Trafo nasıl sökülür (resimli)

Trafonun üstüne bir tahta koy yada doğrudan çekiçle vur sac plakalar oynasin. Vernik onu iyi yapıştırır sokmesi zor olur. Saçların arasına ince bir tornavida ile girmek sokmeyi rahatlatır.
İnce tornavida yöntemini denedim ama vernikten dolayı zor oldu. Kazıyayım dedim, yine işe yaramadı. Çekiç işi olabilir. Bir de bir sorum daha olacaktı. Bu plakalardan normal zamanda elektrik geçiyor mu da vernik koymuşlar? Eğer geçiyorsa çarpılma riskimiz var koyduğumuzda. Çünkü trafo CD okuyucunun metal gövdesine bir metal ile temas ediyor.
1619978660258.png

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Elektrik akimi geçmiyor. Ama orda vernikli olmasının bir amacı var. Her saç manyetik olarak bir diğerinden izole olmali. Amac bu vernik olmaz ise tüm saclar tek bir nuve gibi davranır. Manyetik aki nuve içinde kısa devre eder.

Elektrik akimi geçmiyor. Ama orda vernikli olmasının bir amacı var. Her saç manyetik olarak bir diğerinden izole olmali. Amac bu vernik olmaz ise tüm saclar tek bir nuve gibi davranır. Manyetik aki nuve içinde kısa devre eder.
Öncelikle mesajınız için teşekkürler.
Şimdi diyelim ki açtım, elimde vernik bulunmadığı için kapatırken eski yerine koydum ama vernik yok. Trafo çalışmaz mı yoksa çalışır ama sağlıklı mı olmaz? İnternetteki videolarda adamlar trafoya bir şey sürmeden kapatıyor ama ben de düşünmüştüm, dedim adamlar verniği boşuna mı sürüyorlar diye. Yani ben bunu tekrar eski haline getirdiğimde trafo çalışır mı?

Trafo calisir. Normalde saclarin iki yuzunde vernikleme işlemi yapılır. Trafonun üzerine dökülen vernik trafo çalışırken saçlar arasi boşluktan dolayi zirlamasin ses yapmasın yapışsın diye dökerler.

Siz trafoyu söküp sarıp toplayın o trafo çalışacaktır. Saçlar arasi kısa devre olmasi trafo sicakligini yükseltir.

Trafo calisir. Normalde saclarin iki yuzunde vernikleme işlemi yapılır. Trafonun üzerine dökülen vernik trafo çalışırken saçlar arasi boşluktan dolayi zirlamasin ses yapmasın yapışsın diye dökerler.

Siz trafoyu söküp sarıp toplayın o trafo çalışacaktır. Saçlar arasi kısa devre olmasi trafo sicakligini yükseltir.
Teşekkürler, deneyeyim o zaman. Çalışsın yeterki çalışsın, cızırtı hiç önemli değil. :D
Isınması da çok sorun olmayacak sanırım adamlar metal parça ile ana metal gövdeye ısı iletimi sağlamışlar sanırım. Zarar görecek şekilde ısınmaz muhtemelen. Oldu da fazla ısındı, bir yan etkisi olur mu?

11 Watt yazıyor aletin arkasında. Kaç volt bilmiyorum. Muhtemelen 1 amper civarı çekiyordur. Yani İnşallah. :D

Bakalım, çok ısınırsa bir şeyler düşünürüz. :)

Bu arada trafonun içini açmadan sorunun trafoda olduğunu anlayabilir miyiz? Çünkü diğer devre elemanlarını ölçtüğümde sağlamdı. Varistör kısadevre konumunda değil, cam sigorta kısadevre. Bu sağlam demek galiba. Geriye tek şey trafo kalıyor. Bir de ben cd okuyucuyu yerinden çıkarıp taktığımda çalışmama başladı, kısadevreden dolayı trafonun bozulma ihtimali nedir?

Forum istatistikleri

Konular
128,616
Kullanıcılar
450,618
Son üye
FerasFx

Yeni konular

Geri