Çamaşır makinesi motorunu sürücü ile çalıştıramama

0M42

Katılımcı Üye
Merhaba, çamaşır makinesinden çıkma bir motorum var. Üzerinde 3 faz indüksiyon motor yazıyor kömür yok. Makismum 195 volt 310 hz. de çalıştığını sanıyorum.

1.jpg

2.jpg

Bu motoru çalıştırmam gerekiyor ancak motoru tam olarak çözemedim 3 faz dan kasıt bldc motor mudur bu?

Elimde Fotodaki gibi bir ac motor sürücü var. Çıkış olarak 3 adet kablo ve motor devir ölçer için de iki adet girişi var.

3.jpg

4.jpg

Bu sürücü motor ile uyumlumu aslında bilmiyorum ama sürücü üzerindeki şemada beyaz, yeşil ve kırmızı kablolar motora bağlanacak diye belirtildiği için 3 faz dan yola çıkarak bende bağlantıyı o şekilde yaptım. İki adet sarıya da devir ölçer tako yu bağladım.

5.jpg

6.jpg

Sonuç olarak sistemi çalıştırdığımda motor çok devirsiz ve güçsüz bir şekilde dönüyor. Ve kısa sürede motorun ön tarafındaki sargılar ısınmaya başlıyor. Sürücü üzerindeki mode tuşuna basılı tutunca program menüsü açılıyor. C100 yazan bir menü geliyor. Ok tuşları ile aşağıya ve yukarıya doğru değiştirebiliyorum (c99, c98, c97 yada c101, c102, c103 vs.) ancak hangisinde olursam olayım ok tuşuna bastığımda hiç bir değişiklik olmuyor.

Bu konuda ne yapabilirim yardımcı olursanız yol gösterirseniz çok sevinirim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba, çamaşır makinesinden çıkma bir motorum var. Üzerinde 3 faz indüksiyon motor yazıyor kömür yok. Makismum 195 volt 310 hz. de çalıştığını sanıyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 92031

Ekli dosyayı görüntüle 92032

Bu motoru çalıştırmam gerekiyor ancak motoru tam olarak çözemedim 3 faz dan kasıt bldc motor mudur bu?

Elimde Fotodaki gibi bir ac motor sürücü var. Çıkış olarak 3 adet kablo ve motor devir ölçer için de iki adet girişi var.

Ekli dosyayı görüntüle 92033

Ekli dosyayı görüntüle 92034

Bu sürücü motor ile uyumlumu aslında bilmiyorum ama sürücü üzerindeki şemada beyaz, yeşil ve kırmızı kablolar motora bağlanacak diye belirtildiği için 3 faz dan yola çıkarak bende bağlantıyı o şekilde yaptım. İki adet sarıya da devir ölçer tako yu bağladım.

Ekli dosyayı görüntüle 92036

Ekli dosyayı görüntüle 92035

Sonuç olarak sistemi çalıştırdığımda motor çok devirsiz ve güçsüz bir şekilde dönüyor. Ve kısa sürede motorun ön tarafındaki sargılar ısınmaya başlıyor. Sürücü üzerindeki mode tuşuna basılı tutunca program menüsü açılıyor. C100 yazan bir menü geliyor. Ok tuşları ile aşağıya ve yukarıya doğru değiştirebiliyorum (c99, c98, c97 yada c101, c102, c103 vs.) ancak hangisinde olursam olayım ok tuşuna bastığımda hiç bir değişiklik olmuyor.

Bu konuda ne yapabilirim yardımcı olursanız yol gösterirseniz çok sevinirim.

sürücü ile çalıştırılan bi video:

muhtemelen elinizdeki sürücü VFD değil VSD olduğu için frekansı değiştiremiyorsunuz. anladığım kadarıyla sürücünüz o motor için uygun değil.

Sanırım öyle evet. Motor dönüyorken tam devirde iki faz arasında 220 var üçüncü fazda 26 volt görünüyor.

İlginize teşekkür ederim. Yarın monofaz bir motor bağlayarak çalıştırmayı deneyeceğim çalışırsa da işime yaramayacak tabi ama en azından ne olduğunu öğrenmiş olurum.

Deneme yaptım monofaz motoru güzel bir şekilde çalıştırdı. Fakat anlamadığım üzerindeki şema da motora 3 kablo giriyor. Kırmızı, yeşil ve beyaz olarak belirtmiş. Kırmızı ile yeşil arasında 220 volt okuyorum beyaz kabloda 26 volt var neyin nesi anlayamadım.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,905
Son üye
smartnet

Yeni konular

Geri