triyakla motor kontrolü

superpro

Üye
slm arkadaşlar ben 3 faz ac bir motoru termik ve kontaktör olmadan triyakla sürüp akım koruması saglamak ,çektiği akımı görüp, set değerini belirlemek istiyorum.konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
akım kontrolünü hangi amaçla kullanacaksın yapmak istediğin şeyleri biraz daha açık yazarsan yardımcı olabilirim

genel amaçlı olarak kullanmak istiyorum. yani 3 faz motor olan ve kontaktör termikle kumanda edilen her yerde bu sistemi uygulamak istiyorum çalıştıgım şirkette makinalar sıvı ve tozlu bir ortamda yer aldığı için kontaktör ve termik gibi parçalar çok kısa zamanda arızalanıp maddi ve üretim kayıplarına neden oluyor egerki bunu yapabilirsem bir makina üzerinde deneyip daha sonra diğerlerine uygulamayı düşünüyorum bunu konuda oluşabilecek sorunlar ve başka fikirleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim

arkadaşlar konu hakkında yardım edebilicek biri yokmu konuyu bi kalıba sokmak lazımsa 3 faz 0.75 kw'lık bir motor düşünün triyakla kontrol edip motor koruması için amper ayarı yapmam, bunun içinde set degeri girmem gerkiyor. set aşkıldıgında sistemin korumaya geçmesi gerekiyor. yardımm

sorunun cevabını siz yazmışsınız, triak ile motor sürebilirsiniz AC akımı okuyup set ettiğiniz değerde motoru koruyabilirsiniz,
eğer bir triak sürücüsü alıp moc-xxx bunu triak a bağlayıp triak'ı kontrol edebilirisiniz burada dikkat etmeniz gereken husus moc serisi entegrenin 600V üzeri olması gerisi size kalmış.

Resimde bir arkadaş yapmış buda sana yarcım olur

2d0mn1k.jpg

teşekkürler gunerdr dediğiniz gibi kalıp aklımda ben triyakla yıldız üçgen kontrolünü pıc değilde başka bişeyle yapabilirmiyiz onu merak ediyorum çünkü yıllız üçgen arasındaki zaman ayarını yapabilmek ve akım ayarını değiştirebilmek için her seferinde programda değişime gitmemiz gerekmezmi.

bu işi yapan yumuşak yol vericiler var sıemens firmasında sikostart serisi var .
termik yıldız üçgen geçiş zamanı start voltaj seviyesi alarm kontak çıkışı ve enerji saving özellikleri var bayagıda kullanışlı tavsiye ederim.ben kullandım memnun kaldım.

kardeş bu konuda tam senlik solid state kontaktörler veya soft starterlar var. aynı zamanda bu kontaktörlerin bazılarında akım limitlerini girip akım koruma olarak da kullanabilirsin. normal kontaktörün yaklaşık 4-5 katı daha pahalı ama basit bi sürücü kadar kullanışlı. bu cihazları bildiğim kadarı ile 5.5 kw ya kadar bulabiliyorsun...

gunerdr ' Alıntı:
sorunun cevabını siz yazmışsınız, triak ile motor sürebilirsiniz AC akımı okuyup set ettiğiniz değerde motoru koruyabilirsiniz,
eğer bir triak sürücüsü alıp moc-xxx bunu triak a bağlayıp triak'ı kontrol edebilirisiniz burada dikkat etmeniz gereken husus moc serisi entegrenin 600V üzeri olması gerisi size kalmış.

Resimde bir arkadaş yapmış buda sana yarcım olur

Burada pic e hiç bir geri besleme değeri gelmiyor.
Akım ve voltaj bilgileri alınıp bu bilgilere göre işlem yaptırılsa çok daha kullanışlı hale gelebilir bence.
Saygılar,

softstarter satın alacaksın ve kullanacaksın ben hobi olarak yapacağını düşünmüştüm. Fabrikada kullanacaksan satın al tak kullan

Forum istatistikleri

Konular
128,246
Kullanıcılar
450,056
Son üye
atas.27

Yeni konular

Geri