Transistör kontrollü motor

gerçek devrede transistörün emiter ile kollektör ucunu ölçermisin. bd135 tipi medium power tr lerin e-c saturasyon voltajı 0.5v. 1.5 voltluk pil kullanıyorsun bununla ilgili bir sıkıntı var.

Emitere 3 volt civarı volt pilden geliyor ancak kollektore gelen volt 0.transistor iletime girmiyor.butun devreyi cizip koyucam az sonra

RF ile de uğraştım, DC motorla da. Bi devre çizsem sana faydası olmaz yine. Çünkü senin devrende 9V, 3V, 1.5V, 5.5V nerden geliyor nereye gidiyor bilemiyorum. Kısacası devrenin tamamını görmeden yardımcı olamam.

hocam kurduğunuz devreyi göremediğimiz için standart yapılan hataları saymakla kalıyoruz birde base gerilimi yeterli gelip transistörü tam açamıyor olabilir pilin akımları yetersiz kalıyor olabilir sebep saymak çok basit peki transistörü kısa devre ettiğinizde motor çalışıyor mu çalışıyor ise transistor iletimde iken tam iletim konumuna geçmediği için iç direnci yüksek kalıyor olabilir to92 kılıfta mosfetler var onları kullanabilirsiniz
motoru kısa devre ettiğimde eve çalışıyor.

gerçek devrede transistörün emiter ile kollektör ucunu ölçermisin. bd135 tipi medium power tr lerin e-c saturasyon voltajı 0.5v. 1.5 voltluk pil kullanıyorsun bununla ilgili bir sıkıntı var.

Emitere 2,5-3 volt geliyor pilden, ancak kollektör gerirlimi 0 volt.iletime girmiyor galiba

Devrem bu şekilde.
Örneğin RF vericideki B1 butonuna bastığımda D1 ledi yanıyor.B2 butonuna basıldığında D2 yanıyor.
D4 tarafında + kısıma 5,5 volt geliyor direkt olarak.
RF alıcı ve verici devresini ise 9 voltluk pil çalıştırıyor.
Motor devresini ise 1,5 voltluk pil çalıştırıyor ancak pili direkt ölçtüğümde 3 volt veriyor o yüzden 3 volt yazdım motor devresindeki bataryaya

Sanırım biraz daha çözebilmişsinizdir devremi, benim sorunum nerede nerden kaynaklanıyor ?
Transistör üzerinden geçen motor akımı RF devrelerine bulaşırmı ?

evet devredeki hatan oradaki direnç 10k lık R1 direnci led gibi entegre çıkışlarına seri bağlamışsın hocam R1 direncini kaldırarak tekrar deneyip sonucu buraya yazar mısın?

Bu RF alıcı- vericisi hangi modul?Butonların ve ledlerin bağlantısı tuhaf geldi ama çalıştıklarını varsayıyorum.Alıcı devredeki ledlerin bir ucu 9V'un eksisine gidiyor değil mi? Yani transistörün beyzindeki 10k da eksiye gitmeli. 9V ile 3V un eksilerini birleştirmelisiniz.Yoksa transistörün Vce gerilimi ile Vb beyz geriliminin bi alakası olmaz.
Bir de motoru üste bağlayın 3V un artısına.

evet devredeki hatan oradaki direnç 10k lık R1 direnci led gibi entegre çıkışlarına seri bağlamışsın hocam R1 direncini kaldırarak tekrar deneyip sonucu buraya yazar mısın?

O uç eksiye gidiyor muhtemelen.Öyleyse direnç kaldırılmamalı yoksa beyz gerilimi 0 olur sürekli.

O uç eksiye gidiyor muhtemelen.Öyleyse direnç kaldırılmamalı yoksa beyz gerilimi 0 olur sürekli.
zaten amaç normalde lede gelen + gerilimi şaseye akıtarak akım akışını sağlamaktır.Entegre büyük bir ihtimal + yı anahtarlama yapıyordur diye düşünüyorum bu yüzden + açıldığında transistörün beyz ucundan emitere doğru bir akım akışı olacaktır ve transistör iletime geçecektir.

O uç eksi ise o zaman R1 paralel bağlı oluyor.Beyz akımı yine emitere doğru akar,sıkıntı yok.Arkadaş bir söylese :) hem onun kafası karışıyor hem bizim.

O zaman transistör beyzine 5.5 volt direkt gelir o da transistörü tam sürdürmez ve motor gene çalışmaz.Muhtemelen onuda denemişimdir.

Bu RF alıcı- vericisi hangi modul?Butonların ve ledlerin bağlantısı tuhaf geldi ama çalıştıklarını varsayıyorum.Alıcı devredeki ledlerin bir ucu 9V'un eksisine gidiyor değil mi? Yani transistörün beyzindeki 10k da eksiye gitmeli. 9V ile 3V un eksilerini birleştirmelisiniz.Yoksa transistörün Vce gerilimi ile Vb beyz geriliminin bi alakası olmaz.
Bir de motoru üste bağlayın 3V un artısına.
Aynen öyle ledlerin bir ucu - ye gidiyor.Evet 10 k da - ye gidiyor.Birleştirdim, motoru kollektöre de bağladım emitere de gene çalışmadı.
zaten amaç normalde lede gelen + gerilimi şaseye akıtarak akım akışını sağlamaktır.Entegre büyük bir ihtimal + yı anahtarlama yapıyordur diye düşünüyorum bu yüzden + açıldığında transistörün beyz ucundan emitere doğru bir akım akışı olacaktır ve transistör iletime geçecektir.
Aynen öyle ledlerin - leri ortak olarak - ye gidiyor.Ancak sıkıntı transistör de oluyor.Bu transistörü bir türlü adam akıllı iletime sokamadım.Orda sıkıntım var sanırım
O uç eksi ise o zaman R1 paralel bağlı oluyor.Beyz akımı yine emitere doğru akar,sıkıntı yok.Arkadaş bir söylese :) hem onun kafası karışıyor hem bizim.
:) Buyrun hocam ne isterseniz sorun, R1 üzerinden şaseye aktarılıyor ancak o r1 i, +5.5 volt üzerine seri bağlasam sonra beyze göndersem olurmu ? yani led kısmının - sini kullanmasam ?

transistörün base emiter direnci 10k dan daha yüksek olduğu için r1 direnci üzerinden akıyor akım hocam size tavsiyem r1 direncini sökün entegrenin + ucu direkt olarak transistörün basesine girsin sonucu yazarsınız

transistörün base emiter direnci 10k dan daha yüksek olduğu için r1 direnci üzerinden akıyor akım hocam size tavsiyem r1 direncini sökün entegrenin + ucu direkt olarak transistörün basesine girsin sonucu yazarsınız

Transistor beyzini direkt olarak entegrenin vpp ucuna baglayinmi diyirsunuz yoksa led + sinin bagli oldugu entegre bacagina mi direkt baglayın diyorsunuz ?

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri