UPS Akü değişikliği

d_darko

Üye
Merhaba arkadaşlar. Sizlere danışmak istedğim bir konu var.

Bende 625VA küçük bir ups var, bilgisayarım için kullanıyorum. Aküsü baya eskidi galiba. Onu değiştirmek istiyorum. Sormak istediklerim şunlar: Kendi aküsü 12V 7Ah, ben 12V 9Ah veya daha büyük (mesela 12V 12Ah) akü ekleyebilir miyim? Sonuçları ne olur? Yada bunu yapabilmek için ne yapmam gerek?

Ayrıca bir de paralel akü bağlamak istiyorum çalışma süresini artırmak için. Mesela 2x12V 7Ah veya 2x12V 9Ah akü bağlamak istiyorum... Bunu gerçekleştirebilir miyim?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ah değeri akü kapasitesi ile ilgilidir.12 V olması koşulu ile paralel bağlantı yaparak ve daha yüksek "Ah" değerli aküler kullanarak çalışma süresini arttırabilirsiniz.

Ah değeri akü kapasitesi ile ilgilidir.12 V olması koşulu ile paralel bağlantı yaparak ve daha yüksek "Ah" değerli aküler kullanarak çalışma süresini arttırabilirsiniz.

Akü şarj sisteminde problem çıkmaz mı?

Son düzenleme:

Bende 625VA küçük bir ups var, bilgisayarım için kullanıyorum. Aküsü baya eskidi galiba. Onu değiştirmek istiyorum. Sormak istediklerim şunlar: Kendi aküsü 12V 7Ah, ben 12V 9Ah veya daha büyük (mesela 12V 12Ah) akü ekleyebilir miyim? Sonuçları ne olur? Yada bunu yapabilmek için ne yapmam gerek?

Ayrıca bir de paralel akü bağlamak istiyorum çalışma süresini artırmak için. Mesela 2x12V 7Ah veya 2x12V 9Ah akü bağlamak istiyorum... Bunu gerçekleştirebilir miyim?

12 volt 7 ah akü yerine 12 volt 9 ah veya 12 volt 12 ah akü bağlamanın bir sakıncası olmaz diğer bağlantı yapmak istediğiniz aküyüde paralel bağlamanızda bir sakınca yoktur

Teşekkür ederim yanıtlar için...

Benim de kafamı karıştıran o oldu aslında, yani ups'in akım kapasitesi 9Ah veya 12Ah aküyü doldurmaya yetecekmi. Eğer yetmez ise, ısınır, biryerleri yanar falan diye çekiniyorum. Ama sanırım 2 adet 12V 9Ah akü alacağım ve bağlayıp deneyeceğim.

orjinalı ne ise onu tak yok eğer şarz devrenin gücüne güveniyorsan teknik olarak hesaplayabiliyorsan dediğin diğer şıkları uygulayabilirsin yoksa
şarz devreni yani ups nin önemli bi kısmını yakabilirsin.....

Tek sakınca, şarj süresinin uzamasıdır.

Bende evimdeki ups in akülerini değiştim arkadaşımızında dediği gibi tek sıkıntı şarj süresinin uzamasıdır. Zaten sistem sürekli enerjili olduğu için bunuda pek fark etmiyorsun. 12v olarak paralel bağlıyacağınız akülerinde bir sınırı olmalı.

Mesela ; 12v - 12ah bir ups sistemindeki aküye 3 adet aynı akülerden paralel bağlayıp sistemi devreye aldığınızda herşey normal gibi gözüksede :) . Siz bu değişimden sonra akülerinizin artıkbir pc den fazlasını çalıştırabildiğini göreceksiniz belki ups 3 pc birden çalıştırabilecek ama :) bu tip switch mod ups sistemlerinin de enerjiyi transfer etmesi için üzerinde bazıroleler bulunmaktadır. Eğer rolelerin üzerin olmasıgerekenden fazla akımgeçmeye başlarsa bu geriye dönülemez arızalara sebep olabilir bunu da bilmenizde fayda var. Saygılar

arkadaşlar ben 72 ah taktım 300va ups ye sorun olmuyoda bilgisayarı 90 dakka çaliştırdıda dahada çaliştırırdı da ama mosfetler dayanamadı ya ni anylayacagınız isi sorununu hallettikten sonra ne takarsan tak bide şarz süres var ups nin içindeki lm 317 yi çok isitıyor ben artı şarz devresi taktim

bide mosfetlerin soğutucusunu değiştirdim işlemci soğutucusu taktım ups içinede bide fan

elektirik gittimi sıkıntıyok yani 1 saat kasa crt 17" monitör idare ediyor

Forum istatistikleri

Konular
128,330
Kullanıcılar
450,173
Son üye
selmantufekci

Yeni konular

Geri