Traş makinesi çok ses çıkarıyor

Zer_kalov

Üye
Merhaba arkadaşlar, elimde powertech 558 traş makinesi var. Daha yeni aldım. Aldığımda sesi fazla çıkmıyordu. Içini açıp temizledim. Ve şimdi traktör gibi ses çıkarıyor iyice rahatsız olmaya başladım. Kesim konusunda sıkıntı yok. Her şeyi de doğru yerlere geri taktım. Bu ses nerden kaynaklanıyor, bu sesi nasıl azaltiriz çünkü çok rahatsız ediyor.

Muhtemelen motorlu değil demir çekirdek çekilen tiptir, yağ konulan delik olur yan tarafta, onu sıkıştırıp deneyin. İlerde yine aynı yöntemle kontrol ve takip yapınız.

Muhtemelen motorlu değil demir çekirdek çekilen tiptir, yağ konulan delik olur yan tarafta, onu sıkıştırıp deneyin. İlerde yine aynı yöntemle kontrol ve takip yapınız.
Şarjlı. Yok abi olmuyor. Pimini ters taktım yine ses çıkarıyor. Ne yaptıysam olmadı.
Sesin tel pimden çıktığını düşünüyorum da onu tam olarak sabitleyemedim gitti. Büyük ihtimalle makine çalışırken pim titreşim yaptığı için ses traktör gibi çıkıyor. Motoru henüz ellemedim yani orayı daha açmadım

Temizlik için kimyasal kullanılmışsa ve mevcut yağ silinmişse, mekanik aksamın hızlı hareket etmesi kaçınılmazdır.
Bazı aksamlarda yüksek tutuculuk (VİSKOSİTE) özelliği gerekmektedir.
https://www.defakimya.com/shop/ozel-amacli-urunler/moly-as-215/
Bu dediğin pas sökücü. Alakası yok. Makine daha sıfır 1 ay önce aldım. 2 kere içini açtım. İlk defa böyle yapıyor. Kesin bir parçasını yanlış yere takıyorum.

Pas sökücü olduğu nerede yazıyor acaba :D
MOLY.png

Kardeşim sorun yağda değil. Mutlaka bir parçayı yanlış takıyorum ama nerde
Parçayı yanlış taksan makina çalışmaz veya aksaklık yapar.
Sesli çalışma konusu farklıdır. Normal madeni yağ kullanılmaması gerekirdi.

Makinanın alt bıçağında iki adet civata vardır.
Bu civataları aç alt bıçağı çıkart. Makinayı boş çalıştır. Ses kesiliyorsa veya azalıyorsa sorun kesinlikle bahsetmiş olduğum sebepten dolayıdır.

Yıllar önce başka bir arkadaşa şöyle bir öneride bulunmuştum.
Makinanın bıçaklarının yağlandığı yüzeydeki yağları sil. Yerine ince bir tabaka vişne reçeli sür.
Arkadaşım önce inat etse de dediğimi yapmak zorunda kalmıştı :D
Reçel ile sesin kesilmesi kesinleştikten arkadaşım şaşkınlık içerisinde gudurmuştu.
Olayın teknik sebeplerini açıkladıktan sonra, reçeli temizlemesini ve bahsetmiş olduğum yağdan temin etmesini söylemiştim.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri