Transistör kontrollü motor

gfb_furkan

Üye
Benim bir devrem var ve sonuç olarak aşağıdaki resimlerde SOL tarafta gözüken bataryalar devreden gelen elektriği temsil ediyorlar (2 voltluk bataryalar). Şekil 1 gayet istediğim gibi çalışıyor ancak, 1,5 voltluk pille motoru direkt olarak sıkıntısız çalıştırabiliyorum, ama o devrede led yerine motoru koyuyorum ve motorun olduğu kısma ŞEKİL 2'de görüldüğü gibi 1,5 voltluk pili bağlıyorum.Oraya 3 V yazdım çünkü pili ölçtüğümde 3 volt çıktı.Simülasyonda çalışıyor ancak gerçekte çalışmıyor.Ayrıca Şekil 3 te resimden de az çok görülebileceği gibi motor daha hızlı dönerken ŞEKİL 2 de neden yavaş dönüyor.Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevaba gireceksiniz :)
Yardım edene de etmeyenede teşekkür ederim şimdiden.

Öncelikle motorun değerleri nedir, kaç V'luk ve ne kadar akım çekiyor? Şekil2' de transistor iyi sürülmüyor olabilir.R3 direncini azaltıp R4 direncini de 4.7 k veya 10k şeklinde arttırıp tekrar denermisiniz.

Öncelikle motorun değerleri nedir, kaç V'luk ve ne kadar akım çekiyor? Şekil2' de transistor iyi sürülmüyor olabilir.R3 direncini azaltıp R4 direncini de 4.7 k veya 10k şeklinde arttırıp tekrar denermisiniz.
Şekil 2 de ki gibi olduğunda beyze giden volt 0,8, dediğiniz gibi yaptım r3 direncini 170 ohm, r4 ü de 10k yaptım beyze giden volt 1,1 oldu.Ortalama aynı hızdalar.Hocam benim asıl sorunum şu, motor hiç çalışmıyor, transistör iletime geçiyor, ancak motor çalışmıyor.motorun üstünden geçen volt 2,8 civarlarında ama çalışmıyor.kollektör ve emiteri uçlarını kısa devre yaptığım zaman çalışıyor.Transistörün üstünden geçince enerjiyi etkileyecek motoru çalıştıramayacak ne var ki hocam ?

Bilemiyorum dostum.BC237 yerine BD139 veya BD437 tipi güç transistörlerinden kullanın.Base'e 2V u direk verin ve base i 10k ile şaseye çekin. Bir de motora ters emk diyodu bağlamayı unutmayın.

Bilemiyorum dostum.BC237 yerine BD139 veya BD437 tipi güç transistörlerinden kullanın.Base'e 2V u direk verin ve base i 10k ile şaseye çekin. Bir de motora ters emk diyodu bağlamayı unutmayın.
Zannedersem sorun kastettiğiniz gibi transitörün üzerinden geçen akımda.Motor 1,5 voltluk pille çalışırken 0,5 amper çekiyor, ancak transistör bunu üzerinden geçiremiyor galiba.Transistörü pnp bc307 ile değiştirdim fakat olmadı.Dediğiniz devre bu mu ? Bu transistör üzerinden 0,5 amper akım geçirirmi ?

Evet , bu devreyi simulasyonda denedim. Transistor %95 verimle motoru döndürüyor. BD139 'un datasına bakarsanız kollektör akımı 1.5 A 'e kadar dayanıyor.Simulasyonda sıkıntı olmaz ama pratikte ters diyot bağlamazsanız sıkıntı olabilir.

Evet , bu devreyi simulasyonda denedim. Transistor %95 verimle motoru döndürüyor. BD139 'un datasına bakarsanız kollektör akımı 1.5 A 'e kadar dayanıyor.Simulasyonda sıkıntı olmaz ama pratikte ters diyot bağlamazsanız sıkıntı olabilir.
Devreyi gerçekte kurdum, transitör iletime geçiyor ancak gene sıkıntı yapıyor ve 3 volt ve 0,5 amper akımı üstünden geçirmiyor.Anlamadım bu neden böyle oluyor nerde hata yapıyorum

Sizinkisi oyuncak araba motoruydu sanırım.Motorun 3V' luk olduğuna emin misiniz? Bir de beslemeyi pillerden mi alıyorsunuz yoksa ayarlı güç kaynağınız var mı? Eğer pil kullanıyorsanız piller zayıflamış olabilir.Devredeki 2V ile 3V luk kısımların bağlantısına dikkat edin. "Motor 1.5V da 0.5 A çekiyor" demiştiniz. Bu akım piller için yüksek gibi.Eğer motorun 3V luk olduğuna eminseniz, 3 V'u direk motora bağladığınızda kaç A çekiyor?

Sizinkisi oyuncak araba motoruydu sanırım.Motorun 3V' luk olduğuna emin misiniz? Bir de beslemeyi pillerden mi alıyorsunuz yoksa ayarlı güç kaynağınız var mı? Eğer pil kullanıyorsanız piller zayıflamış olabilir.Devredeki 2V ile 3V luk kısımların bağlantısına dikkat edin. "Motor 1.5V da 0.5 A çekiyor" demiştiniz. Bu akım piller için yüksek gibi.Eğer motorun 3V luk olduğuna eminseniz, 3 V'u direk motora bağladığınızda kaç A çekiyor?
Aynen öyle, oyuncak araba motoru.Onun için uğraşıyorum.Rf alıcı verici devrem var.Alıcı devresinde ledler var ve benim isteğim ledlere gelen +5,5 voltu transistörle kullanarak motorları çalıştırmak.1,5 voltluk pili ölçtüğümde 3 volt veriyor gözüküyor.motoru 1,5 v luk pille çalıştırdığımda ise avometrede gözüken değer 0,5 amper.

Ledlere gelen 5.5 V motor için yeterli akımı sağlamıyor o zaman. 1.5 V luk pil için 0.5 A büyük bi değer, pilin ömrü az olacaktır. Anlamadığım nokta alıcı devresinde neden ledlerin yerine motor takıyorsunuz, bu devreyi motora göre dizayn etmemişsiniz anlaşılan?Devreyi görmek lazım.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri