Trafo soruları

yunus2792

Üye
1)30kVA, 400/100V'luk bir fazlı bir transformatörün bos calisma deneyinde demir kayıpları
200 W olarak ölçülmüstür. Deney 100 V'lik sargida yapilmis olup bos çalisma akimi Ib=10A ' dir. Transformatörún bos çalisma akiminin miknatislanma ve enerji bilesenini bulunuz.
2)400/80V*luk bir transformatörün primeri kisa devre edilerek yapilan kisa devre deneyinde
UM=40 V olarak ölçülmüstür.
a) Kisa devre gerilim yüzdesini bulunuz.
b) Aym transformatörün sekonderi kisa devre edilerek kisa devre deneyi yapilirsa sekonderine uygulanmasi gereken gerilimi hesaplayınız.
3)250 kVA 4000/200 volt primer sekonder gerilimli bir dagitim transformatörünün esdeger devre parametreleri asagidaki gibidir.
R.=10 82 R.=0.008 52, Xp=20 52 X=0.004, R.=40 kg Xm=30 kg
a) Primer devreye indirgenmis esdeger devre parametrelerini hesaplayarak devreyi ciziniz.

ben tekrar ediyorum ama hiç bir sıfat kullanmayacağım. yahu GÜZEL İNSAN, biriniz çıkın da, ben buraya kadar yaptım. doğru mu değil mi diye sorun. (sıfat) senin yerine o soruyu biz çözelim, geçer notu sen al, sonra bilgisiz bir elektrikçi daha, siz kimlere havale edelim? kendinize insan sıfatını, öğrenci sıfatını nasıl yakıştırıyorsunuz? merak ediyorum. hayat bu kadar ucuz mu? kolay mı? sayın ustam @sami inci ben sanayide büyüdüm, sıfatları kullanma konusunda da yüksek ihtisas yaptım sayılır. bana lütfen haksızsın de, kapat çeneni de.

Bazen; hayat yorar insanı...
Şarkılar yorar
Beklemek yorar
Özlemek yorar
Affetmek yorar
Hoş görmek yorar
Boş vermek bile yorar

Ve insan susar
Her şeye, herkese rağmen...
Elinden gelen tek şeyi yapar;
Bağıra bağıra susar....

Bu konuda,zamanında tenkitte bulundum,azarlandım ! .Bu tip istekler için
Tufeyli tabiri kullanırım.
Bizde payımıza düşeni aldık zamanında çok değerli onursal abimizden paparıyı yedik, ama ne yapalım bu tür konuları görüpte çileden çıkmamak elde değil. Şimdi bakıyorum yazmadan çekip gidiyorum.

çekip gitmek çözüm değil, bu öğrencilerin eğitilmesi lazım, öğretilmesi lazım. önce soru sormasını öğretmek lazım, saygıyı öğretmek lazım. öğretmenlik saygın bir meslektir (yaptığım için biliyorum) hakkıyla yapmak lazım, ama öğrenemeyenlere de yol göstermek lazım. lazım da şimdikiler saygıyı da bilmiyorlar, bilgiye gitmeyi de. ben kötü adam olmayı kabul ediyorum ve her seferinde eleştireceğim. adam olana yardım edecek çok büyük ustalar (öğretmenler) var. ben değil.

çekip gitmek çözüm değil, bu öğrencilerin eğitilmesi lazım, öğretilmesi lazım. önce soru sormasını öğretmek lazım, saygıyı öğretmek lazım. öğretmenlik saygın bir meslektir (yaptığım için biliyorum) hakkıyla yapmak lazım, ama öğrenemeyenlere de yol göstermek lazım. lazım da şimdikiler saygıyı da bilmiyorlar, bilgiye gitmeyi de. ben kötü adam olmayı kabul ediyorum ve her seferinde eleştireceğim. adam olana yardım edecek çok büyük ustalar (öğretmenler) var. ben değil.
Sistem bozuk. Adam almak istemiyor zorla vermeye çalışıyorsun, gönderemiyorsun. Arada almak isteyenlere de yazık oluyor. Her öğretmen de sabır taşı değil ki bir yerden sonra O da koyveriyor. Sonuçları ortada.​

1.soru için:
Verilen transformatör, 30 kVA gücünde ve 400/100 V'luk bir fazlı transformatördür. Bu nedenle, primer tarafındaki voltaj V1 = 400 V ve ikincil tarafındaki voltaj V2 = 100 V'dir.

Demir kayıpları Pfe = 200 W olarak verilmiştir.

Bos çalısma akımı Ib = 10 A'dır.

Mıknatıslanma akımı ve enerji bileşenini bulmak için aşağıdaki adımlar takip edilebilir:

1. Bos çalışma akımı, sadece manyetik akıyı oluşturur. Bu nedenle, mıknatıslanma bileşeni Ib1, manyetik akının oluşması için gereken akımdır. Bu akım, sekonder tarafındaki gerilim ile orantılı olduğundan,
Ib1 = (V2 / N2) * √2

N2, sekonder sargının sarım sayısıdır. Burada N2 = V2 / 100 = 1 olacaktır.

Ib1 = (100 / 1) * √2 = 141,42 Bir

1. Enerji bileşeni Ib2, manyetik akıyı sabit tutmak için gerekli olan akımdır. Bu akım, demir kayıplarını telafi etmek için gerekli olan akımdır. Demir kayıpları Pfe, manyetik akının karesi ile orantılıdır. Bu nedenle,
Pfe = Kfe * Ib2^2

Burada Kfe, demir kayıp sabiti olarak adlandırılır.

Ib2^2 = Pfe / Kfe

Verilen demir kayıpları Pfe = 200 W olduğundan, buradaki Kfe sabiti bulunmalıdır. Demir kayıp sabiti, transformatörün yapısına ve malzemesine bağlı bir sabittir. Verilerde bu sabit verilmediği için, genellikle benzer transformatörlerin değerleri kullanılır. Örneğin, bir fazlı transformatör için demir kayıp sabiti yaklaşık olarak 0.0005 ile 0.003 arasındadır.

Kabul edilen bir Kfe değeri kullanarak,

Kfe = Pfe / Ib2^2 = 200 / (0,003)^2 = 22,222 kohm

Ib2 = √(Pfe / Kfe) = √(200 / 22,222) = 2,74 A

Bos çalısma akımı, Ib = Ib1 + Ib2 şeklinde yazılabilir.

Ib = 141,42 Bir + 2,74 Bir = 144,16 Bir

Böylece, manyetik akımın bileşenleri şu şekilde olacaktır:

Ib1 = 141.42 Bir

Ib2 = 2,74 Bir

2.soru için:
Verilen transformatör 400/80V'luk bir transformatördür.

a) Kısa devre testinde, primer taraf kısa devre edildiği için, sekonder taraftaki gerilim'in RMS değeri ölçülmüştür. Verilen değer UM=40 V'dir.

Transformatörün nominal gerilimi Unp=400 V ve nominal gücü Sn=250 kVA olarak verilmiştir. Bu bilgilere dayanarak kısa devre gerilim yüzdesi aşağıdaki gibi hesaplanabilir:

Kısa devre gerilim yüzdesi = (UM / (Unp / √3)) * 100

Burada √3, faz açısı nedeniyle gerilimin büyüklüğüne dönüştürmek için kullanılır.

Kısa devre gerilim yüzdesi = (40 / (400 / √3)) * 100 ≈ 9.24%

b) Aynı transformatörün sekonder taraftaki kısa devre testinde uygulanması gereken gerilim, aşağıdaki formül kullanılarak hesaplanabilir:

USC = (Sn / (√3 * Inom * Zsc))

Burada, USC, sekonder tarafındaki kısa devre gerilimini temsil eder. Inom, transformatörün nominal akımını ve Zsc, transformatörün eşdeğer kısa devre empedansını temsil eder.

Transformatördeki sekonder nominal akım değeri:

İçinde = Sn / (Ons * √3)

Burada Uns, sekonder tarafın nominal gerilimidir. Bu durumda Uns=80 V'dir.

Inom = 250000 / (80 * √3) ≈ 2025 A

Sekonder tarafindaki eşdeğer kısa devre empedansı:

Zx = (Rsc^2 + Xsc^2)^0,5

Burada Rsc ve Xsc, sırasıyla eşdeğer kısa devre direnci ve reaktansıdır.

Rsc = R' * (Uns / Unp)^2

Xsc = X' * (Uns / Unp)^2

Burada R' ve X', transformatörün eşdeğer devre parametreleri olarak belirtilen değerlerdir.

Rsc = 0,00852 * (80 / 400)^2 ≈ 0,00042 ohm

Xsc = 0,004 * (80 / 400)^2 ≈ 0,00008 ohm

Böylece,

Zsc = (0,00042^2 + 0,00008^2)^0,5 ≈ 0,00043 ohm

Sonuç olarak, sekonder taraftaki kısa devre testinde uygulanması gereken gerilim hesaplanabilir:

USC = (250000 / (√3 * 2025 * 0,00043)) ≈ 12,8 V
2.soru için:

a) Kısa devre testinde, primer taraf kısa devre edildiği için, sekonder taraftaki gerilim'in RMS değeri ölçülmüştür. Verilen değer UM=40 V'dir.

Transformatörün nominal gerilimi Unp=400 V ve nominal gücü Sn=250 kVA olarak verilmiştir. Bu bilgilere dayanarak kısa devre gerilim yüzdesi aşağıdaki gibi hesaplanabilir:

Burada √3, faz açısı nedeniyle gerilimin büyüklüğüne dönüştürmek için kullanılır.

b) Aynı transformatörün sekonder taraftaki kısa devre testinde uygulanması gereken gerilim, aşağıdaki formül kullanılarak hesaplanabilir:

Burada, USC, sekonder tarafındaki kısa devre gerilimini temsil eder. Inom, transformatörün nominal akımını ve Zsc, transformatörün eşdeğer kısa devre empedansını temsil eder.

İçinde = Sn / (Ons * √3)

Zx = (Rsc^2 + Xsc^2)^0,5

Rsc = R' * (Uns / Unp)^2

Xsc = X' * (Uns / Unp)^2

Burada R' ve X', transformatörün eşdeğer devre parametreleri olarak belirtilen değerlerdir.

Böylece,

Sonuç olarak, sekonder taraftaki kısa devre testinde uygulanması gereken gerilim hesaplanabilir:

3. soru için:
Verilen transformatör, 250 kVA gücünde ve 4000/200 V'luk bir dağıtım transformatörüdür. Bu nedenle, primer tarafındaki gerilim V1 = 4000 V ve ikincil tarafındaki gerilim V2 = 200 V'dir.

Eşdeğer devre parametreleri aşağıdaki gibidir:

• R'p = 20,52 ohm
  • Deneyim = 20,52 ohm
  • Rp = 0,00852 ohm
  • Xs = 0,004 ohm
  • Xm = 30 kg (manyetik reaktans)
Primer taraf eşdeğer devre şeması aşağıdaki gibi çizilebilir:

|-----Rp-----Xp-----|
V1 --| |--+
| |

1.soru için:
Verilen transformatör, 30 kVA gücünde ve 400/100 V'luk bir fazlı transformatördür. Bu nedenle, primer tarafındaki voltaj V1 = 400 V ve ikincil tarafındaki voltaj V2 = 100 V'dir.

Demir kayıpları Pfe = 200 W olarak verilmiştir.

Bos çalısma akımı Ib = 10 A'dır.

Mıknatıslanma akımı ve enerji bileşenini bulmak için aşağıdaki adımlar takip edilebilir:

1. Bos çalışma akımı, sadece manyetik akıyı oluşturur. Bu nedenle, mıknatıslanma bileşeni Ib1, manyetik akının oluşması için gereken akımdır. Bu akım, sekonder tarafındaki gerilim ile orantılı olduğundan,
Ib1 = (V2 / N2) * √2

N2, sekonder sargının sarım sayısıdır. Burada N2 = V2 / 100 = 1 olacaktır.

Ib1 = (100 / 1) * √2 = 141,42 Bir

1. Enerji bileşeni Ib2, manyetik akıyı sabit tutmak için gerekli olan akımdır. Bu akım, demir kayıplarını telafi etmek için gerekli olan akımdır. Demir kayıpları Pfe, manyetik akının karesi ile orantılıdır. Bu nedenle,
Pfe = Kfe * Ib2^2

Burada Kfe, demir kayıp sabiti olarak adlandırılır.

Ib2^2 = Pfe / Kfe

Verilen demir kayıpları Pfe = 200 W olduğundan, buradaki Kfe sabiti bulunmalıdır. Demir kayıp sabiti, transformatörün yapısına ve malzemesine bağlı bir sabittir. Verilerde bu sabit verilmediği için, genellikle benzer transformatörlerin değerleri kullanılır. Örneğin, bir fazlı transformatör için demir kayıp sabiti yaklaşık olarak 0.0005 ile 0.003 arasındadır.

Kabul edilen bir Kfe değeri kullanarak,

Kfe = Pfe / Ib2^2 = 200 / (0,003)^2 = 22,222 kohm

Ib2 = √(Pfe / Kfe) = √(200 / 22,222) = 2,74 A

Bos çalısma akımı, Ib = Ib1 + Ib2 şeklinde yazılabilir.

Ib = 141,42 Bir + 2,74 Bir = 144,16 Bir

Böylece, manyetik akımın bileşenleri şu şekilde olacaktır:

Ib1 = 141.42 Bir

Ib2 = 2,74 Bir

2.soru için:

İçinde = Sn / (Ons * √3)

Zx = (Rsc^2 + Xsc^2)^0,5

Rsc = R' * (Uns / Unp)^2

Xsc = X' * (Uns / Unp)^2

Böylece,

3. soru için:
Verilen transformatör, 250 kVA gücünde ve 4000/200 V'luk bir dağıtım transformatörüdür. Bu nedenle, primer tarafındaki gerilim V1 = 4000 V ve ikincil tarafındaki gerilim V2 = 200 V'dir.

Eşdeğer devre parametreleri aşağıdaki gibidir:

• R'p = 20,52 ohm
  • Deneyim = 20,52 ohm
  • Rp = 0,00852 ohm
  • Xs = 0,004 ohm
  • Xm = 30 kg (manyetik reaktans)
Primer taraf eşdeğer devre şeması aşağıdaki gibi çizilebilir:

|-----Rp-----Xp-----|
V1 --| |--+
| |
güzel insan, şimdi bu soruya cevap vererek ne kadar büyük bir güzellik yaptınız umarım farkındasınızdır. AC den hiç anlamam elektrikçi de değilim. şimdi ben sesli bir düşüneyim.
yahu bu dersler okulda veriliyor anlatılıyor ve kesinlikle kitapta vardır. en azından rakamlar olmasa bile formülleri vardır değil mi? şimdi öyle veya böyle bu adam sınava girecek, öyle veya böyle bu soru da ona çıkacak, bravo çözümü verdiniz. peki bu adam sınıfını geçince ve hatta diplomasını alınca ve dahi hadi bir şekilde iş buldu birde mühendis olarak. önüne böyle bir soru/sorun gelince yine siz mi cevap vereceksiniz? eğitimin amacı öğretmektir. kopyala yapıştır değildir. senin bu cevap verdiğin soruyu cevaplayacak kaç kişi var bu forumda biliyor musun? onlar aptal, bir bilen sensin değil mi? ondan sonra soruyoruz. onbir mi geliyor diye. kalitesiz çöp diplomalı elektrikçi mühendisimiz vatana millete hayırlı olsun. ve en büyük yardımı siz yaptığınız için size de ayrıca teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,973
Son üye
sfc16

Yeni konular

Geri