Meger satın almak istiyorum Fikirleriniz lazım !!!

@emodiyator ustam benim o paraları gözden çıkarmam olanaksız çünkü 40 yılın başında 1 defa kullanacağım bir cihaz ;)

Hatta uydu yön bulucu cihaz alacaktım ondan da vaz geçtim şimdi çanak antene ihtiyaç duymayan uydu cihazları çıkmış 1 seneye kalmaz çanak yön bulma kurma olayları yavaş yavaş tarih olur gider...

Bu sebeple yön bulucuya vereceğim para ile en güzeli bir tane meger satın alayım dedim...

Bu arada TT-Technic in bütün ölçü aleti ve cihazlarından da çok memnunum toptancısı da mevcut o yüzden bu marka olsun dedim...

@sami inci Hocam şimdi ben özgül direnç meselesini inceledim 1 metre küp toprağın direncini özgül direnç olarak adlandırılıyormuş

Bu özgül direnç ölçülünce işletmede vs benim ne işime yarayacak tam olarak biraz bilgi verebilir misiniz ?

Yani konuya hakim olmadığım için sadece topraklama direnci ölçerek işletme yada fabrika yada evin topraklama durumunu ölçmem ve değerlendirme yapmam yetmiyor mu ?

Diğer bir konu ise şu : İşletmenin topraklama direncini ölçtük ve değerlendirdik evet güzel ama sn @c.berkan abinin de dediği gibi
makinelerin toprağını ölçmeniz ve bu makinelered kaçak akım var mı kaçak akım kaç mA de ve kaç milisaniye de atıyor bunlara bakmanız gerekebilir böyle durumda bu cihazlar yetersiz kalacaktır

Dediği konu çok mantıklı işte bunları da ölçebileceğim bir cihaz ve fiyatı da uygun bir şey olabilir....

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
@emodiyator ustam benim o paraları gözden çıkarmam olanaksız çünkü 40 yılın başında 1 defa kullanacağım bir cihaz ;)

Hatta uydu yön bulucu cihaz alacaktım ondan da vaz geçtim şimdi çanak antene ihtiyaç duymayan uydu cihazları çıkmış 1 seneye kalmaz çanak yön bulma kurma olayları yavaş yavaş tarih olur gider...

Bu sebeple yön bulucuya vereceğim para ile en güzeli bir tane meger satın alayım dedim...

Bu arada TT-Technic in bütün ölçü aleti ve cihazlarından da çok memnunum toptancısı da mevcut o yüzden bu marka olsun dedim...

@sami inci Hocam şimdi ben özgül direnç meselesini inceledim 1 metre küp toprağın direncini özgül direnç olarak adlandırılıyormuş

Bu özgül direnç ölçülünce işletmede vs benim ne işime yarayacak tam olarak biraz bilgi verebilir misiniz ?

Yani konuya hakim olmadığım için sadece topraklama direnci ölçerek işletme yada fabrika yada evin topraklama durumunu ölçmem ve değerlendirme yapmam yetmiyor mu ?

Diğer bir konu ise şu : İşletmenin topraklama direncini ölçtük ve değerlendirdik evet güzel ama sn @c.berkan abinin de dediği gibi

Dediği konu çok mantıklı işte bunları da ölçebileceğim bir cihaz ve fiyatı da uygun bir şey olabilir....

Sizinle aynı fikirde değilim 40 yılın başında kullanacağım cihaz derken yaptığı işin büyüklüğüne göre değerlendirin bence iş yerinde de sizinle aynı mantıkla düşünen arkadaşlar var.Size bir örnek vereyim çin malı ölçü aleti 20-30 bin tl lik trafoyu az kalsın ölçüm hatası nedeniyle değişecektik.Pili zayıfladığından faz-faz arasını 530 volt ölçüyordu.Söylediğiniz marka nın lcr metresini kullandım tutarsız sonuçlar aldım .Bu konuda japon malı ölçü aletlerini çok beğeniyorum fiyatları da emsallerine göre çok abartılı değil

Toplum olarak mesela gidip cep telefonu ve akıllı telefonlarına 4-5 bin tl veren insanları biliyorum ve bunlardan bazıları asgari ücretli çalışıyor.Bu cihazların çoğu özelliğini kullanmadan bir sonraki modelinin çıkmasını sabırsızlıkla bekleyenler var.Bunlara sorsan kaliteli bir cihaza 1000 tl verilir mi aman o kadar parayı nasıl o cihaza verirsin muhabbeti yaparlar.Hatta elektrikçi arkadaşlarla konuşuyorum bazen 50-100 liralık cihazlarla sorun çözemeye çalışıyorlar.Bu kaliteli cihazların varlığını anlatınca uzaylı muamelesi görüyoruz.

Ben topraklama direncinden bahsettim bunda ise en önemlisi işletme ve koruma topraklamasının değerleridir.Bir çok elektronik hassas cihazın arızalanmasına topraklama değerlerinin uygunsuz oluşu neden olmaktadır.Bir çok elektrikçi arkadaşımız topraklama yapar fakat değerini ölçmezler belki bu ölçüm tesis ilk yapılırken ölçülse uygun değerler yakalansa çok uzun süreler devam eder fakat uygun olmadığında birçok sorunun kaynağıdır.Tabi bu cihazların kullanmasını da bilmek gerekir.Yeterli eğitiminiz ve deneyiminiz yoksa bu cihazların ölçümlerini yorumlayamıyorsanız sorun devam eder durur.

@emodiyator hocam aslına bakarsanız doğru söylüyorsunuz. ben de bir ara tavada bildiğimiz kablo tavasında 700 küsür volt ölçmüş ama elimi değdiğimde hiç çarpılmamıştım :D

Kırk yılın başında kullanma mevzusuna gelince cidden ayda 1 defa kullanacağımın bile garantisini veremem ama her gün kullanacağım bir cihaz olsa da kalkıp 10 bin tl yada 5 bin tl bütçeyi veremem çünkü yok. aynı zamanda uzaylı muamelesi ile alakası yok öyle bir şey yaptıysam kendi adıma özür dilerim farkında olmadım.

Ha keşke olsa da yani elektrik piyasası bu kadar garip bir piyasa olmasa güzel paralar kazanabiliyor olsak da dediğiniz gibi her şeyi fluke satın alsak ama olmuyor ;)

TT-TECHNIC markası dediğiniz gibi güvenli bir marka olmayabilir ama ben yıllardır kullanıyorum en fazla arızalanır çöpe atarım gider kolay kolay da yanıltmaz ama elbette ki yanılttığı yerler vardır ve sizin de tecrübeniz bu yöndedir ayrıca saygı da duyarım.

Benim gücüm şu anda bu fiyatlara yetiyor ve gücüm kadar konuşmam gerekiyor o yüzden de siz değerli ustalarımın fikirlerini almak istedim...

@emodiyator hocam aslına bakarsanız doğru söylüyorsunuz. ben de bir ara tavada bildiğimiz kablo tavasında 700 küsür volt ölçmüş ama elimi değdiğimde hiç çarpılmamıştım :D

Kırk yılın başında kullanma mevzusuna gelince cidden ayda 1 defa kullanacağımın bile garantisini veremem ama her gün kullanacağım bir cihaz olsa da kalkıp 10 bin tl yada 5 bin tl bütçeyi veremem çünkü yok. aynı zamanda uzaylı muamelesi ile alakası yok öyle bir şey yaptıysam kendi adıma özür dilerim farkında olmadım.

Ha keşke olsa da yani elektrik piyasası bu kadar garip bir piyasa olmasa güzel paralar kazanabiliyor olsak da dediğiniz gibi her şeyi fluke satın alsak ama olmuyor ;)

TT-TECHNIC markası dediğiniz gibi güvenli bir marka olmayabilir ama ben yıllardır kullanıyorum en fazla arızalanır çöpe atarım gider kolay kolay da yanıltmaz ama elbette ki yanılttığı yerler vardır ve sizin de tecrübeniz bu yöndedir ayrıca saygı da duyarım.

Benim gücüm şu anda bu fiyatlara yetiyor ve gücüm kadar konuşmam gerekiyor o yüzden de siz değerli ustalarımın fikirlerini almak istedim...

Hayır beni yanlış anladınız uzaylı muamelesi derken sizi kastetmedim.Bulunduğum bölgedeki meslektaşlarımdan bahsediyorum.Tabiki bütçenize göre cihaz alacaksınız cihaz konusu pek önemsenmiyor onu belirtmek istedim sadece imkanı olanda almıyor.Bu konu çok önemli olmasına rağmen çok önemsenmiyor bence

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri