Topraklama

e1l2k3t4

Üye
Arkadaşlar merhaba kolay gelsin şimdiden hepinize,
Benim topraklama konusunda birkaç sorum olacak, cevaplarsanız çok sevinirim,
1- Kırsal alanda Direk tipi trafodan uzak noktalarda ve farklı yerlerde beslenen motorlar olsun,
şimdi trafoda işletme ve koruma topraklaması yaptım, peki motorlara
-3faz+toprak mı götürecem
-3faz+toprak+Motorun olduğu yerde götürdüğüm pe'ye kazık çakmam gerekir mi ?
-3faz götürüp toprak kazığını orada mı çakmam lazım?
veya nasıl olmalı, nedenleriyle yazarsanız sevinirim. Teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
nötrü tek fazlı priz ve aydınlatma için götürdüm bunun yerine 380/220 trafoda kullanabilirdim ama mantık olarak , 3faz+pe götürmem mantıklı mı elimde bir tane proje vardı orada 3faz+pe götürmüş pe yi topraklamamışç

Topraklama direncinin en düşük mertebede olması gerekir bu nedenle en kısa yoldan topraklama uygundur. TT Sistemde T harfi Terra yani toprak demektir.
1.T harfi Bir noktanın toprağa doğrudan bağlanması, başka bir ifadeyle şebekenin bir noktasının örneğin yıldız noktasının topraklanmasını gösterir.
2.T harfi Güç Sisteminin herhangi bir noktasının topraklanmasından bağımsız olarak açıktaki iletken bölümlerin elektriksel olarak doğrudan toprağa bağlanmasını gösterir.

Sorularınıza tek tek cevap isterseniz;
1- Toprak hattı götürülmeyecek.
2- Motora yakın noktada kazık çakıp topraklama yapacaksınız.
3- Evet

Ekli dosyalar

• tt.jpg
    tt.jpg
    23.7 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Yorumunuz için teşekkür ederim ama ben buu sormamıştım tam olarak, arıza anında adım temas ve dokunma gerilimi ile alakalı diye düşünüyorum, tam emin değilim

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri