Meger satın almak istiyorum Fikirleriniz lazım !!!

Selamun aleyküm değerli usta abilerim ben çeşitli fabrikalara ve işletmelere arızalar için gidiyorum ve bazı yerlerde topraklama direncinin ölçülmesi gerekiyor...

Bu durumlar için bir tane meger sarın almak istiyorum. Ama daha önce hiç topraklaam direnci ölçmedim çünkü aleti yoktu :D

Markası TT-TECHNIC olan ve her yerde topraklama direnci ölçümü yapabileceğim 3 yada 4 proba sahip bu proplara T şeklinde kazıklar bağlanan birbirinden 5 metre gibi mesafelerde toprağa çakılan ve bir ucu da ana topraklamaya bağlanan bir cihaz önerebilir misiniz ? özellikle sizlerin kullandığı cihazlar olursa çok sevinirim çünkü nasıl kullanıldığını da soracağım :D

Ben UNI-T UT522 diye bir cihaz buldum fiyatı da çok abartılı gelmedi aslında ama izmirde TT-TECHNIC firmasına ait çok nezih ve çok kibar insanların olduğu bir toptancımız var ve fiyatları da çok makul tutuyorlar o yüzden tt-technic olursa iyi olur diye düşündüm Ama her türlü fikir ve tecrübenize açığım...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Raporlamanız gerekecek ise :
- Chauvın Arnoux,
- Megger,
- Kyorıtsu,
- Fluke.
En iyileridir.Sadece toprak direnci değil,öz-
gül dirençte ölçen 4 kutuplu tip almanızda
yarar var.Heryerde çubuk çakma imkanı-
nız olmayabilir.O nedenle,çubuksuz ölçüm
yapan tipte düşünebilirsiniz.
Bu ölçü aletine ilaveten,1 adette , pirizden ölçüm yapan ölçü aleti almayı düşünmelisiniz.

Son düzenleme:
@sami inci hocam 4 kutuplu olunca özgül direnç ölçme özelliğimi olmuş oluyor ve bu özgül direnç dediğimiz şey tam olarak nedir ben öz direnci yani 1 iletkenin 1mm kalınlığı ve 1 metre uzunluğundaki direnci daha da yanisi ro olarak tanımlanan öz direnci biliyorum özgül direnç ile aynı mı ?

En iyileri satın almaya gücüm yetmez benim max ayıracağım rakam 350-400 lira arası bir rakam...

Ama en ilginç tarafı ise şu : çubuksuz ölçüm yapan tipleri direk topraklama direncini gösteriyor mu ?

Özgül direnç için,ölçü aletinin 4 kutuplu olması gerekir.Aynı ölçü aleti ile,topraklama direncide ölçülebilir.
Pirizden ölçüm yapanların gösterdiği değer,topraklama direnci + bağlı bulunduğu trafonun işlerme topraklaması direncidir.İşletme topraklama direnci,esas ölçüm yanında ihmal edilebilir değerde kabul edilirse,bu değer,topraklama direnci olarak kabul edilebilir.
Paratöner gibi enerji olmayan tesislerde ise,2 adet klemp yardımı ile,ilave çubuğa gerek kalmadan ölçüm yapılabilir.350-400 liralık ölçü aletinin gösterdiği değere,ancak,Kadir inanır.:)

Son düzenleme:
@sami inci hocam öncelikle şöyle bir iki tane alet buldum bunları biraz masaya yatıralım mümkünse...

Birincisi : http://www.hepsiburada.com/peakmeter-pm-6860dr-priz-test-aleti-pm-HB000002M2BD

ikincisi : https://www.alkayaelektronik.com/tt-technic-dy-4100-topraklama-direnc-olcum-cihazi

Birincisi olarak söylediğim cihaz ucuz basit bir cihaz evet işletmelerde ve fabrikalarda işime kesinlikle ama kesinlikle yaramayacak...

Ama sanki nötür ile toprak arasındaki ters durum olursa onu gösteriyor gibi bir özelliği var ha nerde işine yarayacak dersen bazen arızalara evlere gidiyorum eski sistemler eski evler renk kodu yok bilmem ne yok ve en çok karışıklık bu tarz yerlerde oluyor burada kullanırım diye düşünüp bunu sipariş edeceğim...

İkincisi ise Kesinlikle hoşuma giden bir cihaz ve bu cihazı toptancıma soracağım ama sizin dediğiniz gibi 4 proplu olanını da soracağım...

Aralarındaki fiyat farkı uçurum değilse elbette 4 kutuplu olanı satın alırım...

Özgül direnç ölçümü yapmayı kesinlikle düşünmeyecekseniz,3 proplu işinizi görür.
Birde,Kyorıtsu 4105 A yı inceyin.
İlk alet,her elektrikçide bulunması gereken ba
sit kaçak akım şalteri test cihazıdır.Onu mut-
laka temin edin.Sanpa'da benzeri var,isterse-
niz onuda inceleyin.

Son düzenleme:
Bu cihazları inceledim bence bunlar işinizi görmeyecek TT Technic topraklma ölçmek için kullanabilirisiniz ama diyelim ki bir prizde arıza var firmalara gidiyorum diyorsunuz makinelerin toprağını ölçmeniz ve bu makinelered kaçak akım var mı kaçak akım kaç mA de ve kaç milisaniye de atıyor bunlara bakmanız gerekebilir böyle durumda bu cihazlar yetersiz kalacaktır daha önce çalıştığım fabrika da bütün makine ve prpiz hatlarını ölçtürüp rapor hazırlatmıştık.Birde bu raporların resmi olması için mühendis imzası gerekir eğer teknisyenlerin yaptığı ölçümler ancak kontrol ve arıza giderme içindir çevrenizden bir mühendisle anlaşıp onun adına ölçüm ve raporlama yapma imkanınız varsa daha profesyonel cihazların alın derim.

Selamun aleyküm değerli usta abilerim ben çeşitli fabrikalara ve işletmelere arızalar için gidiyorum ve bazı yerlerde topraklama direncinin ölçülmesi gerekiyor...

Bu durumlar için bir tane meger sarın almak istiyorum. Ama daha önce hiç topraklaam direnci ölçmedim çünkü aleti yoktu :D

Markası TT-TECHNIC olan ve her yerde topraklama direnci ölçümü yapabileceğim 3 yada 4 proba sahip bu proplara T şeklinde kazıklar bağlanan birbirinden 5 metre gibi mesafelerde toprağa çakılan ve bir ucu da ana topraklamaya bağlanan bir cihaz önerebilir misiniz ? özellikle sizlerin kullandığı cihazlar olursa çok sevinirim çünkü nasıl kullanıldığını da soracağım :D

Ben UNI-T UT522 diye bir cihaz buldum fiyatı da çok abartılı gelmedi aslında ama izmirde TT-TECHNIC firmasına ait çok nezih ve çok kibar insanların olduğu bir toptancımız var ve fiyatları da çok makul tutuyorlar o yüzden tt-technic olursa iyi olur diye düşündüm Ama her türlü fikir ve tecrübenize açığım...

Fluke 1630 penstipi toprak ölçer aldık çok memnunuz.Kazık çakma derdinden kurtulduk.

1630 mu,1630-2 FC mi ?

ikiside aynı işi yapar 1630-2FC modeli ek olarak ;
1630-2 FC, Fluke Connect Wireless System'ı destekler (tüm bölgelerde bulunmayabilir). Fluke Connect pensi akıllı telefonunuzdaki veya tabletinizdeki bir uygulamaya kablosuz olarak bağlar. Uygulama, topraklama direnci ölçümlerini akıllı telefonunuzun veya tabletinizin ekranında gösterir. Bu ölçümleri, telefonunuzdan GPS konumunu ve görüntüleri Fluke Connect Cloud depolama alanına kaydedip ekibinizle paylaşabilirsiniz.

Fiyat olarak da biraz tuzlu 8-10 bin tl yi gözden çıkarmak lazım bu cihazların kendi kendini kalibre etme özelliği var.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri