Topraklama karmaşası

Tabii ki projesine göre yapacaksın. Mühendisin referansı onaylı uygulama projesidir. İşletme topraklaması koruma topraklamasından ayrı yapılır ve aralarında minimum 20m fark olmalıdır. Ekteki Tedaş kitabında ayrıntılı izah edilmiş.
hocam bunu okuyacağım, son sorum aslında takıldığımız nokta bu , şimdi bina temel topraklaması yaparak bina içine den. barası koyarak bina içindeki tüm koruma topraklamalarını burada birleştiriyoruz.yandaki trafo köşkünde ki Trafonun koruma topraklamasını da buradan çekmeli miyiz yoksa onun koruma topraklamasını ayrı mı yapmalıyız. işletme topraklaması zaten ayrı yapıyoruz. şimdiden teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
hocam bunu okuyacağım, son sorum aslında takıldığımız nokta bu , şimdi bina temel topraklaması yaparak bina içine den. barası koyarak bina içindeki tüm koruma topraklamalarını burada birleştiriyoruz.yandaki trafo köşkünde ki Trafonun koruma topraklamasını da buradan çekmeli miyiz yoksa onun koruma topraklamasını ayrı mı yapmalıyız. işletme topraklaması zaten ayrı yapıyoruz. şimdiden teşekkürler.

Onaylı uygulama projesine riayet etmeniz gerekir. Koruma topraklamaları her bölgede nizami olarak yapılmalıdır. Ben binanın temel topraklamasında şu kadar elektrod çaktım bunu trafo köşkünün topraklamasıyla birleştireyim buraya elektrod çakmaktan kurutulurum gibi bir düşünce varsa bu yanlış. Koruma topraklamalarının birleştirilmesinde fayda vardır.

peki farklı bir konu çevre aydınlatması projesi yaparken gerilim düşümü hesabını nasıl yapıyoruz acaba ? bir panodan çıkan iki hat var her birinde 15 tane direk var çift konsol 15 m aralıklarla. burada en uzaktaki en yüklü linye olmuyor nasıl yapmalıyım acaba?

peki farklı bir konu çevre aydınlatması projesi yaparken gerilim düşümü hesabını nasıl yapıyoruz acaba ? bir panodan çıkan iki hat var her birinde 15 tane direk var çift konsol 15 m aralıklarla. burada en uzaktaki en yüklü linye olmuyor nasıl yapmalıyım acaba?

15m aralıklarla dediğinize göre 3-4m'lik bahçe aydınlatma direklerinden bahsediyor olmalısınız.
Yol aydınlatması olsun bahçe aydınlatma olsun panodan 3 faz çıkar ve fazlar direklere dağıtılarak gider. 1.direk R fazı, 2. S fazı 3.T fazı 4.R fazı... şeklinde her faza 5 direk düşer. Son direğe T fazı düşer. Burada T fazını referans alarak hesap yapabilirsiniz.
Bahçe aydınlatma dağınık sistem olduğu için projelendirmesine biraz kafa yormak gerekir. 15 direk için kafa yormaya gerek yok dediğim gibi yapacaksınız.
Bir direkte 2 armatür var fazın biri giderse direkteki diğer ampul yansın diyerek fantazide yapabilirsiniz o zaman ilk direğe R ve S ikinci direğe T ve R üçüncü direğe S ve T ... şeklinde dağılım da yapabilirsiniz. Bu durumda her direğe 2 sigorta gerekir ve maaliyet artar.

panodan çıkan kablo atıyorum 4x6 sonra bunu 4x4 e düşürüyorlar filan azaltarak devam ediyorlar bunu nasıl anlıyoruz nerde ne kadar azaltacağımızı döküman veya proje paylaşma imkanınız var mı acaba?

panodan çıkan kablo atıyorum 4x6 sonra bunu 4x4 e düşürüyorlar filan azaltarak devam ediyorlar bunu nasıl anlıyoruz nerde ne kadar azaltacağımızı döküman veya proje paylaşma imkanınız var mı acaba?
Şuan telefondan yazıyorum hastanede refakatçiyim. Müsait olunca atarım. En son direği besleyen fazı ve o fazdan beslenen direkleri referans alarak tek fazlı gerilim düşümü hesabı yapabilirsiniz. Kritik fazda kurtarıyorsa diğer fazlar için de kesit uygundur.
Eskiden iyi bir projede Nötrdeki gerilim düşümünün hesap edildiğini görüp bunu excel'e taşımıştım. Örneğin 16 direk için 3 faza dengeli dagilmadigindan dolayı Nötrden dönen akim için biraz uçuk kaçık bir hesap. Neticeyi değiştirmiyor sadece fantezi.
Bahsettiğiniz kesit azalması olayını excel de deneme yanılma ile kısa sürede tespit edebilirsiniz. Acemiler için biraz zor olabilir deneme yamulmaya dönebilir :)

http://www.otomasyonforum.com/index.php?topic=906.0

Teknikadam41 benim bu kaynağı indirip incelemenizde fayda var. Hepsini okuyayım derseniz kafanız allak bullak olabilir. Örneklere bakınız.

Şuan telefondan yazıyorum hastanede refakatçiyim. Müsait olunca atarım. En son direği besleyen fazı ve o fazdan beslenen direkleri referans alarak tek fazlı gerilim düşümü hesabı yapabilirsiniz. Kritik fazda kurtarıyorsa diğer fazlar için de kesit uygundur.
Eskiden iyi bir projede Nötrdeki gerilim düşümünün hesap edildiğini görüp bunu excel'e taşımıştım. Örneğin 16 direk için 3 faza dengeli dagilmadigindan dolayı Nötrden dönen akim için biraz uçuk kaçık bir hesap. Neticeyi değiştirmiyor sadece fantezi.
Bahsettiğiniz kesit azalması olayını excel de deneme yanılma ile kısa sürede tespit edebilirsiniz. Acemiler için biraz zor olabilir deneme yamulmaya dönebilir :)
geçmiş olsun acil şifalar dilerim.çok teşekkür ederim umarım yamulmam öğrenmek istiyorum çünkü:(

geçmiş olsun acil şifalar dilerim.çok teşekkür ederim umarım yamulmam öğrenmek istiyorum çünkü:(
Teşekkür ederim. Öğrenirsiniz kafanızı takmayın bizde anamızın karnında öğrenmedik. Projeciler bu tür işleri hazır excel tablolarda verileri değiştirerek yapıyor. Müsait olunca elimdeki xls dosyaları paylaşırım. Zamaninda Sitede paylaşanlar oldu ben de paylaşmış olmalıyım. Siteye göz atmanızda fayda var beklememiş olursunuz.

http://www.otomasyonforum.com/index.php?topic=906.0

Teknikadam41 benim bu kaynağı indirip incelemenizde fayda var. Hepsini okuyayım derseniz kafanız allak bullak olabilir. Örneklere bakınız.
Abi senin program hattın sonuna kadar 10 luk kesitten yürümüş . Ya elektrikçi makarayı değiştirmeyim kolaylığına gitmiş ya da tedarikçiyle anlaşma yapıp işi şişirmiş :) Şaka bir yana güzel program :)

Abi senin program hattın sonuna kadar 10 luk kesitten yürümüş . Ya elektrikçi makarayı değiştirmeyim kolaylığına gitmiş ya da tedarikçiyle anlaşma yapıp işi şişirmiş :) Şaka bir yana güzel program :)
Doğrudur. Yol aydınlatması proje onaylarında dağıtım şirketi sedaş ve tedaş son direğe kadar 4x10 kablo istiyor. Bunun sebebi o yol sonunda diyelim ki kavşağa bağlı tüm yollara arıza durumunda bağlantı yapabilmek için yada aydınlatması olmayıp enerji müsadesi alınamayan yere buradan devam etmek için. Aksi taktirde onaylamıyorlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri