un bu kesintilerden etkilenmesi.
Edit: Yeni bir kesinti oldu bu sefer PS4te kesintiden etkilendi.. Cihaz tam yukte yaklasik 250watt gibi bir guc tuketmekte bu arada.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Akünün amperi küçük gelmiş olabilir. Daha büyük bir aküyle deneyin veya aynısından bir tane daha alıp parelel bağlayın.

Merhaba. Satın aldığınız UPS 600 VA'lık olup PC'leri en az 15-20 dk. (Akü çok sağlıklı ise) destek vermekte kullanılır. Ancak kullanım amacı çok değiştirildiğinde şuna dikkat etmek gerekebilir; örneğin crt tv'ler ilk çalışırken içinde PTC var mıdır veya mutfak aspiratörü gibi ters sinyalleri UPS'ye ters olarak geri gönderebilir mi? Bu durumlar varsa akü çok sağlıklı ve çok şarjlı olsa bile bu destek aniden gidebilir.

Yoksa PC güçleri en az normalde 200-250 watt (Oyun PC'leri dışında) olduğundan (LCD LED TV' ler ekranı küçükse örneğin 18.5" olanları 14-17 watt gibi bir güç çeker) 100 watt veya 250 watt 'lık diğer elektroniklerle de çalışır, ama içinde UPS'ye ters sinyalle, onu kesecek PTC türü bir parçanın olmaması gerekir. Örneğin CRT TV'deki PTC biraz ısınıp tam sıcakken o anda takılınca UPS'yi hiç kesemez, CRT TV yine çalışmasını sürdürür.

Aküyü uzun süreliğine kullanmadığınız için içinde kısmen sulfatlanma ve bir kapasite kaybı oluşmuş da olabilir, sizin yeterli şarj süresi vermenizle bu cihazları kesilmeden çalıştıracak "amper* saat" güç değerini bu nedenle tam olarak alamamış olabilir. Bunu ancak tam şarjdan sonra 1-2 saat bekletip akü kutup başlarından ölçerek anlarsınız. Voltaj 12-12.60- 12.80 'den çok aşağılarda kalmışsa, içindeki inverter gerekli amperi I=V/R'ye göre invertere yetecek kadar alamamış demektir.

Bu tür durumlarda bu aküyü yenilemeniz veya desülfizatör devreleriyle iyileştirip yeniden şarj etmeniz gerekebilir. Şarjdan bir süre sonraki avometredeki dc. ölçümüyle bu zaten kolayca anlaşılacaktır. Bir veya birkaç gözünde sıkıntı varsa bu ölçüm 9.50- 10.00 - 10.50 volt dc.''ler olarak çıkabilir, örneğin. Kolay gelsin.

Merhaba. Satın aldığınız UPS 600 VA'lık olup PC'leri en az 15-20 dk. (Akü çok sağlıklı ise) destek vermekte kullanılır. Ancak kullanım amacı çok değiştirildiğinde şuna dikkat etmek gerekebilir; örneğin crt tv'ler ilk çalışırken içinde PTC var mıdır veya mutfak aspiratörü gibi ters sinyalleri UPS'ye ters olarak geri gönderebilir mi? Bu durumlar varsa akü çok sağlıklı ve çok şarjlı olsa bile bu destek aniden gidebilir.

Yoksa PC güçleri en az normalde 200-250 watt (Oyun PC'leri dışında) olduğundan (LCD LED TV' ler ekranı küçükse örneğin 18.5" olanları 14-17 watt gibi bir güç çeker) 100 watt veya 250 watt 'lık diğer elektroniklerle de çalışır, ama içinde UPS'ye ters sinyalle, onu kesecek PTC türü bir parçanın olmaması gerekir. Örneğin CRT TV'deki PTC biraz ısınıp tam sıcakken o anda takılınca UPS'yi hiç kesemez, CRT TV yine çalışmasını sürdürür.

Aküyü uzun süreliğine kullanmadığınız için içinde kısmen sulfatlanma ve bir kapasite kaybı oluşmuş da olabilir, sizin yeterli şarj süresi vermenizle bu cihazları kesilmeden çalıştıracak "amper* saat" güç değerini bu nedenle tam olarak alamamış olabilir. Bunu ancak tam şarjdan sonra 1-2 saat bekletip akü kutup başlarından ölçerek anlarsınız. Voltaj 12-12.60- 12.80 'den çok aşağılarda kalmışsa, içindeki inverter gerekli amperi I=V/R'ye göre invertere yetecek kadar alamamış demektir.

Bu tür durumlarda bu aküyü yenilemeniz veya desülfizatör devreleriyle iyileştirip yeniden şarj etmeniz gerekebilir. Şarjdan bir süre sonraki avometredeki dc. ölçümüyle bu zaten kolayca anlaşılacaktır. Bir veya birkaç gözünde sıkıntı varsa bu ölçüm 9.50- 10.00 - 10.50 volt dc.''ler olarak çıkabilir, örneğin. Kolay gelsin.

Hocam , Aku yeni hatta 4-5 ay once uretilmis T.tec marka 12V 7Amper yani UPS in icinden cikanla muadil urun , ben akuyu 12saat sarj ettim ancak sikayetim su ki : kesinti esnasinda UPS devreye cok gec giriyor ve hal boyle olunca cihazlar kapanip tekrar aciliyor UPS e bagli 49 Inch LED TV ve PlayStation 4 Pro var . Sorun devre karti vb. bir sebepten olabilir mi , aku sarj tutuyor ve deneme me gore TV yi 25Dk calistiriyor.

100 watt'lık bir TV'yi 25 dk. çalıştırıyorsa aküde çok büyük bir sıkıntı yok demektir, ben devreye girip hemen (ani) kapanması şeklinde bu yorumları yapmıştım. Bu kadar uzun zamanda garanti süresi de bitmiş olmalıdır, bitmediyse eğer bunu satın aldığınız yere servise verilmek üzere verebilirsiniz. Garantisi bittiyse eğer; kanımca buna devre kartındaki bir sıkıntı, soğuk lehim, vb. veya belki bozulan bir parça dolaylı yoldan buna neden olabilir. Devre kartını aküden, 220 vac fiş ve çıkış prizi bağlantısından ve kutusundan ayırıp elinize alıp dikkatle gözle (Bir büyüteçle) incelemenizle belki bir aksaklığa rastlarsınız. Yoksa avometreyle dikkatli bir ölçüm yaparak buna neden olabilecek suçlu bir elektronik devre elemanını bulmanız gerekecektir. Kolay gelsin.

UPS İi devreye alıp çıkaran röleler vardır.Bunlar hızlı röle diye geçer.20 ms içinde şebekeden ups e geçmesi gerekirki cihazlar kapanmadan devam etsin.Bu rölelerde arıza olabilir,özelliğini kaybetmiş olabilir,yavaş kalıyor olabilir.

UPS o gunden sonra duzgun calismaya basladi , bu seferde ev ahalisinden birisi UPS e basli olan uclu prize elektrikli supuerge takip calistirmis ve UPS artik disari elektrik vermiyor. Ani yukten dolayi aku tamamen bosalmis olabilir diye dusunuyorum ki supuerge takildigi an elektrik kesintisi vs. yasanmiyordu direkt sebeke elektirgi aktif haldeydi . Sizce sorun nerede ?

Merhaba. Elektrik süpürge motorlarının en düşüğü 1200 watt değerdedir.1400- 1500 watt değerde çalışan daha güçlü motorluları da vardır. Bu zorlayıcı güç karşısında UPS elektrik varken çıkışa rölelerle 220 vac'yi by-pass yaparak vermiştir, akü kullanımı o anda söz konusu değildir, söylediğiniz üzere. Tek akla gelen UPS prizine yakın kısa devre-aşırı akım sigortaları bulunur, dıştan bu plastik gövde üzerinde küçük bir düğme şeklindedir.
PlDNp9.jpg

Atmışsa eğer üzerine basıp parmağınızı geri çekerek tekrar kurulur ve 220 vac'yi UPS prizinden çıkışa yine verebilir. 220 vac'ik UPS priz çıkışına seri olarak bağlıdır bunlar çünkü. Bu resimdeki 650 VA'lıklardan çıkan ve anma amperi 7 amperlik olanıdır, sizinki atıyorum 5-6 amperlikse ve takılan süpürge motoru 1600 watt gibi biraz yüksek değerliyse ilk anda demaraj akımıyla veya aşırı akım algısıyla bu otomatik sigorta belki atmış olabilir şeklinde düşünüyorum.

Üzerine bir defa basıp çekmenizle yeniden aktif olurlar, merak etmeyin, eğer bundan kaynaklı sıkıntı ise bu durumu. Kolay gelsin.

Merhaba. Elektrik süpürge motorlarının en düşüğü 1200 watt değerdedir.1400- 1500 watt değerde çalışan daha güçlü motorluları da vardır. Bu zorlayıcı güç karşısında UPS elektrik varken çıkışa rölelerle 220 vac'yi by-pass yaparak vermiştir, akü kullanımı o anda söz konusu değildir, söylediğiniz üzere. Tek akla gelen UPS prizine yakın kısa devre-aşırı akım sigortaları bulunur, dıştan bu plastik gövde üzerinde küçük bir düğme şeklindedir.
PlDNp9.jpg

Atmışsa eğer üzerine basıp parmağınızı geri çekerek tekrar kurulur ve 220 vac'yi UPS prizinden çıkışa yine verebilir. 220 vac'ik UPS priz çıkışına seri olarak bağlıdır bunlar çünkü. Bu resimdeki 650 VA'lıklardan çıkan ve anma amperi 7 amperlik olanıdır, sizinki atıyorum 5-6 amperlikse ve takılan süpürge motoru 1600 watt gibi biraz yüksek değerliyse ilk anda demaraj akımıyla veya aşırı akım algısıyla bu otomatik sigorta belki atmış olabilir şeklinde düşünüyorum.

Üzerine bir defa basıp çekmenizle yeniden aktif olurlar, merak etmeyin, eğer bundan kaynaklı sıkıntı ise bu durumu. Kolay gelsin.

Aciklamaniz icin tesekkur ederim , ancak dediginize benzer bir parcayi UPS in icerisinde bulamadim. Iki adet yesil renkli 30luk sigorta buldum oto sigortalarina benzer ancak onlarida elimle sokemedim , onun disinda devra kartinda yanan kararan bir eleman yok gibi duruyor. Sizce sorun bu sigortalardan mi kaynakli? UPS in tususna 3sn basili tutp aciyorum ancak prize takili olmasina ragmen sanki elektrik almiyor aku uzerinden besleme saglamaya calisiyor gibi davraniyor , cozemedim bir turlu bu arada cihaz 2002 yilinda uretilmis :)

28342825_10157020655403906_846306739_o.jpg

UPS içinde değil, UPS arka panelinde ve UPS çıkış prizine çok yakın, küçük, yuvarlak bir düğme (kapı zili) görünümlü bir parçadır. Tunçmatik LITE 650 line interaktif 650 VA'lık PSU'mda bu parça arka panelde vardı örneğin. Resimdeki de o parçanın bizzat kendisidir. Yani UPS kartı üzerinde, içinde bunu hiç aramayın, dış plastik gövdede, arkada, bunun için delik açılan bir yerden yani gövdenin içinden montajı ve elektrik bağlantıları yapılıp, prizle seri bağlanmış olması gerekiyor.

2 adet yeşil 30 A'lık oto sigortasını avometrenin omaj kısmında ölçüp 0'a çok yakın bir değeri okumanız gerekirdi, her ikisi için de. Bunu yapmadıysanız mutlaka yapın. Aslında kartı elinize aldığınızda görür görmez ilk ölçeceğiniz yer orasıydı. 12 volt girişten de bu sıkıntı olabilir, belki süpürge bu ilk girişteki sigortaları zorlayıp birini yakmış olabilir. Benim Tunçmatik 'te 12 volt girişte hiç bir sigorta buunmuyor. Elektronik sigorta şeklinde de olabilir bu belki. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Geri