Transistör kontrollü motor

Ledlere gelen 5.5 V motor için yeterli akımı sağlamıyor o zaman. 1.5 V luk pil için 0.5 A büyük bi değer, pilin ömrü az olacaktır. Anlamadığım nokta alıcı devresinde neden ledlerin yerine motor takıyorsunuz, bu devreyi motora göre dizayn etmemişsiniz anlaşılan?Devreyi görmek lazım.

Rf alıcı devresinin içi çok karışık.Bizim için önemli olan istediğim zaman ledleri yakabildiğim için led yerine gelen voltaj.O da 5.5 volt.Şekilde B3 bataryası ledi temsil ediyor.Motorun iç direnci çok düşük galiba.Haklısınız büyük bir değer pil için 0,5 volt ama çıkan değer o kendim ölçtüm.Yukarıdaki şekilde çalışıyor ancak gerçekte çalışmıyor maalesef.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

reelde de yine aynı şekilde 2 farklı kaynak kullanıyor iseniz ve gnd ler (yani eksiler yada şaseler nasıl derseniz işte) birbirine kısa devre değil ise söylediğiniz problemi yaşamanız normaldir diye düşünüyorum transistör üzerinden geçen akım yine aynı kaynaktaki şaseye akıyor fakat motorun şasesi farklı sorunun %95 ihtimal ile budur.

reelde de yine aynı şekilde 2 farklı kaynak kullanıyor iseniz ve gnd ler (yani eksiler yada şaseler nasıl derseniz işte) birbirine kısa devre değil ise söylediğiniz problemi yaşamanız normaldir diye düşünüyorum transistör üzerinden geçen akım yine aynı kaynaktaki şaseye akıyor fakat motorun şasesi farklı sorunun %95 ihtimal ile budur.

Önceki mesajımda "2v ile 3V u dikkatli bağlayın" diye bu nedenle söylemiştim zaten.

Dostum simulasyondaki bataryalar yüksek akım verebilirler, gerçek devrende "B3 bataryası ledi temsil ediyor" ise bu led üzerine gelen 5.5 V nerden nasıl geliyor, ya da motor uçlarına gelen 3 V nerden nasıl geliyor? Senin sorunun bundan kaynaklanıyor. Ya bu kaynaklarda sıkıntı var ya da yeterli akım sağlanamıyor.

reelde de yine ayný þekilde 2 farklý kaynak kullanýyor iseniz ve gnd ler (yani eksiler yada þaseler nasýl derseniz iþte) birbirine kýsa devre deðil ise söylediðiniz problemi yaþamanýz normaldir diye düþünüyorum transistör üzerinden geçen akým yine ayný kaynaktaki þaseye akýyor fakat motorun þasesi farklý sorunun %95 ihtimal ile budur.

Aynen öyle ledin bagli oldugu rf devresine 9 voltluk pil bağli, motora ise 1,5 voltluk pil bagli.sanirim sebebi o cunku motor yerine led koydugumda ledi 9 voltluk pile bagladgmda istedgm gibi oluyor.9 voltluk pil ile 1.5 voltluk pilin - lerini kisa devre etmek sikinti yaparmi ?

Aynen öyle ledin bagli oldugu rf devresine 9 voltluk pil bağli, motora ise 1,5 voltluk pil bagli.sanirim sebebi o cunku motor yerine led koydugumda ledi 9 voltluk pile bagladgmda istedgm gibi oluyor.9 voltluk pil ile 1.5 voltluk pilin - lerini kisa devre etmek sikinti yaparmi ?

Dostum simulasyonda gösterdiğin gibi gnd leri birleştirmedin mi? Hemen birleştir,sıkıntı olmaz. Dene tekrar çalışacak mı.

zaten olması gereken odur ne kadar kaynak var ise bütün - leri birbiri ile kısa devre et

zaten olmasý gereken odur ne kadar kaynak var ise bütün - leri birbiri ile kýsa devre et

Dostum simulasyonda gösterdiðin gibi gnd leri birleþtirmedin mi? Hemen birleþtir,sýkýntý olmaz. Dene tekrar çalýþacak mý.

Maalesef gene olmadi.bana 5,5 volt ile bi sekilde bd139 transistorum base ini beseleyerek 1,5 voltluk pil ile 0,5 amperde çalışan motor devresini, transistoru iletiime sokarak motorun calismasini saglayan bir devre lazim, 2 gundur ugrasiyorum ancak yapamadim.rica etsem siz cizebilirmisiniz ? Gerçekten çok.ihtiyacim var yardiminiza

RF ile de uğraştım, DC motorla da. Bi devre çizsem sana faydası olmaz yine. Çünkü senin devrende 9V, 3V, 1.5V, 5.5V nerden geliyor nereye gidiyor bilemiyorum. Kısacası devrenin tamamını görmeden yardımcı olamam.

hocam kurduğunuz devreyi göremediğimiz için standart yapılan hataları saymakla kalıyoruz birde base gerilimi yeterli gelip transistörü tam açamıyor olabilir pilin akımları yetersiz kalıyor olabilir sebep saymak çok basit peki transistörü kısa devre ettiğinizde motor çalışıyor mu çalışıyor ise transistor iletimde iken tam iletim konumuna geçmediği için iç direnci yüksek kalıyor olabilir to92 kılıfta mosfetler var onları kullanabilirsiniz

Son düzenleme:
gerçek devrede transistörün emiter ile kollektör ucunu ölçermisin. bd135 tipi medium power tr lerin e-c saturasyon voltajı 0.5v. 1.5 voltluk pil kullanıyorsun bununla ilgili bir sıkıntı var.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri