Tvbox duman çıktı

garabatak

Üye
Selam arkadaşlar bu akşam tv boxumu fişe taktım görüntü geldi sonra tekrar gitti adaptörü arızalı diye 12v 2a bir adaptör taktım ve işinden az bi dunam çıktı ve fişi hemen çıkardım. Baktım orjinal adaptörü 5v 2a imiş şimdi çihazım bozuldu tamiri mümkün mü ?

Herşeyin tamiri mümkündür ancak tamiratin maliyeti cihaz fiyatına kıyaslandığında makul ise tamir edilir. Nelerin bozulduğu tamamen cihazın tasarımıyla ilgili

İşte onu yapacak usta nerede ? İstanbul’da bu tarz mediaplayer tamiri yapan yer varmı

Muhtemelen bunun tamiri yensinin fiyatını bulur diyerek sizi geri çevirecekler.
Ama yinede sorup soruşturmak lazım.

Normalde her voltun adaptör jakı farklıdır. Tv box 5v olmasına rağmen 12v ile aynı çapta.
Bendeki aletin içini açmıştım. Girişte smd 3 bacak voltaj reg vardı. Muhtemel o yanmıştır.

Tamiri yapılır mı bir tv tamircisi açtı ve bir parçanın yandığını ama onda olmadığını söyledi. Büyüteç ile gösteri siyah kare bir parça bir köşesi yanmış

03F81CF1-6329-4EE8-B075-7AE5F33CBEED.jpeg

Voltaj regülatörü, direnç yada diyot arızalı ise tamiri kolay olabilir.
Ama entegre ler yandı ise aynı entegreyi bulmak sıkıntı olabilir bilmiyorum.

Parçanın görevini bilmek lazım.

Mesela bu entegre typeC portu ile ilgili görev görüyor ise onu söküp denemek lazım. Yanan parça bariz belli. Cihazı gözden çıkarttıysanız o parçayı söküp deneyebilirsiniz.

Bunu söylmemdeki amaç eğer o parça kısa devre ise voltajı çökertiyor muhtemelen. Buda cihazın açılmasını engeller.

denemek lazım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri