Transformatör Nötr bağlantısı ve IT sistem

armi49

Üye
Üretim santralinden AG/OG trafonun panosuna kadar nötrsüz kablo çekilmiş ama panodan sonra trafo AG kısmı nötrlü. Böyle bir sistem çalışır mı? Yıldız trafonun Nötr bağlamazsak sistem de bir sıkıntı olur mu?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Trafonuz yükseltici trafo ve AG kısmında
nötr bağlı değil anladım.Böyle ise,sorun
yok.

Üretim santralinden AG/OG trafonun panosuna kadar nötrsüz kablo çekilmiş ama panodan sonra trafo AG kısmı nötrlü. Böyle bir sistem çalışır mı? Yıldız trafonun Nötr bağlamazsak sistem de bir sıkıntı olur mu?
Yüksek gerilim ve orta gerilim iletiminde nötr diye bir kavram zaten yok . Siz hiç havai iletim-dağıtım hatlarında dördüncü teli gördünüz mü ? Nötr OG/AG trafoların alçak gerilim kısmında olur .

AG pano ekipmanları 3 faz seçilmiş.
1608120782437.png

trafo nötrsüz olursa ve nötr noktasında işletme topraklaması varsa nolur peki
İşletme topraklaması var ise nötr barası da var demektir. Ayrıca AG çıkışında tek damar kablo kullanımına neden ihtiyaç duyulmuş ve ayrıca neden nötr çekilmemiş anlamış değilim.
AG pano ekipmanları 3 faz seçilmiş.
Ekli dosyayı görüntüle 70024
Şemanın sağ altında yer alan 3 mt. kablo TR-Pano arası tek damarlı kablodur diye düşünüyorum. Eğer buysa bu böyle gösterilmez. Çıkış gibi gösterilmiş. Ki zaten çıkış için neden tek damar kullanılsın.?? Deli sorular :) ???

Trafonun ∆ sargısında gördüğünüz toprak -raklama,koruma kotraklaması ola-rak yazıyor zaten.

İşletme topraklaması var ise nötr barası da var demektir. Ayrıca AG çıkışında tek damar kablo kullanımına neden ihtiyaç duyulmuş ve ayrıca neden nötr çekilmemiş anlamış değilim.

Şemanın sağ altında yer alan 3 mt. kablo TR-Pano arası tek damarlı kablodur diye düşünüyorum. Eğer buysa bu böyle gösterilmez. Çıkış gibi gösterilmiş. Ki zaten çıkış için neden tek damar kullanılsın.?? Deli sorular
nötr yoksa işletme topraklamasına gerek yok diyorsunuz sanırım???
çıkış değil üretim tarafından gelen yükseltici trafoya giren kablo. trafo buşinglerine çok damarlı kablo nasıl bağlanacak ?
Trafonun ∆ sargısında gördüğünüz toprak -raklama,koruma kotraklaması ola-rak yazıyor zaten.
evet o koruma topraklaması ama farkettiyseniz alt tarafında 20 mt işletme topraklaması gösterimi de var

nötr yoksa işletme topraklamasına gerek yok diyorsunuz sanırım???
çıkış değil üretim tarafından gelen yükseltici trafoya giren kablo. trafo buşinglerine çok damarlı kablo nasıl bağlanacak ?

evet o koruma topraklaması ama farkettiyseniz alt tarafında 20 mt işletme topraklaması gösterimi de var

Notr ile isletme topraklaması arasındaki fark nedir?

Yükseltici trafo diyorsunuz da ekteki fotografta turkuaz oklardan ne anlamalıyız?

Ekli dosyalar

• 20201216_210553.jpg
    20201216_210553.jpg
    99.4 KB · Görüntüleme: 29

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar