Topraklama karmaşası

Bu işe ekonomik yönünden bakılıyor galiba. Trafodaki topraklamayı neden binadaki topraklamayla birleştirelim? Dertsiz başımızı derde sokmak olur gibime geliyor.Trafonun işini kendi görsün trafodaki herhangi bir sorun olduğunda binaya aksedecek veya binada bie sorun olduğunda trafoya aksedecek gibi görünüyor. Bence herkes kendi başını kaşısın diye düşünüyorum. Tabi işin uzmanı sizlersiniz.
Binalara yapılan temel topraklamadaki amaç içerden ve dışardan gelecek riskleri bertaraf etmek için değilmi?

Bazen trafonun bulunduğu yerde zeminde çok geniş alanda kalınlığı fazla beton olabiliyor. Beton karotla delinip topraklama tek noktadan yapılmak zorunda kalınabiliyor. Burada uygun yer olmayışı zemin yapısı gibi birsürü etken oluyor. Nadirende olsa Ekonominin dışında zorlayıcı etkenler olabiliyor. Bu tip durumlarda gerekli hesaplar yapılarak uygun kesit bulunup birleştirme işlemi yapılabiliyor. Birleştirme işlemi Teknik ve yönetmelikler açısından uygundur !
Bu türden zaruri durumlar çok nadir gerçekleştiğinden dağıtım şirketleri bu tip olaylarla pek karşılaşmıyorlar zaruriyet olmadığı içinde birleştirilmesini istemiyorlar.
Olay bundan ibarettir.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
hocam yukarıdaki şemada bina temel topraklamasından YG hücrelerine koruma topraklaması çekilmiş? Trafo köşkünün koruma topraklaması ile binanın koruma topraklaması birleştirilmiş sanki ?

Koruma topraklamaları zaten birleştirilir. İstenen budur.
Adsız.jpg

Peki şu yapılabilecek sınırlama nedir Allah aşkına ? @sami inci baba sen seversin bu yönetmeliği :)

Son düzenleme:
"Nötr noktasının topraklanma durumu, Faz-Toprak kısa devrelerinde geçecek akıma etki ettiğinden, kısa devre akımının küçültülmesi için, nötr noktasının empedans üzerinden topraklanması tercih edilmektedir." Bu kullandığımız kazıklar bu empedansa mı karşılık geliyor?

"Nötr noktasının topraklanma durumu, Faz-Toprak kısa devrelerinde geçecek akıma etki ettiğinden, kısa devre akımının küçültülmesi için, nötr noktasının empedans üzerinden topraklanması tercih edilmektedir." Bu kullandığımız kazıklar bu empedansa mı karşılık geliyor?

Elmayla armutu karıştırmayın bu olay güç trafoları için geçerli YG/YG olan inidirici merkez trafoları için geçerli. Dağıtım transformatörlerinde böyle bir durum yok. Siz dağıtım trafolarından bahsediyorsunuz.

1250 KVA 10.5/0.4-0.231 kV DÖKME REÇİNELİ KURU TİP TRANSFORMATÖRLER bunun için olacak, bir bina yapılacak ve yanında bir trafo köşkü yapılacak. topraklamasını nasıl yapmalıyım?

beyfendi 100 yıllık bilgiyi bende biliyorum ben diyorum ki trafo işletme topraklamasını yaptık, trafonun koruma topraklamasını yanda yaptığım binanın temel topraklamasından alabilir miyim?

işletme ve koruma topraklaması ayrı olmalı çünkü görevleri farklıdır aynı yere bağlamak doğru değildir birbirlerinden en az 15--20 metre uzaklık olmalı daha doğrudur trafo koruması için temel topraklamasından alabilirsin

1250 KVA 10.5/0.4-0.231 kV DÖKME REÇİNELİ KURU TİP TRANSFORMATÖRLER bunun için olacak, bir bina yapılacak ve yanında bir trafo köşkü yapılacak. topraklamasını nasıl yapmalıyım?

Tabii ki projesine göre yapacaksın. Mühendisin referansı onaylı uygulama projesidir. İşletme topraklaması koruma topraklamasından ayrı yapılır ve aralarında minimum 20m fark olmalıdır. Ekteki Tedaş kitabında ayrıntılı izah edilmiş.

Ekli dosyalar

• Tedaş Topraklama.rar
    1.2 MB · Görüntüleme: 29

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler