troid akım trafosu

Siz,isim olarak Masterpak demişsiniz.Masterpak, Merlin Gerin'dir.Aynı özellikler,Simens şalterlerde de var.
Tedaş kabul etmez diye bir durum olamaz.Testini yapar,şalter açıyorsa tamamdır.Onu daha fazlası ilgi-
lendirmez.Ancak,bu büyüklükteki bir şalter ile, 300 mA lik ( yangın için istenen ) bir koruma beklenemez.
Zira,bu tip devrelerde,asgari 20-30 Amp. den daha düşük ( kaçak olmasa bile,kullanılan cihazların zati
kaçakları nedeniyle ) ayarlarda çalıştırılamaz.Bahsetiğim toroidi kullanmış olsanız da ,akım değerini yine
bu değerden aşağı ayarlayamazsınız.Hiçbirşey arkadaşımın gönderdiği bilgi çok güzel bir bilgi.Dengesiz
yüklenmelerde, problem olabilir diye düşünüyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
tamam cevap ok de.tedasa bunu anlatabilcemizi düsünmüyorum.çunku onlar sadece kalıpcılar.yani sartname neyse onu bilirler.bu sekilde kabul etceklerini de hiç sanmıyorum. ;)

O zaman,bahsettiğim 56054 kodlu dikdörtgen toroid ,işinizi görmesi lazım.

slm arkadaşlar yeraltı kablolarında kısadevreleri nasıl bulabilirim ne tür ölçü aleti kullanmalıyım mesafesini nasıl belirlerim vaya ne tür kondansatör bağlayabilirim yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

aydıner arkadaşım.Ne tür bir kablodan ve kaç metreden bahsediyoruz ? Kondansatörü ne için kullanma-
yı düşünüyorsunuz ? Biraz daha bilgi verebilirmisiniz ?

Slm. Arkadaşlar Bahsettiğiniz şalteri bilmiyorum ama; Amaç koruma ise y.ar arkadaşımın sorununa şöyle bir çözüm bulabiliz diye düşünüyorum. Her faz ve toprak için takılı olan (zaten mevcut) akım trafolarının çıkışlarından aldığımız akım bilgilerini ayrı ayrı transducerler vasıtasıyla Bir PLC ye (örneğin Siemens S7 200) okuturuz (anolog girişlerden.) Sonra yazacağımız basit bir program ile istediğimiz set değerlerinde ve istediğimiz hassasiyette çıkışlar üretebiliriz. (Açma / Kapama / Alarm vs.)
Saygılar.......

Bahsedilen şalterin kontrol ünitelerinin (2.0-5.0-6.0-7.0) PDF kılavuzu ektedir.

Ekli dosyalar

• Schneider Electric micrologic2.0_7.0_user_manual_tr.pdf.rar
    1.3 MB · Görüntüleme: 6
fahri arkadaşım şimdi sitelerde özel trafo kullandıkları için yer altı kablo patlakarını tedaş üstlenip bublmuyor büyük özel şirketler pahallı cihazları yla gelip kabloyu test ettikten sonra kablonun nereden patladığını tespit ediyolar örnek kablo : 3*35+16 vb şimdi benim merak ettiğim heaplamalarla bu kablonun ne kadar mesafede kısadevre olduğunu nasıl bulabilriz kondan satör mesala benim düşüncemle arızalı olan uçları örnek kahve ve mavi bunlara ani yüksek voltaj vererek yardımınıza çok ihtiyacım var yoksa kafayı sıyıracam geceleri rüyalarıma giriyor neden bu olayı mantık yoluyla çözemiyorum şimdiden çok teşekürler

aydıner arkadaşım.Kısadevre noktasındaki geçiş direnci farklı olacağından,kablo kesitine bağlı olarak he-
sap yapılarak arıza yerinin hesaplanması ile,arızanın yerinin tesbiti zordur.Kablo arıza ölçüm cihazının
bulunmadığı yerlerde,pratik olarak şöyle bir deneme yapabiliriz.
Bir varyak yardımı ve 1000 ( 2500-5000 de olabilir ) / 100 ( veya 220 ) gerilim trafosu yardımı ile,arızalı
kabloya 1-1,5 kv cicarında gerilim tatbik etmeye çalışığımızda,kısa devre noktasında,hasarı büyütecek
şekilde patlamalar oluşur.Bu patlamaları,elektriği kısa süreli kesip verecek şekilde bir devre kurarsak
( kablo güzergahını bildiğimizi ve arızalı kablonun yanında etkilenmeyecek mesafede başka kablo olmadı-
ğından emin olmalıyız ) ,hat güzergahında,elimizde ,anteni açılmış ve yere doğru uzatılmış bir radyo ile
yürüdüğümüzde,arızanın üstüne geldimizde,kablodaki patlama seslerini tespit etme imkanımız vardır.
Sesin en yüksek olduğu nokta,arıza noktasıdır.Bu metodla,sadece kablo kısa devreleri tesbit edilebilir.
Kablonuz ,eğer 70-80 cm den aşağıda değilse,bu metod olumlu sonuç verir.Bulamıyor iseniz,profesyonel
yardım almaktan başka seçeneğiniz kalmıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,052
Son üye
Fatihkaya00

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri