Tunçmatik UPS Cihazı Hakkında

karadvt

Katılımcı Üye
Merhabalar.

Geçenlerde birisinden arızalı Tunçmatik lite 2000 ups aldım. Tamir de ettim gibi ama deneyemiyorum. Kabloları yerlerinden çıkarmışlar. Trafonun 220v girişindeki 3 kablonun sırasını bulamadım. Rastgele takmak da olmaz. Bu ups den elinde olan var mı acaba? Teşekkürler.

1611695691279.png

1611695509205.png

Selamlar, seri lamba bağlayarak bu uçların gerilimlerini ölçün. Burda da paylaşmıştım bu teknikle UPS Trafosunun uçlarını belirleme linkini, 320volt.com'da da bulabilirsiniz.

Selamlar, seri lamba bağlayarak bu uçların gerilimlerini ölçün. Burda da paylaşmıştım bu teknikle UPS Trafosunun uçlarını belirleme linkini, 320volt.com'da da bulabilirsiniz.
Sagolun. 220v Uçları bulmak sorun değil de kart uzerinde nereye takilacak onu bilmiyorum.

Sagolun. 220v Uçları bulmak sorun değil de kart uzerinde nereye takilacak onu bilmiyorum.
Rölelerin kontaklarını ve başlarındaki bağlantı pinlerini kağıda dökmelisiniz. Bildiğiniz üzere düşük veya 240v gibi gerilimde çıkışı sabit tutmak adına bu röleler, 1 tanesi de by pass içindi.

Elimin altında bir kaç ups var, kesin konuşamam fakat yarın açıp yardımcı olmak isterim. Başka kimseden ses çıkmazsa orta yol bulup ayağa kaldırmayı deneriz.

Rölelerin kontaklarını ve başlarındaki bağlantı pinlerini kağıda dökmelisiniz. Bildiğiniz üzere düşük veya 240v gibi gerilimde çıkışı sabit tutmak adına bu röleler, 1 tanesi de by pass içindi.

Elimin altında bir kaç ups var, kesin konuşamam fakat yarın açıp yardımcı olmak isterim. Başka kimseden ses çıkmazsa orta yol bulup ayağa kaldırmayı deneriz.

Cok tesekkur ederim hocam. Mosfetleri degistirdim. Aku bagladim. Fan da çalıştı ama cikis alabilmem icin o kablolarin yerini bulmam gerek. Dediginiz gibi bir de yollari takip edip bakayim

Yollara bakarak buldum uçları ve çalıştırdım. Bunda cep3205 kullanilmis. 8 adet vardi. Hepsini irf3205 ile degistirdim. Tabi çin işi olduğundan ne kadar dayanir bilmiyorum.
Yalniz elektrik yokken çıkış 225v . Elektrik varkan ise Şebeke ne ise onu veriyor çıkışta. Bunun çıkışı regüle etmesi gerekiyordu sanki. Ups kullanmadığımdan bilmiyorum.

Kabolarin takıldığı yerin resmini ve kabloların resmini PCB bin arkası ile eklerseniz daha iyi yardımcı olunabilir

Bu ups ler voltajı tam regüle etmezler. örnek verirsem,

220 volt standarttır. Girip çıkar.

Voltaj 190 volta düştüğünde trafo kademesini bir kademe yükselterek çıkışa voltajı yükseltip 220 volt verir.
Voltaj 240 volta çıktığında trafo kademesini bir kademe düşürerek çıkışa voltajı düşürüp 220 volt verir.

Rakamlar örnek ama yöntem bu şekilde davranır.

Tam regülasyonu online ups ler yapıyor. Şebeke voltajını doğrultup aküde biriktirir sonra bu akü voltajını 220 volta yükseltirler. Daha kaliteli olmasına rağmen akü ömürleri daha kısadır.

Halletmenize sevindim @karadvt , maalesef zamanım kalıp söz verdiğim gibi bakamadım elimin altındkilere.

@karadvt, muhtemelen farklı ve regüleli ups'ler de olabilir emin değilim. Bildiğim kadarıyla genelde online ve offline şeklinde çalışırlar. Offline olanlar şebeke varken hem sistemi besler hem de aküleri şarj ederler. Şebeke kesilmesiyle bilmem kaç mili saniyede devreye girerek kesintisiz(!) bir besleme yaparlar. Online olanlar ise ac220v olarak şebekeden izoledir, şebeke sadece aküleri şarj eder, aküler invertörü besleyip sisteme kararlı bir enerji sağlarlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri