trafonun induktif etkisini hesaplamak

mhacanal

Üye
trafoların kalitesine gore %5 ile %2 arası bir induktif etkisi var deniliyor. bunun için kompanzasyonda sabit grup baglanıyor. ben bu grubu net olarak hesap etmek istiyorum. bunun icin soyle birsey yaptım ve degerler buldum. izledigim yol mantıklı mı yanlıs mı ve buldugum degerleri nasıl yorumlayacagımı soylerseniz sevinirim.

sistemin enerjisini sebekeden kestim, sayactaki degerleri aldım. (p=66.285,
i=14.200, c=1.932) yani artık sebekeden sadece trafoya enerji gidiyor diye dusundum. ardından fabrikanın işleyişi aksamasın diye jeneratörü devreye aldım. yaklasık 1 saat sonra yine olcumler aldım (p=66.289, i=14.213,
c=1.938). yani sadece trafodan dolayı oluşan degişikliği sayacta okudugumu dusundum. eger yaptıgım işlemler mantıklıysa bu duruma gore devreye ne kadarlık sabit kondansator baglamam lazım, yontemim yanlıssa; bu degeri baska hangi yolla tespit edebilirim. yardımlarınız için simdiden tesekkurler...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sn.mhacanal,izlediğiniz yol doğrudur.Fakat trafonun güç katsayısı yük durumuna göre değişmektedir.Bu nedenle çalışma rejimi bakımından istikrarsız yüklenen işletmelerde sabit grup sıkıntı yaratmaktadır.(Primer devrede sayacı olan yerler)Siz deneyinize şöyle devam edebilirsiniz.Primer devrede ölçü bölümünüz varsa sekonder devreye süzme sayaç bağlayıp,çeşitli yük durumlarında aralarındaki farklara bakarsınız.Kolay gelsin.

trafo zaten boşta, işletmeyi jeneratörle besliyorum. yani süzme sayaca gerek yok sanırım. og deki sayacım sadece trafonun kendi ustundeki tuketimi gosteriyor yani. degerler de yukarıdaki gibi cıktı. buna gore trafomun sabit grubu kac kVAr olmalı sizce?(trafo 630 kVA) fikirleriniz için tekrar tesekkurler...

630 kVA lık trafomun seconder tarafı boşta (bu işlem yapılırken yukler jeneratorlerle beslendi) ve sayaçtan okudugum deger farkları;
aktif 4, reaktif ind 13, reaktif kap 6. normalde kapasitifi 0 okumam gerekmiyor muydu?
0 olmamasının nedeni ne olabilir. bu duruma gore sabit kondansatör grubum kac olmalı, nasıl tespit edebilirim. yanlış yoldaysam lutfen yardımcı olun. tesekkurler...

Sabit kondansatör gücünüz trafo gücünün %3-5 arası bir değer alınarak hesaplanır.

Sn.mhacanal,verdiğiniz endeks bilgileri ,bana hatalı gibi geliyor.P menüsü değerini veriyorsanız.Bu demant bilgisidir.Anladığım kadarı ile endüktif 0,013 ,kapasitif 0,006 ilerlemiş.Aktif toplam değeri gerekli T veya 1.8.0.menüsündeki değer.
Ayrıca trafo sekonderi boşta olduğunda,devrede kapasitif yazdırmaya neden olacak bir durum olmadığına göre bunun izahı şöyle olabilir;Ya devrede sizin gözden kaçırdığınız bir şeyler var.Ya da ölçü devresinde bir sorun var.Ayrıca trafoya boşta yeterli olacak kondansatörü tesbit ettiğinizde,bu kondansatör değişik yük seviyelerinde fazla veya eksik gelecektir.

Son düzenleme:
kompanzasyon panosu var zaten, yuke gore gerekli olacak kondansatör degişikligini reaktif guc kontrol rolesi dengelemz mi. benim maksatım trafonun induktif etkisini minimuma indirmek. induktif ve kapasitifi aynı anda yazmasını ben de cozemedim, devrede gozden kacırdıgım birşey aklıma gelmiyor ve goremiyorum. acaba topraklamasıyla ilgili bir sıkıntı olabilir mi?
verdiginiz bilgiler icin de ayrıca tesekkur ederim.

senin bu trafu akım trafosumu yoksa gerilim trafosumu tam olarak bilgi verebilirseniz

630 kva trafonun deverde kalmış sabit kondansatör grubu varmı ? devre dışı etmeden sağlıklı ölçüm yapılamaz.Sabit grup mühürlü bölümde olabilir mi kontrol ettiniz mi?
eğer devrede kondansatör yoksa kapasitif endeksiniz artamasının sebebini bulmanız lazım.

o.g den ölcüldügüne tahmin ediyorum g.t=34500/100 a.t =10/5 varsayarsak

g.t=34500/100=345

a.t =10/5=2

(g.txa.t) 345x2=690

carpan= x 690

reaktif = 14,213-14,200=0,013 fark

0,013x690= 8,97kvar 1saatteki boşta tüketimin oluyor
10kvara daha yakın oldugu için 10 kvar takman lazım yada 7,5 kvar tak kafana göre takıl:D
saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri