topraklama megeri ölçüm sorunu

arkadaşlar bugün bir işletmenin toprak ölçümünü yartık..işletme tapraklama omajının yüksekliğinden dert yanıyordu..işletme çalışır durumda bizim arkadaşlar ölçüm yaptı.yani işletme toprağıyla topraklama iletkenini ayırmadan ölçüm yaptılar..megerden 0,10 ohm okuduk..bu omajın kötü oldugunu söylediler ve 2 kazık çaktılar ..2, ölçümde ise 0,06 ohm cıktı..şimdi burda bir onormal durum var..topraklamanın 1 ohm altında olması herzaman iyidir..toprakları birbirinden ayırmadıkları için mi böyle sonuç cıkıyor ..bana yardım cı olabilirmisiniz

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sayin savanora_35
Topraklama direnci olcumu, tesis enerjisiz iken yapilmalidir...Enerji altinda yapilan olcumler, yaniltici olabilmektedir...
Sanrim tesisinizde isletme topraklamasi ile koruma topraklamasi birlestirilmis halde...Topraklama direnc degeri 1 ohm un altinda olmak kaydi ile birlestirmede hic bir sakinca yoktur...
Ilk olcumden sonra bulunan degerin ''az'' gorulerek ilave topraklama yapilmasi gariptir...Ilave kaziklardan sonra elde edilen sonuc mukemmele yakin bir degerdir...( Tabi tum bunlari, cihazinizin kalibre edilmis ve dogru olcum yapildigini kabul ederek soyleyebiliyorum).Kolay gelsin

sayın 'hiçbirşey' yanlışlık işletmenin sorumlu elektrikçisinin yaptığı ölçümden kaynaklanıyor.bize topraklamanın cok kötü durumda oldugunu bildirdi..bizde ölçüm yaptık bana göre ölçtüğümüz değer normaldi..tabi enerji altında yapılan ölçüm ne kadar dogru ise..megerden okudugumuz degeri yanımızdaki tecrübeli arkkadasımızın kötü diye yorumlaması beni yanılgıya düşürdü..0,10 ohm nasıl oluyorda 10 ohm diye söylüyor ben hala anlmış değilim..
megerden okudugum degerle onıun söylediği deger arasında daşlar kadar fark var..bütün hatanın enerji altında ölçüm yapılmasından kaynaklandıgını düşünüyorum bn..belki kazıkları caktıktan sonra okudugumuz deger de yanlış olabilir bu durumda..

savarona_35 ' Alıntı:
...belki kazıkları caktıktan sonra okudugumuz deger de yanlış olabilir bu durumda...

Megerin kazıklarını, topraklama levhalarının bulunduğu yere ne kadar yakın çakarsanız, meger topraklama direncini o kadar düşük (hatalı) gösterir. Ben topraklama levhalarının yerini biliyorsam eğer, megerin kazıklarını başka istikamete çakıyorum ki ölçümde hata olmasın. Topraklama levhalarının yerini bilmiyorsam eğer, meger kazıklarını başka yerlere de çakarak birden fazla ölçüm yapıyorum yanılmayalım diye.

Son düzenleme:
kazık uzaklıklarını örn. 10 mt yapın ölçün sonra 5 mt yapın tekrar ölçün değer hiç değişmiyor yada çok az değişiyorsa ölçü geçerlidir

ölçümde zeminde büyük etkisi var tamam işletmede iken ölçüm yapılmaz ama diğer koşulları yerine getirdiğinde yani sn. genc arkadaş'ın ve sn.cafalpha belirtiği gibi ölümler her zaman sağlıklı sonuç verir ama zeminde önemli unutmayın yani bir çok ölçümde otlu bir yerin ölçmüyle,nemli ve kurak yerin ölçümleri farkılı çıkar

Forum istatistikleri

Konular
128,213
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri